שתף קטע נבחר

מחאת החיג'אב: נעצרו 29 איראניות בלי כיסוי ראש

התובע הכללי טוען: "המעשים שלהן ילדותיים, גורמים זרים מסיתים אותן". אבל גם בחוגים שמרניים יש מי שקוראים לרפובליקה האיסלאמית לחדול מההתערבות בסגנון הלבוש של הנשים

משטרת טהרן עצרה 29 נשים משום שהסירו בפומבי את כיסוי הראש שלהן במחאה על חוקי הצניעות של הרפובליקה האיסלאמית. כך דיווחה היום (ו') התקשורת הממלכתית באיראן. העצורות הואשמו בהפרת הסדר הציבורי ותיקיהן הועברו למשרד התובע.

גל מעצרים נגד פעילות החיג'אב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גל מעצרים נגד פעילות החיג'אב(צילום: AFP)

בימים האחרונים דווח על נשים שבצעד הפגנתי מסירות את כיסוי הראש שלהן בצאתן לרחוב. התובע הכללי, ג'עפר מונטזרי, המעיט בערכן של ההפגנות האלה וטען כי מדובר במעשים שוליים ו"ילדותיים" שאותם מובילים גורמים זרים, כלומר מחוץ לאיראן.

 

התובע הכללי נשאל על אישה שנעצרה השבוע כשעמדה ברחוב סואן בטהרן ללא כיסוי ראש. ברשתות החברתיות פורסמו תמונותיהן של לפחות 11 נשים נוספות שהפגינו בדרך זהה. עורכת דין בכירה הפעילה בענייני זכויות אדם טענה ביום שלישי השבוע כי לאחת העצורות נקבע סכום בלתי נתפש לשחרור בערבות – 100 אלף דולר.

מפגינה שעוררה סערה בדצמבר כשהסירה את כיסוי הראש שלה ()
מפגינה שעוררה סערה בדצמבר כשהסירה את כיסוי הראש שלה

אף שמונטזרי האשים גורמים זרים בעידוד הנשים למחאה, גם שמרנים דתיים איראנים השמיעו תמיכה במחאה, ורבים מהם אמרו כי ענייני דת צריכים להיות נתונים לשיקולו הפרטי של אזרח.

 

ביום רביעי פורסמו בטוויטר לפחות שתי תמונות של נשים מכוסות בצ'אדור מניפות שלטים המביעים תמיכה בחופש הבחירה של הנשים. "אני אוהב את החיג'אב שלי, אבל אני מתנגדת לחובה לעטות חיג'אב", נכתב על אחד מהם. אזאר מנסורי, פעילה במפלגה רפורמיסטית, אמרה כי הניסיון להכתיב לנשים מה ללבוש נכשל במשך עשרות שנים.

 

בשנים האחרונות ניכרת באיראן התרופפות מסוימת של קיום חוקי הצניעות הקשורים ללבוש הנשים. בעבר נהגה משטרת הצניעות האיראנית לאכוף בתוקף את החוקים האלה, אבל מראות כאלה פחתו מאז הבחירה בחסן רוחאני לנשיא ב-2013. רוחאני הבטיח להרחיב את חירויות הפרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"מעשה ילדותי". חנות כיסויי ראש בטהרן
צילום: AFP
מומלצים