שתף קטע נבחר

וידויים מהטכניון: ההתמכרות החדשה שלכם בפייסבוק

התאהבויות במתרגלים, יחסי ערבים-יהודים וחרדת בחינות: עמוד פייסבוק אנונימי מפרסם עשרות וידויים של סטודנטים בטכניון וחושף משהו מהעולם המורכב של החיים בקמפוס

 

 

הכירו את התמכרות הפייסבוק החדשה שלכם: העמוד האנונימי "וידויים מהטכניון" (Technion Confessions) מציע למשתמשים לחלוק בפומבי מחשבות, רגשות והגיגים הנוגעים לחיים הסטודנטיאליים בקמפוס, באמצעות טופס פשוט שלא מסגיר את הפרטים הביוגרפיים האמיתיים של המתוודים - גם לא למנהלי העמוד. בתוך שבועיים בלבד צמח העמוד לכדי למעלה מ-6,000 לייקים, והוא נוהג לפרסם עשרות וידויים בכל יום.

 

מתגבשת קהילה. וידויים מהטכניון (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
מתגבשת קהילה. וידויים מהטכניון(אילוסטרציה: Shutterstock)

 

נכון, רובנו לא בילינו סמסטר בטכניון, אבל מה שמרתק כל כך בעמוד הזה - הוא האופן שבו הווידויים מצליחים לגעת בכולם, ללא הבדל מין, גזע או מוסד להשכלה גבוהה. מעבר לווידויים שעוסקים באופן ישיר וספציפי בחוויית הלימוד הטכניונית, מרבית התכנים עוסקים במה שרלוונטי לאנשים צעירים ולסטודנטים בעבר ובהווה - בכל מוסד לימודי שהוא.

 

אפשר למצוא כאן תלונות על שותפים במעונות, הגיגים רומנטיים, הידלקויות על מתרגלים ומתרגלות, וקריאות ל"בחורה מהספריה" או ל"בחור מהדשא" שיצרו קשר. בפן הייחודי יותר לטכניון - שממוקם בחיפה, הרבה מהווידויים עוסקים ביחסי יהודים-ערבים, גם על בסיס רומנטי אבל גם בכל מה שנוקע לאורחות החיים בקמפוס. וכן, בהיותו אחד המוסדות היותר נחשבים בארץ להשכלה גבוהה, אפשר לראות כאן הרבה וידויים של סטודנטים וסטודנטיות שנאבקים בתוכנית הלימודים, עיסוק בחרדת בחינות, בהישגים ובכשלונות.

 

 

העמוד מתבסס על פורמט יחסית מוכר ברשת החברתית, כשהוא מתייחס בצורה מפורשת לעמוד המצליח MIT Confessions שגם הוא מספק הצצה לשגרת החיים באחד ממוסדות הלימוד היותר מבוקשים בעולם. האנונימיות המאפיינת את העמודים האלה מאפשרת למשתמשים להיחשף ולקבל תמיכה בעת הצורך - מבלי להתמודד עם השלכות ממשיות ב"חיים האמיתיים" - אלה שמתרחשים בין כותלי הכיתה.

 

ואכן, כל וידוי כזה מקבל עשרות ולפעמים מאות לייקים, ונראה שהקהילה הקטנה שמתגבשת סביב העמוד מצליחה לייצר סביבה בטוחה שמגיבה באופן מותאם - בין אם בהומור או ברגישות, לווידויים שנחשפים בה. לא פעם פורסמו וידויים קורעי לב על סטודנטים שחווים מצוקות אמיתיות, משפחתיות, חברתיות וכלכליות, ואלה זכו לתגובות מחממות לב והצעות פתוחות לשיחה או למפגש.

 

"מתקבלים כמה מאות וידויים מדי יום, אבל הם כוללים הטרלות, תוכן שחוזר על עצמו, ותוכן לא קוהרנטי", מספר מפעיל העמוד (או המפעילה) שביקש להישאר בצד האנונימי גם הוא. "רוב מה שנשלח לא מתפרסם כי הוא לא מתאים לדף, מהווה השמצה גלויה כלפי אדם כזה או אחר, או מסיבות אחרות".

 

האם היו מקרים שהרגשת צורך לערב את הטכניון?

"התוכן זמין לכלל הציבור, ואם מחליטים בטכניון שראוי לפעול, שיעשו זאת. עלו כמה פוסטים על איש שמטריד מינית אחרים בבריכה אצלנו, ובעקבות כך באמת פנו להנהלת מרכז הספורט והחלה בדיקה בנושא".

 

לא רק סטודנטים מצאו מקום בעמוד הזה, גם המתרגלים בטכניון כבר גילו את העמוד ומדי פעם בין וידוי לווידוי אפשר למצוא דמויות קצת יותר סמכותיות ובכירות שחולקות וידויים ואפילו בוחרות להגיב באופן ישיר ובתמונת פרופיל גלויה, סוג של שבירת דיסטאנס וירטואלית שיכולה להתאפשר רק בזכות התיווך של המסך.

 

יכול להיות שהקונספט האנונימי מצליח לקבל כאן פיצוח נכון ובגלל זה כל כך הרבה משתמשים - גם כאלה שכאמור אין להם שום קשר לטכניון, מוצאים את עצמם גוללים את העמוד הזה עד אין סוף, קוראים וידויים ומגיבים. יכול להיות שיש כאן טרנד פייסבוקי בהתהוות, ואפשר רק לדמיין את עמודי הווידויים שיכולים להיווצר סביב מקומות עבודה גדולים, מוסדות ממשלתיים ואפילו מרכזי ערים - כדי להבין את הפוטנציאל השיתופי האמיתי.

 

מהטכניון נמסר בתגובה: "הדף Technion Confessions נפתח לאחרונה ככל נראה על ידי סטודנטים וצבר במהירות עוקבים רבים בטכניון וגם מחוצה לו. היות ולעיתים מפורסמים בקבוצה גם וידויים על מצוקות אישיות עמן מתמודדים הסטודנטים, מציעים נציגי אגודת הסטודנטים עזרה במידת הצורך ומעודדים את הגולשים להסתייע בשירותים הטיפוליים השונים שהטכניון מעמיד לרשות הסטודנטים שלו באמצעות לשכת דיקן הסטודנטים ואס"ט. שירותים אלה כוללים בין היתר טיפול רגשי פרטני בהתמודדות עם בעיות לימודיות, טיפול פסיכולוגי, סיוע כלכלי ועוד. נדגיש כי היות והדף אנונימי בעיקרו, הסיוע שניתן הוא רק בעידוד הסטודנטים לפנות לשירותי הטכניון ולהיעזר בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
וידויים מהדשא
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים