שתף קטע נבחר

תושב עזה: "אין כסף, אין אוכל, אין חשמל, אין מים"

העיתונאי סמי עובייד מספר בראיון לאולפן ynet על המשבר ברצועה ואומר כי התושבים כבולים בין חמאס, ישראל ואבו מאזן: "נמות מרעב או מפצצות של ישראל"

 

 

התושבים בעזה הפכו קורבן של ממשלת חמאס, אבו מאזן וישראל. כך הסביר סמי עובייד, עיתונאי ברצועה, את המצב הבלתי נסבל של כשני מיליון תושביה. לדבריו, 85 אחוז מהם כלל לא עובדים, בבתי החולים אין תרופות וגם לא חשמל, אך חמאס מאיים כי אם יתקוממו נגדו, אנשיו ישגרו טילים לעבר ישראל והאש שתכוון לעברם. מצד שני, גם הרשות הפלסטינית לא ששה לעזור. אבל לטענתו, "יש תרופה. התרופה היחידה היא שיפתחו את מעבר ארז ויכניסו פועלים לישראל, כך יהיה אוכל לתושבים".

 

עובייד סיפר: "עזה היא כלא גדול כמעט 11 שנה. אנחנו בין הפטיש לסדן, בין חמאס למחמוד עבאס וישראל. התושבים מסכנים, לא עובדים. אין כסף, אין אוכל, אין עבודה. אין חשמל, אין מים. החיים מידרדרים מיום ליום, ואין פתרון, אלא אם ממשלת ישראל תפעל".

 

עזה בקריסה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עזה בקריסה(צילום: AFP)

הוא סיפר כי אבו מאזן הפסיק לשלם משכורות לפקידים שלו והוא דוחף את עזה למלחמה עם ישראל. "התושבים לא יכולים להתקומם נגד חמאס, כי החמאס אומר, אם תתקוממו נגדי אני אשגר טילים לעבר ישראל ותהיה מלחמה. בסוף הסבל ממשיך".

 

הוא תיאר את המצב הקשה בבתי החולים וסיפר כי רבים מוצאים את מותם עקב כך. "לצעירים בעזה אין כסף בשביל אוכל, בשביל לפרנס את עצמם, בשביל לקנות סיגריות". הוא חושש כי "בסופו של דבר מיליון, חצי מיליון יבואו לגדר וירימו את הגדר בין עזה ובין ישראל.

 

"חמאס לא מתעניינת בתושבים, התושבים נשארו בבעיה בין חמאס, ישראל ועבאס. פיוס? אין פיוס. עבאס דוחף את עזה למלחמה", אמר עובייד.

 

 

הוא סיפר כי הוא וחבריו מתעניינים בנעשה בבתי התושבים: "אין אוכל במקרר, משפחות שלמות - אין קניות. צעירים מתלוננים - 'אנחנו לא עובדים, ממה נחיה'. אנחנו מדברים על בעיה ואף אחד לא יפתור אותה, בסופו של דבר תהיה מלחמה, והחמאס אומר: אם תהיה מלחמה אני ארד למחתרת למנהרות ואתם תספגו את הטילים של ממשלת ישראל. אנחנו או נמות מרעב או מפצצות של ישראל, זה המצב בעזה".

 

ד"ר רוני שקד, מומחה למזה"ת מהאוניברסיטה העברית, אמר כי מן הראוי היה שדברי הרמטכ"ל בממשלה היו נאמרים לפני שנה או שנתיים. "לא רק שפספסנו את הרכבת, אנחנו לא עושים שום דבר, אנחנו רק מדברים. תוכנית לשיקום הרצועה מונחת כבר יותר מעשור ודבר לא נעשה. בסופו של דבר האינטרס שלנו ייפגע ואנחנו נשלם על כך מחיר דמים כבד".

 

שקד הציע "להתחיל מעכשיו. א' חשמל, ב' מים, ג' לטפל במערכות הביוב. וירוס לא עוצר במחסום, הביוב של עזה בכל יום זורם בכמויות אדירות לים התיכון, הזרמים של הים התיכון עוברים מדרום לצפון וכאשר הביוב של עזה מגיע אלינו לאשקלון אנחנו צריכים להתפיל שם את הביוב של עזה".

 

שקד הסביר עד כמה קשה להפריד בין האוכלוסייה לבין החמאס, גם נוכח התמיכה שלה זוכה התנועה בקרב הציבור. "יש תמיכה בחמאס אבל מצד שני אין אפשרות למרוד בה. אין אפשרות להפיל את שלטון חמאס כי זה שלטון חזק, עריצי, ואנשים ממש פוחדים ואין להם גם אלטרנטיבה אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים