שתף קטע נבחר

אברם גרנט: "שיבדקו למה הקמפיין שלי בנבחרת ישראל היה מוצלח"

גרנט כבר לא מתרפק על הזיכרונות מצ'לסי, נהנה מכל רגע בהודו ומצהיר שהוא עוד יחזור לאמן בישראל. בינתיים הוא מוטרד מההידרדרות של הנבחרת, מהתרסקות מעמד המאמן וגם מהיחס שקיבל החבר יוסי בניון ("הוא עשה טעות שבכלל חזר לארץ")

אחרי שעבר חוויות תרבותיות בגאנה ובתאילנד, אברם גרנט עשה את הדרך מביתו שבלונדון, ממש כמו טיול אחרי צבא רק בגיל 62, להרפתקה החדשה שלו במסגרת מסעותיו בעולם, הפעם בהודו.

 

ביתו החדש של המאמן, לפחות בחודשיים הקרובים, נמצא בגווהאטי, עיר המאוכלסת במיליון תושבים וסמוכה להרי ההימלאיה. כעת הוא נמצא עם קבוצתו נורת'איסט, המדורגת לפני אחרונה בליגה ההודית, בגואה. ביממה האחרונה טרוד גרנט בדבר אחד: למצוא מגרש אימונים ראוי בסביבה. כפי שכבר הבנתם, זו משימה לא פשוטה, מאחר שהמתקנים בהודו - כמו רוב התשתיות במדינת העולם השלישי - לא מרשימים במיוחד.

 

גרנט. לא פשוט למצוא מגרש אימונים ראוי (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד) (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)
גרנט. לא פשוט למצוא מגרש אימונים ראוי(צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)

 

בגלל המרחקים העצומים במדינה, שאוכלוסייתה מונה 1.3 מיליארד איש, ההתאחדות המקומית מתאמת מראש שני משחקי חוץ רצופים לכל קבוצה. המשמעות, כמו במקרה הזה, היא מסע של לא פחות מעשרה ימים. מאחר שגואה היא יעד פופולרי בקרב צעירים ישראלים, מאות מטיילים צפויים להגיע למשחק ביום ראשון, בו יזכה גרנט לאווירה ביתית.

 

דווקא ממרחק אלפי הקילומטרים מישראל הלחוצה, במקום הכי מזוהה עם השאנטיות, מעניין היה לשמוע מה דעתו של מי שהיה במרחק פנדל מזכייה בליגת האלופות על מעמדו של המאמן הישראלי. אם נשאר דבר כזה.

 

"מה שקורה עם המאמנים בישראל מפריע לי מאוד", מודה גרנט, שהפך לאחד המרואיינים המבוקשים שמוציאה ההתאחדות ההודית לתקשורת העולמית, בעקבות הרזומה שלו. "זה לא מפריע רק לי, אלא לכדורגל הישראלי בכלל. גם בעולם מפטרים מאמנים, אבל כל עוד הוא מאמן - זה עד הסוף. הוא היחידי שמקבל החלטות מקצועיות ומקבל את הכבוד הראוי לו. אם ההישגים לא טובים, אז אומרים יפה שלום ונפרדים כידידים. אני רואה מרחוק מעורבות גדולה מדי בעבודה של המאמנים - דברים שלא מקובלים בשום מקום, ולא יכולים לקרות. ככה אי אפשר לאמן".

 

"מה שקורה עם המאמנים בישראל מפריע לי מאוד". גרנט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מה שקורה עם המאמנים בישראל מפריע לי מאוד". גרנט(צילום: AFP)

 

"אף פעם לא התערבו לי בעבודה"

גרנט, שאימן מספר שנים בפרמייר-ליג, טוען שלא חווה התערבות גסה של בעלים, הנהוגה בכדורגל שלנו. "ז'וזה מוריניו אמר בזמנו שאם הוא יתערב לרומן אברמוביץ' בעבודה, הבעלים של צ'לסי יפשוט רגל בעסקיו, ואם אברמוביץ' יתערב לו בעבודה - הוא יירד איתה ליגה. בעלים זה בעלים, מנהל מקצועי זה מנהל מקצועי. כל אחד צריך לדעת את תפקידו. בקבוצות בהן עבדתי בארץ, כמו מכבי תל אביב, מכבי חיפה והפועל פתח תקווה, כל אחד ידע את מקומו - ולכן הצלחנו".

 

אברמוביץ' מעולם לא התערב בהחלטות שלך?

"הוא לא אמר לי מה לעשות, את מי להרכיב, את מי להחליף, מה לעשות באימונים, ואני הייתי גם היועץ שלו וחבר שלו עד היום. ברור שהוא יכול היה להיות מאוכזב מתוצאות, אבל בחיים לא ניסה להתערב. כדאי שבעלי הקבוצות בארץ ילמדו ממנו".

 

אז בעלים לא צריכים להיות מעורבים בכלל?

"מותר וגם רצוי שיביעו את דעתם, כמו למשל ליצור אסטרטגיה. ככה זה היה עם יענקל'ה שחר וכל הבעלים איתם עבדתי. אסור להם להתערב במה שקורה במגרש, הם הרי לא נמצאים במשך היום עם הקבוצה".

 

רומן אברמוביץ'. "אף פעם לא אמר לי את מי להעלות בהרכב" (צילום: AP) (צילום: AP)
רומן אברמוביץ'. "אף פעם לא אמר לי את מי להעלות בהרכב"(צילום: AP)

 

תן טיפ לבני בן זקן ושאר המאמנים שנרמסים על ידי הבעלים שלהם.

"אני אומר להם שהכל מתחיל לפני שחותמים, כך תמיד פעלתי - אם זה בהודו או בצ'לסי. חייבים להבהיר דברים מראש. להציב קווים אדומים ולהבהיר שרק המאמן קובע. מעמד המאמנים בארץ מהגרועים שיש. מבחינתי גם מעמד הבעלים לא בריא, מרחיקים אותם מהכדורגל. חשוב שיהיו אנשי עסקים שישקיעו, ובישראל גורמים לכולם להתרחק מהכדורגל. פוגעים בבעלי הקבוצות - מקללים, יורקים, מחכים להם מחוץ לבית. תראה מה קרה בהפועל תל אביב, שם אנשים השקיעו המון כסף ונדחקו החוצה. חייבים לשפר את זה, ומהר".

 

למשחקיה של נורת'איסט מגיעים בממוצע 14 אלף אוהדים. התנאים מסביב, כאמור, לא חוויה גדולה, אבל אין לחץ מכיוון שמדובר בליגה סגורה בלי ירידות. "הגעתי להודו בעקבות חבר שלי, נועם, שהציע לי בעבר לאמן בליגה כאן ולא רציתי", מספר גרנט. "ג'ון אברהם, סופרסטאר ענק בבוליווד, אמר לי כבר לפני שנתיים להגיע, אבל לא רציתי. עכשיו אני רואה בזה עוד חוויה בחיים. סירבתי להגיע לשנה שלמה, אך הכדורגל ההודי מאוד שיכנע אותי".

 

נראה שאחרי ההישגים המקצועיים כיום אתה עסוק יותר במסעות אנתרופולוגיים.

"הקריירה שלי מתנהלת במישור ההישגי והחווייתי-תרבותי יחד. אני חודש פה ולא יודע אם אשאר כאן שנה נוספת. בינתיים נהנה מאוד".

 

גרנט בהודו. "הקריירה מתנהלת במישור ההישגי והחווייתי-תרבותי יחד" (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד) (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)
גרנט בהודו. "הקריירה מתנהלת במישור ההישגי והחווייתי-תרבותי יחד"(צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)

 

מהי רמת הליגה?

"הרבה יותר גבוהה ממה שחשבתי. הקריקט אמנם הוא ענף הרבה יותר פופולרי כאן, אבל לכדורגל יש פוטנציאל להגיע רחוק. יש פה כישרונות, אך הכדורגל הגיע בשלב מאוחר למדינה. מצטרפים בגילים מאוחרים מאוד, ולכן חסרים יסודות. גם הקטע של הטיסות קשה. שטחים עצומים עם למעלה ממיליארד תושבים, אנחנו נמצאים כבר שבוע בגואה עם חצי ישראל".

 

הספקת ליהנות מהמסיבות הידועות של גואה?

"יש פה הרבה מסיבות, הייתי באחת עם הישראלים, אבל אני עסוק רק בכדורגל".

 

חשבת שבגיל שישים פלוס, אחרי שהיית על גג העולם, תמצא את עצמך בהודו? אין תחושת אכזבה או פספוס?

"נהפוך הוא. דווקא בגלל שהצלחתי באנגליה ואימנתי במקומות כמו הודו, תאילנד, אפריקה או בלגרד, אז לוקחים אותי למקומות האלה שמישראל לא מגיעים אליהם".

 

"לא הייתי חושב לעולם על המסלול שעברתי". גרנט בהודו (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד) (צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)
"לא הייתי חושב לעולם על המסלול שעברתי". גרנט בהודו(צילום: באדיבות נורת'איסט יונייטד)

 

איך התרשמת מהודו?

"מאוד מעניין כאן, זו מדינה עם הרבה ניגודים. אין מעמד ביניים, לא מבחינה כלכלית ולא חברתית. פה זה או למעלה או למטה. מצד אחד רואים הרבה אנשים קשי יום, ומצד שני יש עשירים מאוד. ההודים סופר אינטליגנטיים, וזו חוויה בפני עצמה".

 

במסגרת המסלול שבחרת לעצמך ויתרת על האפשרות לאמן, למשל, בליגה השנייה באנגליה?

"בכדורגל מעולם לא תיכננתי דברים קדימה. מהרגע שבו הייתי בנוער של הפועל פתח תקווה חייכתי. מה שתמיד הנחה אותי זה להיות מאושר. אם הייתי שואל את עצמי לפני 11 שנה איפה אני אהיה היום, לא הייתי חושב לעולם על המסלול שעברתי. אני זורם".

 

"היו צריכים להיפרד מיוסי בצורה אחרת"

אחד האנשים הקרובים לגרנט הוא יוסי בניון. המאמן עקב אחר הפרק האחרון בטלנובלה, שהסתיימה בפרידה דומעת מבית"ר ירושלים, וממש לא אהב את ההתנהלות כלפיו.

 

"מה שקרה איתו הוא לא לגיטימי". יוסי בניון (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"מה שקרה איתו הוא לא לגיטימי". יוסי בניון(צילום: ראובן שוורץ)

 

"מה שקרה עם בניון זה לא לגיטימי מבחינתי", הוא תוקף. "זכותה של קבוצה לשחרר שחקן שהיא לא מרוצה ממנו, זה קורה בכל העולם. יש לי הערכה עצומה לאלי טביב, הוא משקיע ממיטב כספו, תוקפים אותו וזה לא בסדר. אני רואה בו הצלחה ענקית בכדורגל ובחיים. הוא נסע בלי שקל לארה"ב ובנה אימפריה, אבל בעניין של בניון היה צריך לטפל אחרת. היו צריכים להגיד לו שהוא לא בתוכניות ולהיפרד ממנו בצורה מכובדת יותר. כך אני נהגתי עם שחקנים גדולים".

 

מה אתה חושב על ההחלטה שלו לעבור לקבוצה קטנה כמו מכבי פתח תקווה?

"אני בטח לא מתערב ליוסי בהחלטות, למרות שלדעתי עשה טעות שבכלל חזר לארץ. יש לי הערכה לתשוקה שלו לשחק כדורגל. הוא אחד מהגדולים שהיו פה. קח את מיקי ברקוביץ', גדול הכדורסלנים בישראל, שעבר לספסל של הפועל תל אביב לקראת סוף הקריירה. לרוג'ר פדרר אמרו לפרוש כבר לפני חמש שנים, ותראו אותו היום".

 

דיברת לא אחת על הרצון שלך לראות פיגורות בפרונט של הכדורגל הישראלי. מה דעתך על תפקודו של אלי אוחנה בבית"ר?

"מדהים כמה הבחור הזה תרם למועדון ואיך מתייחסים אליו. אני יכול לספר שבזמנו הצעתי לו חוזה ענק במכבי תל אביב והוא סירב לעזוב את בית"ר. אלי עשה הרבה דברים טובים עבור בית"ר וגם שגיאות, אבל זה קורה לכולם וככה לומדים. אנשים לא מבינים שבית"ר היא הצלחה ענקית".

 

כמאמן הנבחרת שרשם את הקמפיין המוצלח האחרון, מה דעתך על ההתרסקות בשנים האחרונות? אפילו פלסטין עברה את ישראל, שנמצאת על סף יציאה מהמאייה הראשונה בדירוג העולמי.

"כל הכבוד לנבחרת פלסטין, בוא נעריך אותם. אני דווקא חושב שיש סיכוי שקמפיין כמו שלי עוד יחזור, אבל שיבדקו למה הוא היה מוצלח".

 

מוקדמות היורו בפתח ואמורה לקום בקרוב ועדה לשיפור הכדורגל. מה הטיפ שלך?

"בתקופתי ניצחנו את כל הנבחרות שמתחתינו, והתמקדנו בשלושה אלמנטים: הפיזי, המנטלי והטקטי. אני בטח לא גאון, אבל עשינו עבודה יסודית ולכן היינו במרחק שני שערים מעלייה מבית שכלל את צרפת, שווייץ ואירלנד. הבעיה שלי עם הכדורגל הישראלי היא שאין המשכיות - כל פעם בא מאמן אחר ומשנה דברים. נמאס מהקלישאות של המודל הספרדי, ההולנדי או הבלגי - צריך להתאים דברים לכדורגל שלנו".

 

יש סיכוי שתחזור לאמן בישראל?

"אחזור בשלב מסוים, אני לא יודע מתי".

 

גרנט בתקופתו בפרמייר-ליג. "הבעיה בכדורגל הישראלי היא היעדר המשכיות" (צילום: Getty Images) (צילום: Getty Images)
גרנט בתקופתו בפרמייר-ליג. "הבעיה בכדורגל הישראלי היא היעדר המשכיות"(צילום: Getty Images)

 

ביום ראשון משחק העונה, מכבי תל אביב מארחת את באר שבע. הימור?

"הולך להיות קרב צמוד עד הסוף. ג'ורדי קרויף למד מהתקופה הלא טובה -

הוא איש מקצוע נהדר שיודע הרבה כדורגל. באר שבע בלי שני הבלמים הבכירים שלה ועדיין מצליחה. צריכים להעריך את החוזק המנטלי שלה".

 

אז מי מביניהן תזכה באליפות?

"ומה עם בית"ר ירושלים? לא הייתי פוסל אותה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים