שתף קטע נבחר

"תאמיני רק למי שאומר לך שאת מסוגלת"

"תמיד תשאפו גבוה, אל תפחדו מכישלונות, תעשו מה שאתן אוהבות ואל תפסיקו להאמין בעצמכן" - המנטוריות של מהנדסות העתיד עם עצות לחיים

בשיתוף תעשייה אווירית

 

מיזם "מהנדסות העתיד" מציין שנה שלישית לפעילותו, וכבכל שנה את 100 הבנות שנבחרו להיות מהנדסות העתיד, ילוו מנטוריות של התעשייה האווירית בפרויקטים פורצי הדרך בהם יקחו חלק התלמידות. נבחרת המנטוריות הסופית של פרויקט "מהנדסות העתיד 3" כבר גובשה והיא כוללת 27 מנטוריות, כולן מהנדסות בכירות שעובדות בתעשייה האווירית בתחומים שונים, מאווירונאטיקה דרך פיזיקה ועד הנדסת חומרים.

 

לראשונה השנה מצטרפות לנבחרת גם ארבע מנטוריות עסקיות שילוו את הקבוצות השונות במטרה לייצר מוצרים שיש להם היתכנות עסקית בשטח. בנוסף, קצינות של חט"ל משתפות פעולה עם התעשיה האווירית כדי לייצר חידושים טכנולוגיים שיתנו מענה לצרכים האמיתיים של חיילים בשטח. זה הזמן להכיר את המנטוריות:

 

הדס הר-צבי

תפקיד: ראש מנהל סחר גומלין

 

אני מאמין: "אני מאמינה שחברה מצליחה מורכבת מאנשים מוצלחים. שילוב של נשים בתעשייה הוא הדרך היחידה להגיע למענה שלם לאתגרים העומדים בפני החברה."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תאמיני רק למי שאומר לך שאת מסוגלת. והעיקר, לא לפחד כלל."

 

מיכל נחמיאס

תפקיד: מנהלת לוגיסטית

 

אני מאמין: "עידוד של שילוב נשים בתעשייה בעמדות מפתח וקבלת החלטות חשובה מאוד וקריטית להצלחת הארגון.

מגוון אנשים, דעות וחשיבה שונה הם אלה שיביאו לפריצת הדרך ותרומה למשק הישראלי."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תמיד תשאפו הכי גבוה שיש ואל תסתפקו בפחות מכך. תשתדלו להיות אלה שיוזמות וסוחפות אחריהן, ולא נגררות.

 

"תחשבו תמיד מחוץ לקופסה איך אפשר לעשות את הדברים בדרך אחרת ממה שרגילים, כדי לשפר ולייעל תהליכים בכל תחום שתיתקלו בו. חשוב לדעת לעבוד בצוות, ולחלק את העבודה בצורה חכמה ויעילה. להקשיב ולשמוע את דעתו של האחר וכמובן גם להביע ולהשמיע את דעתכן."

 

ליאורה גלוזמן

תפקיד: הנדסת תוכנה

 

 

אני מאמין: "אני מאמינה ששילוב נשים בתעשייה יביא ערך אדיר בזכות יכולות גבוהות ויצירתיות נשית, הסוללת דרך להגשמה עצמית בפרט וחיזוק החברה בכלל."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "לא לפחד מהכישלונות! זה מה שבונה אותנו. ההצלחה נמדדת מהדרך הקשה שאנחנו עוברות, כך אנחנו לומדות ומתחזקות תוך כדי הצבת מטרות ומכאן השמיים הם הגבול."

 

מלי מעוז

תפקיד: עוזרת מהנדס ראשי

 

אני מאמין: "שילוב נשים בתעשייה הוא מחויב המציאות ומתברר כתורם מאין כמותו לרווחיות חברות התעשייה ולאיכותן. לנשים יכולת מובהקת לניהול זמן תוך ריבוי משימות. הן ממלאות תפקידים רבים ומלאות מוטיבציה למלאן בצורה המיטבית."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "למרות גילכן הצעיר, תכנון עתידכם המקצועי כבר בשלב הזה, יפתח בפניכם אפשרויות רבות בהמשך הדרך ויקל עליכן ביישום היעדים שתציבו לעצמכן. אל תפחדו לאתגר את עצמכן."

 

עדי שיפר

תפקיד: מהנדסת תוכן

 

אני מאמין: "אנחנו עדיין רחוקים משוויון הזדמנויות לנשים בתחום התעשייה, אבל הגענו למצב שכקבוצה אנחנו כבר לא צריכות להוכיח שמקומינו כאן ומפה כבר הרבה יותר קל להתקדם - כקבוצה או כאינדיבידואליות."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "אל תתנו לאף אחד/ אחת לשכנע אתכן במה אתן טובות ומה אתן 'צריכות' לעשות בחיים - כי אף אחד חוץ מכן לא צריך לחיות עם ההשלכות של ההחלטות שתיקחו."

 

רויטל גולדברג

תפקיד: הנדסת איכות

 

אני מאמין: "כשאת עושה מה שאת אוהבת – את עושה את זה הכי טוב. את וכל הסובבים אותך – מרוויחים בגדול.

אל תפסיקי ללמוד, לגוון ולהתפתח – גם אם זה דורש מדי פעם לשנות כיוון בחיים."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "'להתפרע' ברעיונות אבל לעבוד מסודר ומאורגן ליישומם והטמעתם."

 

רונית בן שלום

 

תפקיד: אינטגרציית מערכות

 

אני מאמין: "אני מאמינה גדולה בכוחן של נשים ומאמינה שיש לקדם שוויון חברתי וצדק מגדרי. אמנם עשינו כברת דרך עצומה ב-20 שנה האחרונות אך עדיין אין מספיק נשים בתעשייה. שינוי התדמית כלפי החינוך הטכנולוגי-מקצועי והתעשייה הישראלית יעודד צעירות לבחירה במקצועות המדע והטכנולוגיה.

 

"כמו כן, צריך וחשוב לעודד שילוב נשים בכך שנרחיב ונגמיש את המסגרות התעסוקתיות. יש לאמץ מודלים של עבודה מהבית, לאפשר לשלב בין הורות וקריירה."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "אם בחרת ללכת להייטק ולמקצועות ההנדסה, חשוב למצוא מה את אוהבת לעשות. יש המון תחומים והמון תפקידים, מפיתוח אלגוריתמים, אפליקציות, סייבר ועד תכנון מכונות ייצור.

 

"חשוב למצוא תחום שמתחברים אליו, מאמינים בו ואוהבים אותו. זה תחום שמפגיש אותך עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר ומאפשר לך אתגר ויצירתיות במציאת פתרונות טכנולוגיים. זה מה שיחזיק אותך במקצוע שנים רבות. "

 

נגה חמו

תפקיד: ניהול בסיס נתונים

 

אני מאמין: "Not all who wander are lost."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "Be on top of (BIG) things."

 

אתי ניימן

אני מאמין: "תאמיני יותר ביכולות שלך ופחות לתכתיבים או מוסכמות. את תצליחי אם תאמיני שאת יכולה."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "לא לפחד מטעויות. 

 

"להקשיב לדעות של אחרים אך בסופו של דבר להחליט על פי הקול הפנימי שלך.

 

"המון סובלנות והתמדה."

 

הדס חכמה

תפקיד: מהנדסת אלקטרוניקה

 

אני מאמין: "אני מאמינה כי כל אדם צריך לעשות את מקסימום המאמצים במסגרת יכולותיו והפוטנציאל שלו, על מנת שיוכל להגשים את עצמו ולבחור את דרכו בחיים. נשים בפרט צריכות לבחור את דרכן בהתאם לרצונות והשאיפות שלהן והמגבלות שרק הן מכתיבות לעצמן."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תעזו לרצות ולשאוף הכי גבוה שאתן מאמינות שאתן מסוגלות גם אם המטרה נראית קשה להשגה. תעשו את המקסימום שאתן יכולות בתקופה זו. יש להחלטות ולמעשים שאתן עושות עכשיו, משקל מאוד חשוב בעתיד התעסוקתי שלכן, תעשו את המקסימום על מנת שאתן תוכלו לבחור את העתיד שלכן. "

 

הדס חבקין

תפקיד: מהנדסת תיכון מכאני

 

אני מאמין: "ישנה חשיבות גבוהה מאד בשילוב נשים בתעשייה ובעיקר במקצועות טכנולוגיים. פיתוח התעשייה הינו ערך עליון לקיום מדינת ישראל ונשים אשר מהוות 50 אחוז מהאוכלוסייה הינן משאב חיוני לצמיחת התעשייה בישראל."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "האמינו בעצמכן וכך תוכלו למצות את מרב הפוטנציאל הטמון בכן ולהשתלב בפיתוח התעשייה בישראל."

 

מיכל עזריה

תפקיד: בודקת תוכנה ומערכת

 

אני מאמין: "כשלא קשה, אנחנו בירידה."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תציבו לכן מטרות ויעדים רבים ואף קשים ותעשו הכל כדי לכבוש אותם. כשיש רצון ואמון שהכל אפשרי וניתן לביצוע, השמיים הם הגבול."

 

לילך סייג

תפקיד: ראש תחום תהליכים

 

אני מאמין: "נשים רבות פרצו דרך ושברו את תקרת הזכוכית, בזכות כשרונן ונחישותן הצעידו את המדע והתעשייה קדימה, נשים כדוגמת אמי נתר, מארי קירי, רות ארנון, עדה יונת, מרתה גראם ואמיליה ארהארט ועוד רבות אחרות מהוות דוגמה אישית לכולנו.

 

"אני רואה כשליחות לאפשר לכל נערה לממש את חלומותיה המקצועיים גם אם חלומות אלו הם בתחום המדעי או טכנולוגי, תחומים בהם אנו מהוות מיעוט. לא זו בלבד שיש בכך חשיבות עליונה להתפתחותן האישית של הנשים הצעירות הללו והתחזקותן מבחינה כלכלית, המדובר בהכרח חברתי.

 

"בנוסף, אני מאמינה שנוכחותה של אינטליגנציה נשית בסביבת העבודה היא תרומה משמעותית להצלחתה של כל חברה. לנו הנשים יכולות רבות :מקצוענות, יצירתיות, ראיה הוליסטית, ויחד עם זאת היכולת לראות את הפן הטכני יחד עם הצד האנושי, כל אלו משולבים יחד למען השגת המטרה הטכנולוגית בצורה תכליתית."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "איינשטיין אמר 'דמיון חשוב יותר מידע, כי הידע הוא מוגבל אך הדמיון חובק עולם'.

 

"בנות יקרות שאלו שאלות, העזו לדמיין, אל תפחדו לטעות, האמינו בעצמכן וביכולתכן ועשו תמיד את מה שאתן אוהבות ומאמינות."

 

עדה שני

תפקיד: ראש מטה השיווק

 

אני מאמין: "אני מאמין בנוגע לשילוב נשים בתעשייה: לחברה שבה קיים גיוון מגדרי סיכוי טוב יותר להצליח. ההבדל בין מנהל טוב למנהל שאינו טוב אינו טמון במינו, אלא ביכולתו המקצועית.

 

"אנו עדים לאחרונה לשינויים בתפיסות עולם ישנות בעולם העסקים, שבהן המגדר מהווה שיקול בבחירת מנהלים, וניתן למצוא היום לא מעט נשים שמכהנות בהצלחה רבה בתפקידים בכירים מאד בחברות גדולות מאד – מנהלות בנקים, מנהלות של חברות הייטק מאד גדולות, מנהלות בתעשייה ועוד.

 

"לדעתי, מגמה זו תמשיך ותתפתח, והיא פותחת הזדמנויות חסרות תקדים לנשים. למנהל/ת טוב/ה קיימת היכולת לשלב מקצועיות, ראיית התמונה המלאה, שקילת שיקולים ענייניים, יכולת הסקת מסקנות וקבלת החלטות, ונשיאה באחריות להחלטות שאותן הוא/היא מקבל/ת. המגדר אינו קשור ואינו משפיע על יכולות אלו. לכן אני מאמינה שמי שדבקה בעקרונות אלו יכולה להשתלב ולהצליח בעולם העסקי."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תאמינו בעצמכן, ביכולות שלכן, אל תפסיקו ללמוד ולהתפתח, ואל תחששו להביע את דעתכן. אם תאמינו שאתן מסוגלות – גם הסביבה תאמין בכן."

 

ענת גולדפיין

תפקיד: מתמטיקאית

 

אני מאמין: "לאישה יש את היכולת להגיע להישגים בדרך הטבעית ביותר והראיה הטובה לכך היא היכולת שלה להביא לעולם חיים חדשים.

 

"במשך 9 חודשי ההיריון היא נושאת בתוכה פלא שגדל ומתפתח וניזון ממה שגופה מעניק לו. היא מתרגלת לאין סוף שינויים ומצבים חדשים בכדי לאפשר את יצירת המופת הזו. ברגע שהיצירה מוכנה היא נדרכת ונפעמת כולה כדי להביא לאוויר העולם את הפלא המדהים הזה. החל מרגע זה היא כל כולה מסורה למענו עם יכולות הענקה והנקה שהם רק בכוחה של האישה. היא מגדלת ומטפחת אותו, מלמדת ומדריכה, דואגת לכל צרכיו והכל כדי שתהיה זו היצירה הכי מושלמת שאפשר.

 

"לפיכך, אם נשים מסוגלות לבצע בכזאת שלמות את אחד מפלאי העולם אז איך אפשר לחשוב שאין הן מסוגלות להיות מהנדסות מובילות בתעשייה?"

 

טיפ למהנדסות העתיד: "האמינו בעצמכן כי יש לכן את הכלים והיכולות לעשות את כל העולה על רוחכן. המוטיבציה היא הדבר החשוב ביותר בדרך להצלחה את כל השאר אפשר ללמוד."

 

דינה שילד

תפקיד: מהנדסת תכנון ובקרה

 

אני מאמין: "למקצוענות אין מגדר. גם בתעשייה הנחשבת לגברית אישה יכולה להצליח בכל תפקיד ולשמש מודל לחיקוי לגברים ולנשים כאחד."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "להציב מטרות ולראות בכל קושי הזדמנות."

 

עינת אביר-גוזנר

תפקיד: מטאלורגית, מהנדסת חומרים

 

אני מאמין: "לעבוד מתוך אהבה ותשוקה למקצוע שבחרת לעצמך, זו הדרך לקום בבוקר עם חיוך ורצון לצמוח ולהשקיע."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "תייצרי חלומות, תיתני להם שם ותצעדי להגשמתן. תהיי ערה לכל סימני הדרך: אנשים טובים, לימודים, הזדמנויות חדשות. השתמשי במכשולים כמקפצה. והשמיים הם הגבול."

 

שרון אבל

תפקיד: מנהלת הנדסת איכות

 

אני מאמין: "איכות התוצר טמונה באיכות התהליך. אם נקפיד על איכות כל שלב - מהרעיון, דרך התכן ועד הייצור והבקרה הסופית נבטיח את היתרון הטכנולוגי והמסחרי שלנו."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "יש המון פנים לטכנולוגיה. תמצאי את הפן שמדבר אליך וגורם לך להנאה."

 

אילנה אברקין

תפקיד: פיתוח עסקי

 

אני מאמין: "אני מאמינה בזכותנו ובחובתנו להעצים את האנשים שסובבים אותנו באמצעות עזרה הדדית, פרגון ושיח מכבד. אני מקדמת העלאת מודעות נשים בתחילת הקריירה שלהן לחשיבות ניהול הקריירה, לצד קידום החינוך הטכנולוגי בקרב ילדות ונערות והגברת המודעות בנושא גיוון מגדרי וגיוון מיעוטים במקומות עבודה."

 

טיפ למהנדסות העתיד: "אף פעם אל תיוותרו על החלום שלכן רק בשל הזמן שייקח להגשים אותו, כי הזמן יעבור ממילא."

 

שירלי פישלוב

תפקיד: מהנדסת אלקטרוניקה

 

אני מאמין: "אני מאמינה שנשים הבוחרות מקצוע צריכות לבחור מקצוע התואם את הצרכים שלהן ואת הכוון שמושך אותן . כל אשה יכולה לבחור בכל מקצוע שגורם לה עניין- להתמקצע בו ולהפוך אותו לשגרת היומיום שלה כך שכל יום בעבודה יהיה סיפוק עבורה ומקור לעניין והתפתחות קדימה.

 

"נשים נחנו בחוש יצירתי ומחשבה מקורית והיכולות להשתלב בכל תחומי החיים. אין מקצועות ש'נכונים לנשים/ גברים', כל מקצוע יכול להיות נכון לכל אחד ואחת. נשים צריכות לקחת את גורלן בידיים ולהוביל את העולם קדימה.

 

טיפ למהנדסות העתיד: "לכו תמיד אחר לבכן –תהיו פתוחות תמיד לרעיונות חדשים ואל תתנו לחברה להגדיר לכן את תחומי העניין המתאימים לכן. אל תפחדו מהלא מוכר .חקרו כל מה שגורם לכן עניין והנאה. ידע זה כוח וכוח מהסוג הזה תמיד טוב שיש. ולגבי הפרויקט-נסו לבוא עם ראש פתוח ויצירתי וכמובן עם אנרגיות טובות."

 

בשיתוף תעשייה אווירית


פורסם לראשונה 06/02/2018 15:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנטוריות של מהנדסות העתיד 3
מומלצים