שתף קטע נבחר

המשבר מחריף: משלחת פולנית ביטלה ביקור בישראל

בעקבות סערת "חוק השואה" הודיע תת שר התיירות הפולני כי המשלחת בראשותו לא תגיע ליריד התיירות הבינלאומי בתל אביב

מעמיק העימות בין ורשה לירושלים: בעקבות המשבר ביחסים בין פולין וישראל בשל "חוק השואה", ביטל תת שר התיירות הפולני את השתתפותו ביריד התיירות הבינלאומי IMTM שייפתח מחר (יום ג') בגני התערוכה בתל אביב. השר הפולני אמור היה להגיע לישראל היום בראש משלחת של אנשי תיירות על מנת לקדם את קשרי התיירות בין שתי המדינות וכדי להגביר את התיירות הישראלית לפולין.

 

בהודעה שנשלחה אתמול למארגני היריד נמסר כי "למרבה הצער אנחנו נאלצים לבטל את הגעת של המשלחת הרשמית מפולין". משלחת זו הייתה אמורה לכלול את תת השר במשרד התיירות והספורט דנוץ' רוגובסקי, את נשיא התאחדות התיירות של פולין ואת סגן מנכ"ל המשרד לתיירות וספורט.

 

 

מטאוש מורבייצקי, ראש ממשלת פולין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטאוש מורבייצקי, ראש ממשלת פולין(צילום: רויטרס)

הסנאט הפולני מאשר את "חוק השואה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הסנאט הפולני מאשר את "חוק השואה"(צילום: EPA)

סגן שגריר פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
סגן שגריר פולין בישראל, פיוטר קוזלובסקי(צילום: אלי מנדלבאום)
 

ביום חמישי האחרון אישר הסנאט הפולני את "חוק השואה" שלפיו אמירות שיש בהן הטלת אחריות על פולין לפשעים נגד האנושות שביצעה גרמניה הנאצית יהיו בגדר פשע. החוק, שעורר התנגדות רבה בישראל, יועבר כעת לחתימת הנשיא הפולני, אנדז'יי דודה, ואז ייכנס לתוקף.

 

דודה אמנם יכול להטיל וטו על החוק, אך לא ברור שכך יעשה לאחר שהצהיר בשבוע שעבר כי לעולם לא יאפשר להכפיש את פולין ואת הפולנים בכלל באמצעות "האשמות שווא". דודה הוסיף כי הוא "נדהם מההתנהגות האלימה והבלתי רצויה" של ישראל בתגובה לחוק. הוא גם התעקש כי לא הייתה השתתפות ממוסדת ושיטתית של פולין או של העם הפולני בשואה, אך הודה כי היו פולנים שנקטו מעשים "מרושעים" נגד שכניהם היהודים.

 

החוק קובע כי כל מי שינסה להאשים את פולין או את הפולנים בביצוע פשעי גרמניה הנאצית נגד היהודים בשואה יסתכן בעונש מאסר של עד שלוש שנים. החוק לא יחול על יצירות אמנות ועבודות מחקר. מפלגת החוק והצדק, שמקדמת את הצעת החוק, אמרה כי הרקע להצעה הוא המאבק שהיא מנהלת נגד הקריאה למחנות השמדה כמו אושוויץ "מחנות השמדה פולניים", כיוון שמדובר במחנות נאציים על אדמת פולין.

 

יריד התיירות הבינלאומית IMTM הוא המפגש השנתי של תעשיית התיירות בישראל ומגיעים אליו מאות משתתפים מכ-50 מדינות ובהם מעל עשרה שרי תיירות. מחר ומחרתיים יועברו שידורים חיים ב-ynet מהתערוכה, בין השעות 12:00־14:00. בשנתיים האחרונות, יחד עם פתיחת השמיים וגידול במספר חברות התעופה שפועלות בישראל, חל זינוק במספר היעדים בפולין אליהם מתקיימות טיסות ישירות מתל אביב.

 

כיום מופעלות לפולין טיסות של אל על, חברת לוט, חברת וויזאייר וחברת ריינאייר ובין השאר הטיסות הן לורשה, קרקוב, פוזנן, גדנסק, וורצלב ולובלין. טיסות אלה הביאו הן לגידול במספר התיירים שמגיעים מפולין והן לגידול במספר הישראלים שיוצאים לשם. נתונים של רשות שדות התעופה מלמדים כי אשתקד טסו בקו בין ישראל לפולין כ-600 אלף נוסעים, תיירים וישראלים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שירי הדר
יריד התיירות בשנה שעברה
צילום: שירי הדר
מומלצים