שתף קטע נבחר

בנט על איראן: "כל עוד התמנון חסין, ידו תהיה על העליונה"

חבר הקבינט התייחס לאפשרות של עימות נוסף בגבול הצפון וקרא לפעול ישירות מול איראן ולא להסתפק בפעולה נגד חיזבאללה. "אנו כלואים באסטרטגיה שאומרת להילחם בשליח ולא בשולח", אמר בנט שהגדיר את איראן כראש התמנון. ליברמן על מינוי מחליף לרמטכ"ל: "החלטה כנראה בראש השנה, יש מועמדים מצוינים"

 


בנט קורא לפעול ישירות נגד איראן: בכנס הבינלאומי השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) הדגיש שר החינוך וחבר הקבינט, נפתלי בנט, כי בעימות הבא בגבול הצפוני יש לפעול ישירות מול איראן ולא רק חיזבאללה. הוא גם מתח ביקורת מרומזת על ההתנהלות הישראלית מול איראן, שמוגדרת על-ידו כראש התמנון.

 

"הטקטיקות שלנו השתפרו, אך נותרנו כלואים בתוך אסטרטגיה צרה שאומרת תילחם בשליח ובמי שיורה עליך", אמר בנט שקרא לשנות דיסקט בהתמודדות מול איראן ומול שלוחותיה וכן לשנות אסטרטגיה במקרה של עימות נוסף בגבול הצפוני.

 

בנט אמר למעשה כי צריך לפעול ישירות מול איראן ולא רק נגד חיזבאללה. "ראש התמנון יושב בטהרן ושולח זרועות, אחת בלבנון שהיא חיזבאללה, השנייה בעזה שהיא חמאס. כעת היא מנסה לעשות זאת עם זרוע שלישית בסוריה. לא נאפשר זאת", הבהיר חבר הקבינט. "עד כה נגענו רק בשליח שהוא חיזבאללה ולא נגענו כלל בשולח שהוא איראן".

 

 

הוא המשיך והזכיר כי "לפני כארבע שנים קידמתי אסטרטגיה שקראתי לה 'חיזבאללה = לבנון', שעיקרה הטלת אחריות על המדינה המארחת, אך אסטרטגיה זו לא אושרה פורמלית עד היום. לא נגביל את עצמנו הפעם לפגיעה בחיזבאללה בלבד".

 

לכן קורא בנט לאמץ דוקטרינה בשם ראש התמנון, שהיא איראן. עם זאת, הוא עוקץ ברמיזה את ההתנהלות הישראלית מול איראן. "כל עוד התמנון חסין מכל פגיעה, הוא ימשיך. בטווח הארוך, ידו של התמנון תהיה על העליונה", הזהיר בנט. "אנו נדרשים לשינוי תפיסתי עמוק שיבוא לידי ביטוי בפעולות מדיניות בבניין הכוח, ביצירות בריתות אזוריות וכמובן במדיניות הפעלת הכוח".

ליברמן. "אם בתל אביב יהיו במקלטים, כל ביירות תהיה במקלטים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן. "אם בתל אביב יהיו במקלטים, כל ביירות תהיה במקלטים"(צילום: מוטי קמחי)
 

לאחר מכן התיישב שר הביטחון אביגדור ליברמן לשיחה עם ראש המכון, אלוף במילואים עמוס ידלין. על העימות הבא אמר ליברמן: "מבחינת האויב, המטרה המרכזית זה העורף האזרחי. לציבור אני אומר שלא צריך להתרגש. אין יותר מלחמה בנוסח של צעד קדימה וצעד אחורה. מהרגע הראשון צריך ללכת עם העוצמה הכי גבוהה. אסור שיהיו תמונות כמו בלבנון השנייה שאזרחי ביירות הלכות לחוף הים ותל אביב במקלטים. זה לא יהיה. אם בתל אביב יהיו במקלטים, כל ביירות תהיה במקלטים".

 

שר הביטחון התייחס גם לסוגיית מחליפו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט שיסיים בקרוב את תפקידו. "אני מניח שבאזור ראש השנה נצטרך להחליט, אבל אני רק מציע ובסופו של דבר הממשלה צריכה להחליט. היו כבר הסתבכויות בעבר עם מינוי רמטכ"ל, אז לכן עדיף בלי זה. יש כמה מועמדים ואנחנו בהתלבטות לא פשוטה. זה טוב שיש כמה וכמה מועמדים מצוינים", אמר ליברמן.

 

מוקדם יותר הבוקר נשמע בכנס גיבוי מארה"ב לאזהרה בעניין מפעלי הטילים בלבנון. "אנחנו מודאגים מרצונה של איראן להפיץ טכנולוגיות מפרות-יציבות של טילים לשליחיה באזור, למיליציות חמושות", אמר השגריר הממונה על המזרח התיכון במחלקת המדינה, דיוויד סאטרפילד, והזכיר את ההחרפה במשבר בתימן וירי טילים מדויקים לעבר בירת סעודיה ריאד. "איננו מעוניינים לראות תפוצה נוספת של הטכנולוגיה הזו, של מערכות מתקדמות, לשום מקום, לא לתימן ובטח לא לחיזבאללה. זה נושא מדאיג מאוד ושיש סביבו פעילות רבה גם מצדנו וגם מצד בעלי בריתנו, ואנחנו שולחים מסר ברור לאיראן שזה לא יכול להמשך ושלא תהיה חסינות מפני התנהגות כזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בנט בכנס INSS
צילום: מוטי קמחי
מומלצים