שתף קטע נבחר

לאחר יום במעצר התברר: "חייל הקומנדו" שנעצר עם סמים - אינו חייל

חרדי שנעצר בירושלים עם 9 שקיות מריחואנה סיפר שהוא חייל בחטיבת הקומנדו ואף הזדהה באמצעות תעודה. בית הדין הצבאי הספיק אפילו להאריך את מעצרו, אלא שאז התברר - הצעיר התחזה לאחיו. כך הצליח להערים על משטרת ישראל, מצ"ח, הסנגוריה, התביעה ונשיאת בית הדין הצבאי

צעיר חרדי. אילוסטרציה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צעיר חרדי. אילוסטרציה(צילום: EPA)

צעיר חרדי כבן 20 מירושלים נתפס שלשום (ד') בשעת בוקר מוקדמת בתוך רכב בשכונת פסגת זאב, כשברשותו תשע שקיות עם מריחואנה. לשוטרים שעיכבו אותו לחקירה הוא סיפר שהוא חייל שמשרת בחטיבת הקומנדו של צה"ל, ונאלץ לישון במכוניתו לאחר שנזרק מבית משפחתו החרדית בשכונת מאה שערים, על רקע החלטתו לשרת בצבא ולחזור בשאלה.

 

בנוסף, הציג את רישיון הנהיגה של אחיו החייל בפני השוטרים ואף שינן בפניהם את מספר תעודת הזהות של האח, מה שחיזק את הרושם בנוגע לאמינותו. שוטרי מחוז ירושלים העבירו אותו להמשך חקירה וטיפול של המשטרה הצבאית.

 

אתמול בשעות אחר הצהריים, בתום חקירה ראשונית במצ"ח, הצעיר הועבר לדיון בבקשת התביעה הצבאית להאריך את מעצרו. מונו לו סניגורים צבאיים שהעניקו לו יעוץ וייצוג משפטי, עימם דיבר בעברית מועטה, בשל היותו דובר יידיש כשפה עיקרית.

 פרוטוקול הדיון של ה"טוראי" שהתברר כאזרח ()
פרוטוקול הדיון של ה"טוראי" שהתברר כאזרח

התביעה הצבאית בקשה להאריך את מעצרו - ונשיאת בית הדין הצבאי ביפו, אלוף משנה נועם זומר, נעתרה. היא קבעה שעליו להישאר במתקן המעצר הצבאי עד ליום שני לטובת המשך פעולות חקירה נוכח החשדות שהועלו נגדו.

 

הוא טען שהסמים אינם שלו, אך כן הודה בחקירה כי צרך סמים לשימוש עצמי, על רקע המצוקה המשפחתית והאישית שממנה הוא סובל לאחר שהתגייס לצה"ל. בנוסף, הועלה חשד במהלך החקירה כי הרכב שבו נתפס במהלך הלילה הוא גנוב, ולא שייך לחברו, כפי שטען.

 

אלא שלפנות בוקר, לאחר יותר מחצי יממה שבה היה תחת מעצר משטרת ירושלים ומצ"ח, התברר גודלה של המבוכה: הצעיר החרדי הוא בכלל אזרח, שהתחזה לאחיו שמשרת במפקדת חטיבת הקומנדו כתומך לחימה. גורמים צבאיים מסרו ל-ynet כי מפקדי החייל עודכנו על מעצרו, ואלה ציינו כי הוא נמצא בימים אלו בחופשה. החייל עצמו לא נחשד בשלב זה מסגרת הפרשייה, אך ייבדק כיצד הגיעה תעודתו לאחיו.

 

במסגרת נהלי מעצר של חייל, בדומה למעצר באזרחות, זהותו נבדקת על ידי חוקרי מצ"ח עם קליטתו בחקירה, וציודו האישי, כמו ארנק וטלפון, מוחרם ממנו לאורך החקירה וימי המעצר. כאשר הוא מובא בפני שופט או מגיע לייצוג משפטי על ידי הסנגוריה הצבאית, כבר אין ברשותו תעודות מזהות, מתוך הנחה שניתן לסמוך בעניין זה על גורמי האכיפה שעצרו אותו והוא נמצא תחת חסותם.

בית הדין הצבאי האריך את מעצרו של ה"חייל". אילוסטרציה (צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות") (צילום: עמית שאבי,
בית הדין הצבאי האריך את מעצרו של ה"חייל". אילוסטרציה(צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות")

"היה לפני שנים מקרה דומה שאזרח התחזה לחייל ונעצר", הסביר ל-ynet גורם צבאי שמעורה בפרטי המקרה. "מדובר באירוע נדיר ומביך, בעיקר משום שהוא עבר שני גופי חקירה. יש דמיון חיצוני בינו לבין אחיו, אך דברים כאלה לא אמורים להתרחש אם מקפידים על הנהלים".

 

האזרח שנעצר הועבר חזרה לטיפול משטרת ירושלים, שצפויה להעמידו לדין גם בגין התחזות. במהלך דיון בהארכת מעצרו בבית הדין הצבאי ביפו ציין נציג מצ"ח כי תוצאת בדיקת הסמים בשתן הראשונית שנערכה לו התגלתה כחיובית: "הוא נתפס בעקבות דיווח למשטרה על פריצה לרכב, והוא היה ברכב כאשר החלון האחורי היה שבור. הוא אמר לשוטרים שהסמים שייכים לאחיו".

 

הנשיאה, אל"מ זומר, ציינה בהחלטתה להאריך את מעצרו כי ברשותו של הצעיר, שהוצג בדיון כנושא דרגת טוראי, נתפס סכום משמעותי של כסף, בנוסף לסמים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אתמול הוארך מעצרו של חשוד בעבירות של סחר בסמים מסוכנים, החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, שימוש בסם והתפרצות לכלי רכב. זאת, לאחר שנמצא כי חומר החקירה שנאסף מקיים חשד סביר לביצוע העבירות, ומצריך את ביצוען של פעולות חקירה שנתבקשו. משהתברר, בשעות הלילה, כי החשוד מסר בחקירתו ובדיון המעצר את פרטי הזיהוי של אחיו החייל, הוא הועבר למשטרת ישראל, להמשך טיפול וחקירה. בית הדין הצבאי הורה על ביטול החלטת המעצר שניתנה בעניינו של החייל".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה, אותר החשוד ונתפס כשברשותו חומר שחשוד כסם. החשוד התחזה לאחר והזדהה בפני השוטרים כאחיו באמצעות רישיון נהיגה, תוך שציין כי הוא חייל (עובדה שאמנם התבררה ואומתה לאור פרטי הזהות שמסר; י.ז.). לאור האמור, הועברה תחילה החקירה לטיפול המשטרה צבאית כמקובל, שם גם האריכו את מעצרו בבית דין צבאי. מיד כשהתברר כי החשוד התחזה לאחיו, הוא נעצר ונחקר במשטרה בחשד להחזקת סמים והתחזות לאחר. בשל מעשהו החמור של החשוד הוא צפוי לשלם גם את מחיר ההתחזות ולעמוד בקרוב לדין פלילי".


פורסם לראשונה 01/02/2018 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים