שתף קטע נבחר

השירות גרם ללוחמת קרקל מחלת חיסון עצמי

טירונות מפרכת גרמה לחיילת מחלה אוטואימונית. בית המשפט קבע שהיה קשר בין השירות למחלה, והורה למשרד הביטחון להכיר בה נכת צה"ל

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה ערעור שהגישה צעירה ששוחררה מצה"ל בעקבות מחלת חיסון עצמי (מחלה אוטואימונית), והורה להכיר בה נכת צה"ל. בכך ביטלה ועדת העררים בראשות השופט שי מזרחי את החלטת משרד הביטחון, וקבעה שבניגוד לעמדתו – היה קשר סיבתי בין שירותה הצבאי לבין המחלה שהופיעה באותה תקופה.

 

המערערת התגייסה ב-2011 עם פרופיל 97 ושובצה ליחידת הלוחמות "קרקל". מאז שהתגייסה היא עברה שבוע שדאות, אימונים קשים, הקפצות ומסעות. כחודש וחצי בתוך הטירונות התגלתה אצלה מחלה אוטואימונית הגורמת לחולשה, שממנה היא סובלת עד היום. עקב כך היא הועברה לתפקיד פקידותי, אולם גם שם המשיכה לסבול מחולשה, ובאוגוסט 2011 שוחררה מצה"ל.

 

ב-2012, ולאחר מכן שוב ב-2014, דחה קצין התגמולים במשרד הביטחון את בקשתה להכיר בקשר בין המחלה לבין השירות הצבאי. בעקבות זאת היא פנתה לוועדת העררים בבית המשפט באמצעות עורכי הדין אלי סבן ולימור בריק. במשפט העידה בין היתר מי שהייתה המפקדת שלה בטירונות וסיפרה על האימונים המפרכים.

 

השופט שי מזרחי נדרש להכריע בשלוש שאלות עיקריות: האם המערערת הייתה נתונה ללחץ פיזי או נפשי במהלך השירות? האם יש אסכולה רפואית המכירה בקשר בין לחץ לבין המחלה? והאם לחץ – פיזי או נפשי – הוא שגרם להתפרצותה או להחמרתה של המחלה.

 

בפן העובדתי הוא קיבל את גרסת המערערת שלפיה הייתה נתונה ללחץ רב – נפשי ופיזי. מכאן עבר השופט לפן הרפואי והמשפטי, בחן את חוות הדעת הרפואיות שהגישו הצדדים, והשתכנע שהספרות הרפואית המקובלת לא תומכת בקשר ישיר בין המחלה לבין לחץ.

 

ואולם, הוא כן שוכנע שבנסיבותיו המיוחדות של המקרה ישנו קשר סיבתי בין השניים. השופט מזרחי הפנה לכך שלא הייתה מחלוקת שמאמציה של המערערת – לפחות הפיזיים אם לא גם הנפשיים – הביאו להופעת התסמינים של המחלה בעת השירות הצבאי או לכל הפחות להאצת הופעתם.

 

"לא ניתן לדעת מתי היו אלה מופיעים מצד אחד, אם בכלל, ואילו מן הצד השני ברור לכל כי התסמינים הופיעו לאור מאמץ פיזי בעת השירות הצבאי", כתב בפסק הדין.

 

לעמדתו, חשיפת תסמיני המחלה בראי מאמציה של המערערת בעת השירות הצבאי הקצר, בצירוף הסטטיסטיקה שלפיה נשים בטווח גילה חשופות יותר ללקות במחלה, ותוך הפעלת "שכל ישר" – צריכים להוביל למסקנה שקיים קשר "מתקבל על הדעת" של גרימה בין השירות הצבאי לבין הוצאה של המחלה מהכוח אל הפועל.

 

לפיכך קבע השופט מזרחי שהמערערת חלתה במחלה עקב שירותה הצבאי. משרד הביטחון חויב לשלם לה הוצאות משפט בסך 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד אלי סבן , עו"ד לימור בריק
  • ב"כ המשיב: עו"ד צדוק ואדרעי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אילוסטרציה
צילום: ירון ברנר
מומלצים