שתף קטע נבחר

פשרה בייצוגית: הבנק יפצה לקוחות שגבה מהם ריבית מופרזת

במסגרת הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד בנק דיסקונט, יפוצו לקוחות הבנק שנטלו הלוואה ונגבתה מהם ריבית פיגורים, בניגוד להסכם ההלוואה

בנק דיסקונט יפצה לקוחות בסכום של 2 מיליון שקל בגין תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו בטענה לגביית ריבית פיגורים בניגוד להסכם שנחתם עימם בעת לקיחת הלוואה. כך עולה מהסדר פשרה שנחתם בין הבנק לתובעת הייצוגית והוגש בימים האחרונים לאישור בית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

התובעת, חברת "סלע" מקבוצת הסתדרות העובדים הלאומית, העוסקת בייזום נדל"ן והקמת יחידות דיור, טוענת כי נטלה בינואר 2007 הלוואה צמודה בסך 7.53 מיליון שקל. הסכם ההלוואה קבע את אופן חישוב ריבית הפיגורים ואת גובהה כ"שיעור הגבוה ביותר שיחול בבנק מדי פעם בפעם על משיכת יתר בלתי מאושרת בחשבונות עו"ש".

 

על-פי פרסומי הבנק עצמו, שיעור הריבית האמור עומד על 15.85%, המהווה ריבית אפקטיבית של 17.054%. אלא שלטענת סלע, הבנק גבה ריבית פיגורים גבוה יותר מהמותר, על פי הסכם ההלוואה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד רם גורודיסקי, הסתמכה על חוות דעת של מומחה מחברת "שגיא", המתמחה בבדיקת חשבונות בנקים וייעוץ כלכלי, שהעלתה כי בפועל חייב בנק דיסקונט את לקוחותיו בריבית פיגורים של 18.4% (פלוס הצמדה) לשנה - בניגוד להסכם ההלוואה שנחתם עם סלע. בנוסף נטען, ריבית הפיגורים נגבית באופן עצמאי על-ידי הבנק מחשבונו של הלווה, מבלי שללווה תהיה כל אפשרות למנוע זאת.

 

לפי הסדר הפשרה שנחתם כעת, לקוחות דיסקונט שזכאים להחזר הם כאלה שחויבו בריבית פיגורים בגין הלוואות צמודות מדד ב-7 השנים האחרונות. אופן תשלום ההחזר לזכאים ייעשה בהפקדת כסף לחשבון הלקוח, ואם ללקוח כבר אין חשבון פעיל בבנק - בשליחת צ'ק.

 

על פי הסכם הפשרה, הצדדים מבקשים מבית המשפט לפסוק שכר טרחת לעו"ד המייצג בסכום של 300,000 שקל, החזר הוצאות בגין חוו"ד המומחה מטעם התובעת בסך 60,000 שקל וסכום של 60,000 שקל לתובעת הייצוגית.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים