שתף קטע נבחר

ליברמן נגד ישראל כץ: שטויות של פוליטיקאי מתוסכל

שר הביטחון והשר לענייני מודיעין מתנצחים על רקע המשבר המחריף בעזה. ליברמן על הצעת כץ להקים אי מלאכותי מול עזה: "ההצעה להשקיע מיליארדים ברשות טרוריסטית - טירוף מערכות"

 

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ מתנצחים על רקע המשבר ברצועת עזה. לאחר שהשר כץ האשים את ליברמן בניסיון לגייס כספים שיגיעו לחמאס, אמר ליברמן בריאיון לאולפן ynet: "אני לא אחראי לכל השטויות ולכל ההגיגים של פוליטיקאי מתוסכל כזה או אחר".

 

מדובר על שר המודיעין.

"אני לא יודע מה הוא עושה בתור שר המודיעין. גם הוא בעצמו לא יודע מה הוא עושה בתור שר המודיעין, לכן הרצון הזה להיות ביטחוניסט. אבל בלי קשר לכל ההגיגים וכל התסכולים, צריך להבין שבדיוק ההפך, יש להמשיך בקו הנוקשה כלפי חמאס".

 

ליברמן מתנגד להצעתו של השר כץ להקים אי מלאכותי מול רצועת עזה: "לא יכול להיות שאנחנו נוותר על עקרון פדיון שבויים, ומצד שני שר בממשלת ישראל מציע להשקיע מיליארדים ברשות טרוריסטית שהיא בשליטת חמאס. זה פשוט טירוף מערכות. אנחנו עם הקו הנוקשה הזה הבאנו את חמאס למצב שהם כבר בלי מלחמה, בלי מבצע צבאי, מחפשים למי להעביר שלטון. אם מישהו רוצה לחזק את החמאס באמצעות הפרויקט הזה, זה חיזוק חד-משמעי לחמאס. הגישה של מערכת הביטחון היום ושל צה"ל - כל עוד אין שום התקדמות בנושא שבויים ונעדרים, לא מדברים על שום נושא עם חמאס".

 

השרים אביגדור ליברמן וישראל כץ (צילום: עמית שאבי אוהד צויגנברג) (צילום: עמית שאבי אוהד צויגנברג)
השרים אביגדור ליברמן וישראל כץ(צילום: עמית שאבי אוהד צויגנברג)

מאידך יש משבר הומניטרי קשה בעזה.

"אין משבר הומניטרי. הגורם היחידי שמוסמך לקבוע אם יש משבר הומניטרי זה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי".

 

אתה אומר שאין?

"אין משבר, יש מציאות קשה".

 

לא הונח דו"ח על שולחן ראש הממשלה שלפיו עזה בקריסה כלכלית?

"אתה לא ראית את המסמך הזה, וכל ההדלפות מגמתיות. אין מסמך כזה. אני ראיתי את המסמך של שב"כ, ראיתי מסמך של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. אין, לא קיים מסמך כזה. יש מסמך שאומר שאכן יש מציאות כלכלית אזרחית קשה שיכולה עוד להידרדר, אבל לא מעבר לזה. מפורשות נאמר שאין משבר הומניטרי. צריך להבין - כל הדיבורים שלנו, עצם הקרנת חולשה, כשכולם רואים שאנחנו חוליה חלשה, אז כל הלחץ מופנה אלינו. הרי חמאס לא מוכן להסב לטובת תושבי עזה שקל מ-260 מיליון דולר - זה התקציב השנתי של חמאס ב-2017 - שהוא השקיע בייצור רקטות וחפירת מנהרות".

ילדים חולי סרטן בבית חולים בעזה  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ילדים חולי סרטן בבית חולים בעזה (צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

לדברי ליברמן, "יש שם ריב בין פתח לחמאס, ורוצים שאנחנו נשלם את החשבון. מה שמציע ישראל כץ הוא שאנחנו נשלם חשבונות של הריב הפנים-פלסטיני או הפנים-ערבי. למה מדינות ערב העשירות לא משקיעות גרוש אחד? איפה סעודיה? איפה אחרים? למה הם לא באים לעזרה של האחים הפלסטינים? לכן אני חושב שאסור לנו להיכנס, זו לא אחריות שלנו. אנחנו עוקבים, אנחנו מוכנים לכל תרחיש, אבל אסור שנצייר תמונה שאנחנו חלשים, שאנחנו מפחדים".

 

ליברמן נדרש לחיסול המחבל שעמד בראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח ואמר כי המבצע הוא תולדה של מאמץ משותף של שב"כ, צה"ל וימ"מ: "כל הכוחות פעלו יחד, והיה ברור שזה רק עניין של זמן. הוא כל הזמן היה בתנועה, בסופו של דבר שמנו עליו את היד וסגרנו חשבון. חשוב לציין שגם עצרנו את כל החבורה המקיפה, כל מיני סייענים של אותה חוליה, ולמעשה השלמנו מיגור של תא טרור משמעותי. אני מקווה שבזמן הקרוב נשים את היד גם על המחבל השני".

 

שר הביטחון האשים את ההנהגה הפלסטינית בעידוד הטרור: "יש תמיכה, לצערי, שבאה מלמעלה. יש חיבוק של כל ההנהגה הפלסטינית; אני לא מדבר על חמאס, אני מדבר בפירוש על פתח. בניחום האבלים אצל בן דודו של המחבל שחיסלנו עכשיו היו כל בכירי פתח. גם כשאתה מסתכל על כלי התקשורת הרשמיים, גם של פתח, גם של הרשות, יש שם התייצבות חד-משמעית עם הטרור, עם המחבלים, יש שם חיבוק חם לכל פעולות הטרור ועידוד. יש אווירה שהם גיבורים, יש תמריץ כספי עצום. צריך להבין שמשפחות המחבלים יקבלו מייד 12-10 אלף שקל, פי חמישה או שישה מהשכר הממוצע ברשות הפלסטינית. תוסיף לזה שאבו מאזן מנהל נגדנו טרור מדיני בכל המוסדות הבינלאומיים, כולל ההופעה הקרובה שלו במועצת הביטחון".

 

לאן זה מוביל אותנו?

"זה מוביל אותנו למקום מורכב, אבל אני חושב שגם אבו מאזן מתחיל להבין שיש לו מה להפסיד. אבל הניסיונות האלו - למשל במועצה לזכויות האדם: לקחת רשימה ארוכה של חברות ישראליות ואחרות הפועלות בתחומי יו"ש בניסיון להכניס אותן לרשימה השחורה ולהשית עליהן סנקציות - זה דבר שהוא בלתי סביר בעליל. ביום ראשון אני מעלה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק לקיזוז כספי טרור, וצריך להבין שאבו מאזן משלם כמיליארד שקל בשנה למשפחות המחבלים ולמחבלים. את כל הכסף הזה אנחנו נקזז ונפעל ביד קשה. גם יש עמדה מאוד ברורה של ארה"ב, והוא חייב להבין שבסופו של דבר המאזן הכולל שלו הוא הפסד".

 

על התבטאויות שרים שאמרו ש"יש להחזיר את לבנון לתקופת האבן" אם חיזבאללה יפתח במלחמה, אמר ליברמן: "קודם כול אנחנו רוצים פחות הצהרות. זה תמיד בריא, אבל יחד עם זאת אנחנו חיים במזרח התיכון. כל ההלקאה העצמית, כל הטירוף שלנו, שאנחנו כל הזמן מחפשים מה עוד אנחנו יכולים לעשות ובמה אנחנו אשמים - אנחנו לא אשמים. במזרח התיכון אתה צריך להתנהל לפי אותו פתגם של הרומאים - אם אתה רוצה שלום, תתכונן למלחמה. אנחנו בהחלט לוקחים בחשבון כל תרחיש אפשרי, אנחנו מעבירים מסר לקהילה הבינלאומית, לכל הגורמים הרלוונטיים".

 

באשר לשירות נשים ביחידות לוחמות אמר ליברמן: "השירות בצה"ל התחיל מהרגע הראשון שצה"ל הוקם. ב-48' הקימו יחידות נח"ל, ובתחילת הדרך היו גם גרעיני נח"ל של בני עקיבא, וכבר הזכרנו את חנה סנש ושרה גיבורת ניל"י. צה"ל לא שוביניסט ולא פמיניסט. צה"ל פועל בהתאם לאינטרס המבצעי, בהתאם לצרכים המבצעיים, אין שום שיקול אחר חוץ מהשיקול המבצעי. שכל שאר הפוליטיקאים ימשיכו להתווכח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן וישראל כץ
צילום: עמית שאבי אוהד צויגנברג
מומלצים