שתף קטע נבחר

גלנט: לא לקחת נשים לחי"ר. לוחמת: יכולות לעשות הכול

השר וחבר הקבינט הצדיק באולפן ynet את אמירת הרמטכ"ל, אך הוסיף: "בשייטת 13 נשים יכולות לשרת". לוחמת באיסוף קרבי הגיבה: "הרמטכ"ל לא מבין מה זה פמיניזם. אנחנו ב-2018, יש בנות שרצות יותר מהר מבנים"

 

 

לא חכם לקחת נשים ליחידות חי"ר לוחמות, אבל יש תפקידים ספציפיים שבהם הן יכולות להשתלב. כך הסביר הבוקר (יום ב') שר השיכון יואב גלנט (כולנו) בראיון לאולפן ynet, יממה לאחר שהרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר כי "אינו פמיניסט" ואינו תומך בשילוב נשים בגולני ובצנחנים.

 

אולם שירן לוי, לוחמת באיסוף קרבי, הציגה עמדה שונה לחלוטין: "נדמה לי שהרמטכ"ל לא מבין מה זה פמיניזם. נשים יכולות לעשות כל דבר במסגרת המגבלות הפיזיולוגיות שלהן. ראינו שאפשר להתאים פיזית לנשים ווסטים, מנשאים, אנחנו יכולות לעשות הכול. אנחנו ב-2018, אפשר להתקדם. לי היו בפלוגה בנות שרצו יותר מהר מבנים. נשים לוחמות יכולות לעשות הכול. אפשר להתאים כל דבר לנשים, אפשר לשלב נשים בכל תפקיד".

 

השר גלנט הסביר: "במדינת ישראל נשים יכולות לשרת בכל דבר שיש להן בו יתרון יחסי או שוויון. צריך לזכור שנשים נהרגו בהגנה על המדינה עוד בשנת 1947-1948, נפלו בשבי בגוש עציון ובעיר העתיקה. לכן גברים ונשים ישרתו בצה"ל. נשים יכולות להיות טייסות, יכולות להיות מפקדות ספינות".

 

עם זאת הוא חידד: "זה דבר לא חכם לקחת נשים ליחידות החי"ר הלוחמות, ובהקשר הזה הרמטכ"ל צודק. לעומת זאת, יש תפקידים ספציפיים שחשיבותם ויכולתם הקרבית לא פוחתת שנשים יכולות לעשות אותם, למשל בחלק קטן מהתפקידים בשייטת 13 ואני אומר את זה מניסיון, דבר שהצעתי כבר לפני 20 שנה, נשים יכולות לשרת. הן לא יכולות לעשות את כל הדברים אבל יש דברים ספציפיים שכן. יש פה עניינים של כוח פיזי, אבל בכל הדברים האחרים נשים טובות לפחות כמו גברים והרבה פעמים עולות עליהם".

 

הוא הוסיף: דבר אחד צריך להיות ברור, הסמכות הקובעת בתוך המערכת הצבאית היא המפקד. בכל דרג החייל מסתכל על המפקד שמעליו עד לאלופים ואל הרמטכ"ל והרמטכ"ל נתון למרות הממשלה וכפוף לשר הביטחון. לא רבנים, לא הוגי דרך ולא תנועות חברתיות יכתיבו מה קורה בצה"ל. כוחו של הצבא הוא בכך שהוא כפוף למרות אחת ומסוגל לבצע. הוא תופס את הדברים כצבא לאומי, ואני חושב שזה המצב מאז ומעולם".

 

בהתייחס למתרחש בגזרת עזה, הסביר גלנט כי "עזה נמצאת במצוקה לא פשוטה, גם בגלל הבידוד, גם בגלל מצב הומניטרי אבל לא פחות מזה מפני שישראל מסכלת את כל דרכי הגישה העזתיות לחדירה כנגד ישראל. הם עלולים לבחור גם בדרך אחרת ואנחנו צריכים להיות ערניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס פרוש/פלאש90
השר גלנט
צילום: הדס פרוש/פלאש90
מומלצים