שתף קטע נבחר

תלמה ילין: המנהל לקח תלמיד לארוחה עם חשפניות

מנהל מזמין בשעת לילה תלמיד למסעדה שבה המלצריות חשופות חזה, מורות בביקיני מתגוששות בבריכה כשהן רכובות על תלמידים. עדויות חדשות על המתרחש בתלמה ילין שופכות אור על טשטוש הגבולות בין המורים לתלמידים בתיכון היוקרתי

 

חיים דייטשמן. עזב לפני שלוש שנים ()
חיים דייטשמן. עזב לפני שלוש שנים
העננה שרובצת מעל תיכון תלמה ילין בשבועות האחרונים רק הולכת ומתקדרת: לצד הטענות להתנהגות מינית לא הולמת מצד מורים בבית הספר הולכים ונחשפים פרטים נוספים על האווירה ששררה בתיכון ועל התנהלות המורים וההנהלה בשנים האחרונות.

 

מורים שהשתתפו במסיבת הפרידה ממנהל בית הספר לשעבר חיים דייטשמן לפני כשלוש שנים העידו כי הוא סיפר על הבמה על מקרה שבו, במהלך מסע ייצוגי של תלמידי להקת הג'ז בתלמה ילין בארה"ב, הזמין את אחד התלמידים הנגנים בשעת לילה מאוחרת למסעדה יוקרתית באטלנטה שבה המלצריות חשופות חזה ולבושות באופן פרובוקטיבי. לדברי המורים שנכחו באירוע הפרידה, דייטשמן סיפר על המקרה ו"עמד מחייך על הבמה עם כובע נצנצים ונראה זחוח ומרוצה ממעלליו".  

 

"זה היה מביך עד חלחלה", מספרת מורה לשעבר. "המורים היו המומים. חלקם השפילו מבט מרוב מבוכה אבל חלקם צחקו ומחאו כפיים". המבוכה רק גדלה כשהתברר שבין תלמידי התיכון שהוזמנו לנגן לכבוד המנהל במסיבת הפרידה שלו היה גם התלמיד שהוזמן למסעדה עם המנהל. "התלמיד נשאל על ידי אנשים בקהל איך היה האוכל במסעדה, והוא השיב שהאוכל לא היה מעניין. דייטשמן נראה מרוצה וחייך. הוא לא נראה נבוך או מוטרד, האווירה הייתה כאילו מספרים חוויות נחמדות". 

 

במקרה אחר סיפרו תלמידים כי במסע ייצוגי של נגנים בארה"ב הזמין דייטשמן תלמידים לבקר בביתו של מכר, וזה הציג בפניהם תמונות עירום ונגרמו להם מבוכה וחוסר נוחות. "התלמידים היו בשוק ונבוכים מאוד", סיפרה מורה.  

 

אווירת טשטוש הגבולות בין מורים לתלמידים באה לידי ביטוי גם באחד מימי הבריכה השנתיים שהונהגו בתיכון, שבמסגרתו בילו מורים ותלמידים ביחד בבריכה. "מרבית המורים העדיפו לא להיכנס לבריכה ולהישאר עם הבגדים כדי לא להיות במחיצת התלמידים בבגד ים", מספרת מורה לשעבר שנכחה במקום. "היו גם שתי מורות צעירות בביקיני והן ניסו להפיל זו את זו כשהן רכובות על תלמידים בכיתות י"א-י"ב. המראה היה מזעזע. הרי אסור שיתרחש מגע גופני כזה בין מורה לתלמיד. האירוע דווח להנהלה, אך אפילו לא גרם להרמת גבה".

  

דייטשמן: איפה האחריות של ההורים?

בשיחה עם "ידיעות אחרונות" אישר דייטשמן כי ביקר במסעדה באטלנטה עם התלמיד, אך לדבריו נקלעו אליה השניים בשעת לילה מאוחרת באקראי בעת ששהו בכנס ג'ז בינלאומי. "סיפרתי במסיבה שנערכה לכבודי על מקרה מביך שקרה לי ולתלמיד כשחיפשנו מסעדה לאכול בה", אמר דייטשמן אתמול. "יצאנו עם כל התלמידים לאכול, אבל כולם הקדימו אותנו ולא מצאנו אותם. זו הייתה שעת לילה מאוחרת וכל המקומות היו סגורים. היינו רעבים לאחר טיסה ונסיעה ארוכה. מצאנו את עצמנו במסעדה שבה המלצריות לבושות בצורה פרובוקטיבית. אני לא זוכר כמה זמן ישבנו שם, ואז חזרנו למלון. סיפרתי את זה במסיבה כאירוע מביך. אי אפשר להאשים אותי בהפרה של כללי חינוך".

בית הספר תלמה ילין (צילום: עמית הובר) (צילום: עמית הובר)
בית הספר תלמה ילין(צילום: עמית הובר)
  

לגבי הטענות על ביקור בבית מכר שהראה לתלמידים תמונות עירום אמר דייטשמן כי אינו זוכר את הדבר. בעניין אירוע הבריכה אישר כי אכן התקיימו ימי בריכה, אך הוא אינו זוכר את האירוע המתואר.

  

על החשיפות האחרונות על אודות מה שהתרחש בין כותלי התיכון אמר דייטשמן כי התחושה קשה. "אני מזועזע מהמעשים שפורסמו ומגנה אותם. כשאני שומע את הדברים נדמה לי שעבדתי בבית ספר אחר.

 

"תלמה ילין הוא מוסד חינוכי מפואר שהציל מאות תלמידים שבבתי ספר אחרים התעללו בהם וכינו אותם בשמות גנאי, והיום חלקם עושים חיל בארץ ובעולם. יכול להיות שנחצו קווים בבית הספר, אבל המקרים שפורסמו לא הגיעו לידיעתנו. בכל מסגרת בסדר גודל כזה יש אנשים שמתנהגים באופן לא נורמטיבי. באים בטענות אלינו, אבל אני לא שומע שום תלונה כלפי ההורים. איפה הם היו? להורים אין אחריות על הילדים שלהם?"  

 

לשאלה איך ניתן למנוע מקרים כאלה בעתיד השיב דייטשמן כי "מצד אחד צריך לקבוע כללים. בוודאי שאסור למורה להזמין תלמידים לביתו, וצריך לפקח על המפגשים המתקיימים אחד על אחד בין מורים לתלמידים או לבטל אותם. מצד שני, זה חלק ממהות בית הספר. כשתלמיד מגיע להתאמן לקראת קונצרט הוא בא לבד. צריך להיזהר לא להפוך את תלמה ילין לבית ספר סטנדרטי. הרי יש הרבה כאלה במדינת ישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהל תלמה ילין לשעבר חיים דייטשמן
מומלצים