שתף קטע נבחר

רפי איתן לא מתחרט על תמיכתו בימין הקיצוני: "אנחנו כבר 3 דורות אחרי השואה"

השר לשעבר בטוח שמפלגת הימין הקיצוני בגרמניה תעמוד לצד ישראל בכל נושא, ואף סיפר כי בעבר ייעץ לאנשיה כיצד לנהוג בפליטים במדינתם. על אמירות אנטישמיות של ראשיה כלל לא ידע

 

השר לשעבר רפי איתן, שהביע אתמול (שבת) תמיכה פומבית במפלגת הימין הקיצוני בגרמניה, אינו מודע לכל ההתבטאויות והמעשים של פעיליה הבולטים. הוא גם לא נבהל מאזכורי הקשרים של מנהיגי המפלגה עם בכירי הנאצים שפעלו בגרמניה במאה שעברה.

 

לשאלה אם אינו חש בעייתיות בתמיכה ובמתן ברכה למפלגה שראשה כינה לפני שנה את אנדרטת השואה של ברלין "אנדרטה של בושה", ושיש בה לא מעט אנטישמים, השיב איתן: "לא שמעתי את זה".

 

האם אתה מודע לכך שסגנית ראשת המפלגה, פון שטורך, שאתה בירכת אישית בסרטון היא נכדה של שר האוצר של היטלר?

"ידעתי שהיא קרובה שלו אבל זה לא מפריע לי. אנחנו כבר שלושה דורות אחרי השואה והדעות והעולם כולו משתנים לנגד עינינו. התקשורת, האינטרנט, כל המערכת הזאת גורמת לשינוי חברתי מהותי בכל העולם ולכן צריך להתייחס לאנשים, לקהילות, למדינות ולמפלגות בצורה גלובלית. אין מפלט מזה".

 

איתן הביע ביטחון "שהמפלגה הזאת תעזור לישראל בכל נושא שנבקש ממנה".

 

המפלגה פרסמה את נאומו של איתן באתר האינטרנט שלה, ואף ייחסה לו את המשפט: "העולם המוסלמי והתרבות שלו שונים מאוד מאלה המערביים. בכל מקום בו יש היום מוסלמים, בכל מדינה אירופית, אפשר לצפות לאלימות וטרור כתוצאה מכך".

השר לשעבר רפי איתן (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
השר לשעבר רפי איתן(צילום: דניאל אליאור)
 

איתן הסביר כי לא השתמש ממש במילים אלה, אך לדבריו "הדור החדש המוסלמי, האנשים הצעירים, יש עליהם השפעה גדולה מאוד של 'האימפריאליזם האיסלאמי', הדחף האיסלאמי לזה שכולנו לא מוסלמים, שאנחנו כופרים. כתוצאה מזה הסיכון נמצא בכל ארצות אירופה, היכן שיש ריכוזים גדולים של מוסלמים. בהן יש סיכון הרבה יותר גבוה לטרור ולפיגועים, ובמיוחד כלפי יהודים.

 

"הצעתי למפלגה הזאת כמה פעמים קודם כל להקים מערכת שתטפל בפליטים בארצות מוסלמיות, שתיקח את המוסלמים לתרבות של הארצות שלהם, ותמנע פעולות אלימות שאנחנו עדים להן באירופה".

 

שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף, תהה בעקבות דבריו כיצד לוכד אייכמן משבח מעריצי העבר הנאצי. איתן אמר בתגובה: "למה אני צריך לענות לו? שיחשוב מה שהוא חושב ואני אחשוב מה שאני חושב. בנושא הזה - יודעים את דעתי ויודעים על הקשרים האלה שלי במשרד החוץ הישראלי כמה שנים טובות. כעסו עליי בנושא של שטראכה, אבל היום סגן קנצלר באוסטריה, אז מה, ימשיכו לכעוס עליו? אני הבאתי אותו לארץ ונפגשנו כמה פעמים. גם אז כעסו עליי ואמרו שזה בושה".

 

מה אתה אומר לישראלים שמתקשים להאמין שאתה, רפי איתן, בכיר המוסד לשעבר ושר לשעבר בממשלה, מברך באירוע של מפלגת ימין קיצוני שמעריצה את העבר הנאצי של גרמניה?

"אני מוכן לתת הסבר מסודר לכל אדם שיבקש ממני".

פורסם לראשונה 03/02/2018 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
רפי איתן
צילום: דניאל אליאור
מומלצים