שתף קטע נבחר

המשטרה: להעמיד לדין את השר חיים כץ על מרמה וסחיטה באיומים

המשטרה סיימה את חקירת פרשת השחיתות בתעשייה האווירית בהמלצה להעמיד לדין את חיים כץ, ששימש כיו"ר ועד העובדים. כץ ובכירים נוספים בוועד חשודים בניצול משאבי התעשייה האווירית לצורכיהם האישיים. המלצה לכתב אישום גם נגד הבן של השר. כץ: בטוח שלא אעמוד לדין


המלצה להעמדה לדין. השר חיים כץ (צילום: הדס פרוש/פלאש90) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
המלצה להעמדה לדין. השר חיים כץ(צילום: הדס פרוש/פלאש90)

המלצה לכתב אישום: המשטרה הודיעה היום (א') כי מצאה תשתית ראייתית להעמדתו לדין של שר העבודה והרווחה חיים כץ ב פרשת השחיתות בתעשייה האווירית בגין עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים. כץ, ששימש בעבר כיו"ר ועד העובדים בחברה, נחקר בפעם האחרונה באוגוסט האחרון. בחודשים שקדמו לחקירתו האחרונה הוא נחקר פעמיים במשך כ-10 שעות במצטבר.

 

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את כץ וגם בכירים נוספים בוועד, בהם יו"ר ועד העובדים הנוכחי אהוד נוף וחבר הוועד אלי כהן, ואת תא"ל במילואים אמל אסעד, ששימש חבר דירקטוריון בתעשייה האווירית. נגד כץ מיוחסות עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים וסחיטה באיומים. המשטרה המליצה להעמיד לדין גם את בנו של כץ, יאיר, באותן עבירות כמו אביו. נגד האחרים ממליצה המשטרה להעמיד לדין בגין קבלה ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים ועבירות נוספות. 

 

כץ מסר בתגובה: "לא ציפיתי אחרת מהמשטרה כי ברור שהם אינם יכולים להודות שהמשאבים העצומים שהם השקיעו בחקירה ההזויה הזו היו לשווא. כל מי שעיניו בראשו ויודע על מה החקירה, מבין שאין בה דבר ואין שמץ של בסיס לטענות ההזויות. ברור לי שיש בפרקליטות ובמערכת שכל ישר והיגיון, ושיוחלט שלא להעמיד אותי לדין בעניין".

 

בהודעת המשטרה צוין כי כץ ובכירים בוועד פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. בתמורה לסיוע מצד כמה חברי ועד סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ לתעשייה האווירית ובתוכה. כמו כן, על פי החשד נהג השר כץ בניגוד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה כשפעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים הקשורים להתארגנות העובדים בתעשייה האווירית.

יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית אהוד נוף ( צילום: עידו ארז) ( צילום: עידו ארז)
יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית אהוד נוף( צילום: עידו ארז)
גם הוא ברשימת ההמלצות להעמדה לדין. תא"ל במילואים אמל אסעד (צילום: אלי אטיאס) (צילום: אלי אטיאס)
גם הוא ברשימת ההמלצות להעמדה לדין. תא"ל במילואים אמל אסעד(צילום: אלי אטיאס)

עוד עלה החשד כי השר כץ ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים וזאת חרף היותו נבחר ציבור.

 

לגבי כהן נטען כי פעל להעניק לחברת "א.ב שירותי תעופה", המספקת שירותי צביעה וניקיון לתעשייה האווירית, הקלות וטובות הנאה אסורות במסגרת פעילותה. במסגרת טובות ההנאה מתוגמלת חברת "א.ב שירותי תעופה" לאורך שנים בתנאי תשלום נוחים בהרבה מהנהוג בארגון, והיא נהנתה מהעדפה פסולה בקבלת מכרזים.

 

כמו כן נתגלה כי חברת "א.ב שירותי תעופה" מספקת שירותי כוח אדם לתעשייה האווירית. לצורך טשטוש והסוואת דרכי הפעילות הפלילית היו מגישים בעלי החברה חשבוניות פיקטיביות. כהן חשוד כי ניצל את מעמדו על מנת לדרוש ולקבל ללא עלות מוצרי מזון שונים שניתנו בכמויות גדולות על ידי ספקי משנה המספקים מזון לתעשייה האווירית. במוצרים שקיבל השתמש לתועלתו האישית.

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

כמו כן, במהלך החקירה בנושא עלה כי כהן השתמש בכמה עובדי התעשייה האווירית לתועלתו האישית. במהלך החקירה עלה החשד כי אלי כהן, בהיותו בכיר בועד העובדים, קיבל החזרי הוצאות עבור נסיעות לחו"ל שלא על פי המקובל בתעשייה האווירית.

 

בנוגע לאסעד אומרים במשטרה כי פעל לקדם את תועלתו האישית ולהפיק רווחים. במהלך החקירה עלה החשד כי אסעד, בעל אחזקות בחברת "דרוזנט", חברה הנותנת שירותים כספק לתעשייה האווירית, הפיק רווחים באמצעות קבלת עבודות, מכרזים ופרויקטים מהתעשייה האווירית, כל זאת תוך ניצול מעמדו כדירקטור ותוך הסתרת היותו בעל עניין בחברה בעת כהונתו.

 

על פי החשדות, אסעד ובעלי חברת "דרוזנט" חברו יחדיו להסתיר את אחזקותיו של אסעד בחברת "דרוזנט" והשתמשו במשרתו כדירקטור על מנת לקבל עבודות.

 

ממצאי החקירה העלו גם כי נופחו הוצאות דלק בצורה שאינה סבירה בין השנים 2011-2016 וכן הוצאות נוספות בסכומים של אלפי דולרים. המלצות המשטרה כוללות גם חשד כי חברי ועד איימו במהלך ישיבת דירקטוריון על אחת מחברותיו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס פרוש/פלאש90
חיים כץ
צילום: הדס פרוש/פלאש90
מומלצים