שתף קטע נבחר

"יש פה מלחמה": מחריף מאבק הרבנים ברמטכ"ל

הרב של צפת שמואל אליהו החריף את הטון בסוגיית גיוס הנשים: "הצבא שייך לאבא של ליברמן? במלחמה הזו צריך לנצח". עשרות רבנים נושאי תפקידים ציבוריים, בהם רבנים צבאיים, גיבו אותו ואת הרב הראשי במכתב לשר הביטחון: "עומדים מאחוריהם כאיש אחד"

 

 

מחריף המאבק בין הרבנים לבין צה"ל: בכנס משפט עברי שמתקיים הערב (יום ד') נחשף כי עשרות רבנים נושאי תפקידים ציבוריים, ובהם ראשי מכינות קדם צבאיות, ראשי ישיבות הסדר ורבנים צבאיים - העבירו מכתב מחאה לשר הביטחון. "הרבנים אומרים את עמדת ההלכה. אנו עומדים מאחוריהם כאיש אחד", כתבו הרבנים. באותו הכנס התמקד הרב שמואל אליהו, הרב של צפת, בסוגיית גיוס הנשים לצה"ל ואמר כי "יש פה מלחמה". בהמשך נאם גם המפכ"ל בכנס הרבנים.

הרב שמואל אליהו בכנס (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
הרב שמואל אליהו בכנס(צילום: אלי מנדלבאום)

 

עיינו במכתב הרבנים לרמטכ"ל

 

"אנו מוחים נמרצות בפניך על הדברים שאמרת נגד הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, ונגד הרב שלמה אבינר והרב שמואל אליהו", נאמר במכתב ששלחו הרבנים לשר הביטחון אביגדור ליברמן. "יש לרבנים חובת דיבור ופסיקת הלכה לפחות כמו שיש לכל איש ציבור אחר חופש להביע את דעתו. חובת דיבור ופסיקת הלכה של הרבנים היא נשמת אפה של היהדות. בכל הדורות לא היה יכול שום רב לוותר על החובה לפסוק הלכה לפי דרכה של תורה".

המפכ"ל אלשיך לצד הרב אליהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המפכ"ל אלשיך לצד הרב אליהו(צילום: אוהד צויגנברג)

"נבחרנו להביע את עמדת ההלכה ולאומרה לצבור", הוסיפו הרבנים. "מי שלא עושה כן מועל בתפקידו. אנו עומדים כולנו כאיש אחד אחרי הרבנים שאמרו את דעתם, ולא ניתן לשום אדם לפגוע בהם". על מכתב לשר הביטחון חתומים בין היתר רב העיר ירושלים אריה שטרן, רב השומרון אליקים לבנון ורב מודיעין-מכבים-רעות יעקב צ'יקוטאי, (חתנו של הרב עובדיה יוסף.

 

הרב אליהו, שקרא החודש לרמטכ"ל גדי איזנקוט להתפטר ובתגובה הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הוא לא יוזמן לטקסים בצה"ל, תקף בחריפות שוב את איזנקוט: "הרמטכ"ל מותח את החבל איתנו והוא צריך להבין שחבל שאתה מותח אותו יכול לבסוף להיקרע. שמעתם כולכם את דובר צה"ל, איך הוא משקר ומעוות נתונים כדי לשווק את האג'נדה שלו. יש פה מלחמה. במלחמה הזו אפשר לנצח וצריך לנצח. בסוף צריך לדעת שהתלמידים הם בידיים שלנו ולא ביידים שלהם. גם התלמידות קיבלו את החינוך להקרבה במוסדות שלנו".

 

הרב של צפת תקף את התנהגות החיילים בפיגוע בירושלים אשתקד ובתקרית עאהד תמימי ואמר: "אם חיילים בורחים בפיגוע בארמון הנציב זה מדליק נורת אזהרה. אם הם מפחדים כשנערה נותנת להם סטירה זה מדליק נורת אזהרה. אם פיטרתם את אייזנר כל החיילים מבינים שאין גיבוי. יש שתי מדינות שבהם חוק גיוס חובה לבנות. ישראל וצפון קוריאה. אנחנו לא חייבים להידמות לצפון קוריאה".

 

גם בשר הביטחון השתלח הרב אליהו, במהלך הכנס העולמי ה-27 לדיני ממונות ומשפט עברי בראשות הרב ד"ר רצון ערוסי: "כרגע האידיאל בצה"ל הוא שוויון מלא בין המינים והרכבת הזו דוהרת. הצבא שייך לאבא של ליברמן? מה זו החוצפה הזאת? אתה תסתום לנו את הפה? אנחנו נעמוד מול הרכבת הדוהרת".

"הרמטכ"ל מותח את החבל". הרב אליהו, היום (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"הרמטכ"ל מותח את החבל". הרב אליהו, היום(צילום: אלי מנדלבאום)

מקהל שומעיו ביקש הרב אליהו: "תרימו טלפון לכל חברי הבית היהודי, דברו איתם. בנט קרא לי חצוף שנייה אחרי שדיברתי לפני שבועיים נגד גיוס בנות. כי מי ירשה לך לדבר? תתקשרו לבנט, לבן דהן, ליוגב לכולם. הם לא יעמדו בזה. זאת מלחמה היא לא תיגמר גם כשאיזנקוט יעזוב. אם אתה מדבר נגד חד מיניים אתה מיזוגן וגזען ואלף ואחת דברים מכנים אותך".

 

הרב רחמים ניסימי, יוזם הכנס ויו"ר רשת שעלים, אמר: "הכינוס לא בא לחזק את הרב שמואל אליהו, אלא הרב אליהו בא ומחזק אותנו. העם איתנו וכדאי שהתקשורת תבין את זה. המאבק פה על הרוח ואנחנו מחזקים את המסורת והיהדות".

 

"צריכה להיות סיבה קיצונית להפגין מול בית כנסת ומול בית היועמ"ש"

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, השתתף בכנס בפאנל בנושא "הפגנות במרחב הציבורי והאחריות המשפטית להן". אלשיך אמר כי "יש הפגנות מול הבית שלי על המדרגות, ומעולם לא הרחקתי אותם. אני לא בטוח שלכל עובד ציבור יש את החוסן הזה". אשתי היא לא אשת המפכ"ל, היא אשתו של רוני. היא לא אשת ציבור".

 

לדבריו, "בסוף צריך שיקול דעת, ולשוטרים יש שיקול דעת והם מכריעים תוך עשירית השנייה. השוטר צריך להכריע כי מיד יש ביקורת. דיברנו על הכביש עצמו, אבל הפגנה בבית הכנסת שלו - אולי זו פגיעה בחופש הפולחן, אולי זה מפריע למתפללים. האם המתפללים צריכים לסבול, האם ראוי לאזן? מתי זה מתחיל להיות מטרד גם לשכנים. האם אפשר להנחות בפסיקה מדויקת? לא משנה איזו פסיקה, בסוף זה שיקול דעת".

 

כשנשאל אם לדעתו מותר להפגין מול בית כנסת, אלשיך ענה כי "צריכה להיות סיבה קיצונית להפגין מול בית כנסת, וגם מול ביתו (של היועמ"ש)".

 

מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא מרגליות, מסרה בתגובה לדברי הרב אליהו: "הרבנים שרואים את עצמם מובילי המחנה איבדו את הבושה. אין דרך אחרת להבין את הכרזת המלחמה של הרב אליהו אלא כמלחמה נגד צה"ל והרמטכ"ל. זו לא רק קריאה לסרבנות, זאת אמירה מפורשת שקובעת כי פקודות הרבנים גוברות על פקודות הצבא, וזה כבר מצב מסוכן מאוד. אין פתרון אחר - הרב אליהו צריך להיות מודח לאלתר".

 

יו"ר נעמת גליה וולוך מסרה בתגובה לדבריו של הרב אליהו: "אכן יש פה מלחמה - על ערכיו של צה"ל ועל ערכיה של מדינת ישראל. צבא העם יהיה צבא שבו משרתים נשים וגברים, ומי שמוציאים את עצמם אל מחוץ למחנה אלו אותם רבנים קיצונים. תרומת הנשים לצה"ל ולישראל גדולה בהרבה מתרומתם, ודברי הבלע שאליהם אנו נחשפים לא ישנו את המשך שילוב הנשים בכל מקום בצבא ובחברה הישראלית. נשים יכולות לפקד על טייסת, לגעת בשמיים וכל הדרך חזרה. לוחמות יש ותהיינה באוויר, בים וביבשה. הגיע הזמן להתקדם".

 

אמיר אלון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הרב שמואל אליהו והרמטכ"ל
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים