שתף קטע נבחר

מחקר: לוויתן קטלן מסוגל לחקות מילים באנגלית

וויקי, נקבת לוויתן קטלן בת 14 שנה החיה ב"עולם המים" בצרפת היא ככל הנראה היונקת הימית הראשונה מסוגה המסוגלת לחקות דיבור אנושי. בתום סדרת מבדקים ממושכת שכללה דגים רבים, היא הצליחה לחקות מספר מילים באנגלית, ביניהן, "ביי ביי" ו"הלו"

 

 

נקבת לוויתן קטלן (אורקה) בת 14 בשם "וויקי" המוחזקת בשבי בצרפת, מסוגלת לבטא מספר מילים באנגלית ולחקות דיבור אנושי, כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי "Proceedings of the Royal Society ".

 

הלוויתנים הקטלנים, הם למעשה הגדולים במשפחת הדולפינים ונחשבים לציידים מתוחכמים שנוהגים לשתף פעולה בהתאם לסוג הטרף. הם ניזונים לא רק מכלבי ים, דולפינים וכרישים, אלא גם ממינים שונים של לוויתנים גדולים.

 

האזינו כאן לקולות החיקוי של וויקי

 

בהקלטה ערוכה המכילה את הנסיונות המוצלחים של קולות הלוויתן הקטלן, ממנה הושמטו עשרות נסיונות ווקאליים שלא צלחו, נשמעה נקבת הלוויתן הקטלן מבטאת את המילים "שלום (Hello)", "אחת, שתיים, שלוש (One, Two, Three)", "ביי ביי (ByeBye)" ו"איימי (Amy)" והכל בשפה האנגלית.

 

קטלן במתקן עולם המים בצרפת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קטלן במתקן עולם המים בצרפת(צילום: shutterstock)

 

החוקרים הסבירו כי אילפו את נקבת הלוויתן הקטלן בתחילה לציית לתנועת יד שמשמעותה לחזור על מילותיה של המאמנת, בדומה לתנועה שמשתמשים בה כדי לגרום לה לחקות תנועה של לוויתן קטלן אחר המשפריץ מים באוויר, ולאחר התנועה, השמיעו סדרת צלילים חדש אותה לא הכירה בעבר.


מופעי בידור עם יונקים ימיים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מופעי בידור עם יונקים ימיים(צילום: shutterstock)

 

הצליחה לחקות חלק מהמילים בניסיון הראשון

החוקרים השמיעו חמישה צלילים שמקורם בקולות של לוויתנים קטלנים אחרים, אחריהם שש מילים בקולות של המאמנת, והורו לה לחזור על הצלילים. היונקת הימית ביצעה את הפקודה והשמיעה קולות הדומים לקולות ששמעה, תוך כדי שהמאמנת שלה מאכילה אותה לאורך הבדיקה בדגים.

 

על פי המחקר, נקבת הלוויתן הקטלן נבחנה 30 פעם לכל מילה והיא הצליחה לחקות את המילים "שלום (Hello)", ו"אחת, שתיים, שלוש" בפעם הראשונה. על פי המחקר, וויקי הצליחה בסופו של דבר לחקות את המילה "שלום” באנגלית באופן נכון 55 אחוז במהלך הבדיקה וחיקתה נכונה את המילים "אחת, שתיים" כ-36 אחוז מזמן הבדיקה. החוקרים ציינו כי למרות שהיא לא הצליחה לחקות את הצלילים באופן מושלם, ניתוח אקוסטי העיד כי וויקי מנסה לחקות את המילים שהמאלפת שלה לימדה אותה ומבחינתם מדובר בהישג לא מבוטל.

 

לוויתן קטלן באימון בצרפת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לוויתן קטלן באימון בצרפת(צילום: shutterstock)

 

בטבע מסוגלים לחקות קולות של דולפין וארי ים

לדברי החוקרים נתוני המחקר מציגים הערכה שמרנית ליכולת של לוויתנים קטלניים לחקות קולות, אך אין הדבר נוגע להבנתם של משמעות המילים והצלילים. החוקרים ציינו כי הלוויתנים הקטלניים מסוגלים לחקות צלילים מחוץ לרפרטואר הרגיל שלהם והדבר תורם לידע המדעי, לא רק בגילוי יכולות החיקוי של הלוויתן הקטלן, אלא גם יכולתו לבצע פעולות בסביבה משתנה.

 

ללוויתנים קטלנים ישנה מערכת תקשורת מורכבת בין הפרטים בלהקה והם מסוגלים לחקות קולות של דולפין וארי ים. לתקשורת בין הלוויתנים הקטלנים מרכיב חשוב בעת סנכרון ציד משותף ובין הפרטין בלהקה ותתי המינים בקרב הלוויתן הקטלן, מפיקים צלילים שונים ואף ניזונים מטרף שונה, בהתאם לסביבת המחייה שלהם, בקירבת החופים או במים עמוקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לוויתן קטלן אורקה צרפת
צילום: shutterstock
מומלצים