שתף קטע נבחר

מסמך התגובה למזכר ה-FBI: בית הנבחרים הצביע בעד הפרסום

במסמך הדמוקרטי נכתב כי יועץ החוץ של טראמפ בקמפיין לנשיאות היה סוכן רוסי. "הממשלה הרוסית ניהלה קמפיין מקיף כדי לפגוע בטוהר הבחירות. ה-FBI מחויב לבדוק את הדברים". טראמפ יצטרך להחליט תוך 5 ימים אם לאפשר את פרסום המזכר לציבור

 (צילום: AP, רויטרס) (צילום: AP, רויטרס)
(צילום: AP, רויטרס)

ועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני הצביעה הלילה (ג') בעד פרסום המזכר הדמוקרטי, שנכתב בתגובה למזכר הרפובליקני שמצביע על יחס מוטה של ה-FBI נגד הנשיא דונלד טראמפ. על פי המזכר הדמוקרטי, היועץ לענייני חוץ בקמפיין של דונלד טראמפ לנשיאות, קרטר פייג', היה סוכן רוסי.

 

המזכר, שנכתב על ידי ג'רולד נדלר, חבר בכיר בוועדת החוקה של בית הנבחרים מטעם הדמוקרטים, מהווה מסמך תגובה למזכר שפירסמו הרפובליקנים. סיווגו של המסמך הוסר על ידי טראמפ, אשר קבע כי ה-FBI הפר נהלים בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, ושהצווים למעקב נגד פייג' הושגו באופן לא חוקי.

 

 

אדם שיף, הדמוקרטי הבכיר בוועדת המודיעין, אמר לאחר ההצבעה כי "לטראמפ יהיה קשה מאוד למנוע את פרסומו של המזכר". לרשותו של הנשיא חמישה ימים להחליט אם לפרסם את המזכר לציבור, בדומה להחלטה שקיבל בנוגע למסמך שהציגו הרפובליקנים.

 

במזכר שהכינו חברי ועדת המודיעין הרפובליקנים נטען, בין השאר, שגורם רשמי ב-FBI הודה בשיחה עם חברי קונגרס שכדי להשיג צו מעקב אחרי פייג'  השתמשו ה-FBI ומשרד המשפטים גם במידע שאסף סוכן המודיעין הבריטי לשעבר כריסטופר סטיל, מתנגד של טראמפ. לפי המזכר, התחקיר שערך סטיל על קשרים לכאורה בין טראמפ לרוסיה מומן בחלקו על ידי הוועידה הלאומית הדמוקרטית ועל ידי הקמפיין של הילרי קלינטון, יריבתו של טראמפ במרוץ לנשיאות, והוא שימש בסיס משמעותי לטענות שהוצגו בבקשה להוצאת צו המעקב.

עותק של המזכר שפרסמו הרפובליקנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עותק של המזכר שפרסמו הרפובליקנים(צילום: רויטרס)

הרפובליקנים טענו כי אסור היה שאיסוף מידע על ידי מקור מוטה כמו סטיל ישמש בסיס לצו המעקב, והדגישו כי המידע הזה כלל טענות שלא הוכחו. לדבריהם, בספטמבר 2016, חודשיים לפני הבחירות, אף אמר סטיל לגורם בכיר במשרד המשפטים כי הוא "משתוקק למנוע מטראמפ להיבחר לנשיאות". במזכר נכצב כי למרות זאת, ראשי ה-FBI ומשרד המשפטים אישרו להגיש את הבקשה לצו תוך התבססות על המידע שהביא סטיל, וכי בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות הייתה אם כן "הפרה מדאיגה של התהליך המשפטי".

 

"קרטר פייג' היה סוכן של מדינה זרה אם לא יותר מזה", נכתב במסמך התגובה הדמוקרטי. "משרד המשפטים חשב כך, שופט פדרלי הסכים והיה קונצנזוס מוחלט שנתמך בעובדות ובראיות. הממשלה הרוסית ניהלה קמפיין מקיף כדי לפגוע בטוהר הבחירות. ל-FBI יש מחויבות לבדוק את הדברים".

 

נדלר ממשיך לכתוב: "שום דבר לגבי המימון שקיבל סטיל או דעותיו על טראמפ יכולים להעיד על אמינותו בנוגע לעבודתו. המזכר הרפובליקני לא נותן לנו שום סיבה לערער על החלטות בית המשפט או לפקפק בכך שפייג' פעל בשירות רוסיה עוד על רקע העובדה שהצהיר בעצמו כי היה בקשר עם גורמים רוסיים. סטיל הוא מומחה עולמי בפשע המאורגן ברוסיה ועבודתו הייתה לחשוף את הדברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, רויטרס
טראמפ ופייג'
צילום: AP, רויטרס
מומלצים