שתף קטע נבחר

להשכרה: חדר וחצי בפינסקר. הבעלים: פוטין

ב-2005 קנה נשיא רוסיה דירה בת"א עבור מורתו האהובה מהתיכון. המורה, שנפטרה בגיל 96, הורתה בצוואתה להשיב את הדירה לתלמיד לשעבר

 

תלמיד מצטיין. נשיא רוסיה פוטין והמורה לשעבר ברלינר (צילום: עידו ארז, AP) (צילום: עידו ארז, AP)
תלמיד מצטיין. נשיא רוסיה פוטין והמורה לשעבר ברלינר(צילום: עידו ארז, AP)

אזהרה: רצוי לא לאחר בתשלום שכר הדירה. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא ללא ספק בעל השפעה רבה במזרח התיכון וגם במדינת ישראל. אך מעתה פוטין הוא גם הבעלים של דירת חדר וחצי ברחוב פינסקר בתל אביב. את הדירה רכש פוטין ב-2005 עבור מורתו האהובה לגרמנית, מינה יודיצקיה ברלינר. בדצמבר 2017 הלכה ברלינר לעולמה בגיל 96, ובצוואתה ביקשה להחזיר את הדירה לשגרירות רוסיה, ולמעשה למי שרכש לה אותה – הנשיא פוטין.

 

הדירה בלב תל אביב (צילום: יובל קרני) (צילום: יובל קרני)
הדירה בלב תל אביב(צילום: יובל קרני)

 (צילום: יובל קרני) (צילום: יובל קרני)
(צילום: יובל קרני)

בסוף שנות ה-60 הייתה מינה יודיצקיה ברלינר מורה לגרמנית בתיכון 281 בסנט-פטרבורג שברוסיה, ובשנים 68–1967 אחד מתלמידיה היה ולדימיר פוטין, אז נער כבן 15. ב-1973 עלתה ברלינר לארץ ונהגה לעקוב אחר קורותיו של תלמידה לשעבר, שהפך לימים לראש הממשלה ולנשיא רוסיה.

 

ב-2005 קראה ברלינר בעיתון שפוטין מגיע לביקור בישראל. היא ניגשה לקונסוליה הרוסית, השאירה את פרטיה וביקשה שיאפשרו לה לראות אותו. כשהגיע פוטין לביקור, הוזמנה ברלינר למפגש שערך עם ותיקי מלחמת העולם השנייה, והוא זיהה מיד את מורתו האהובה והזמין אותה לשיחה אישית ארוכה שבה העלו זיכרונות. פוטין כל כך שמח על הפגישה עם מורתו לשעבר, עד שהציג אותה בפני הנשיא דאז, משה קצב. קצב שאל: "איך פוטין היה בתור תלמיד?" וברלינר סימנה: "מצוין".

לא רק דירה: הנשיא העניק גם אוטוביוגרפיה חתומה ושעון יד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
לא רק דירה: הנשיא העניק גם אוטוביוגרפיה חתומה ושעון יד(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

כמה שבועות לאחר אותו מפגש נדהמה ברלינר כשדיפלומט רוסי הגיע לדירתה ובישר לה שהנשיא פוטין החליט לקנות לה דירה, לאחר שבמפגש ביניהם התברר לו שהיא גרה בדירה בדמי מפתח בקומה גבוהה ללא מעלית. פוטין רכש לברלינר דירת חדר וחצי ברחוב פינסקר בתל אביב.

 

"כשקיבלתי את הדירה בכיתי", סיפרה ברלינר בראיון ל-ynet לפני כשלוש שנים. "פוטין הוא אדם מאוד אסיר תודה והגון". פוטין שלח לברלינר גם שעון במתנה שעל גבו היה כתוב "מהנשיא", ואוטוביוגרפיה בחתימת ידו.

 

ברלינר לא הייתה מאז בקשר עם פוטין, אך שלחה לו דרישות שלום ואיחולי מזל טוב בימי הולדת, בעיקר דרך התקשורת הרוסית שהתעניינה בה מאוד. בתחילת דצמבר 2017 הלכה ברלינר לעולמה בשיבה טובה. שגרירות רוסיה שלחה נציג להשתתף בהלוויה ואף מימנה את הטקס. ברלינר הייתה אלמנה, ללא קרובי משפחה, ובצוואתה הורתה להחזיר את הדירה שרכש עבורה פוטין לשגרירות רוסיה, ובפועל למי שקנה אותה למענה - התלמיד לשעבר, הנשיא פוטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
בעל דירה בת"א. הנשיא פוטין
צילום: MCT
מומלצים