שתף קטע נבחר

לבנון נגד חומה ישראלית: "איום על היציבות באזור"

הנשיא מישל עוון, ראש הממשלה סעד אל-חרירי ויו"ר הפרלמנט נביה ברי הסכימו בפגישתם לפעול בזירה האזורית והבינלאומית כדי למנוע מישראל לבנות גדר בטון בין המדינות: "פגיעה ברורה בהחלטת מועצת הביטחון". בלבנון מתריעים גם מקידוחי גז ישראליים וטוענים כי השדה בשטחם

מימין לשמאל: חרירי, עוון וברי ()
מימין לשמאל: חרירי, עוון וברי

 

מנהיגי לבנון הסכימו היום (יום ג') לפעול בזירה האזורית הבינלאומית כדי למנוע מישראל לבנות חומה בגבול בין שתי המדינות, על "הקו הכחול", דבר שלטענתם פוגע בריבונות של ארצם.  

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא לבנון מישל עוון, ראש הממשלה סעד אל-חרירי ויו"ר הפרלמנט נביה ברי דנו ב"איומים הישראליים" ו"הם רואים בהם איום ישיר ליציבות אזור הגבול", כך נמסר בהודעה שפורסמה לאחר פגישת שלושת המנהיגים. השלושה גם דנו בהצהרות של שר הביטחון אביגדור ליברמן לגבי הבעלות על בלוק 9 בשטחי המים הכלכליים של לבנון.

 

שר האנרגיה הלבנוני מצביע על שטח ימי שנוי במחלוקת בין המדינות (צילום: AP) (צילום: AP)
שר האנרגיה הלבנוני מצביע על שטח ימי שנוי במחלוקת בין המדינות(צילום: AP)

"בחנו את הנתונים שעומדים לפנינו לגבי השלכות האיומים מצד ישראל, ואנו רואים בכך פגיעה ברורה בהחלטת מועצת הביטחון מספר 1701 ואיום ישיר על היציבות באזור הגבול מאז שיושמה ההחלטה בחודש אוגוסט 2006, בשיתוף פעולה של צבא לבנון עם כוחות יוניפי"ל", אמרו השלושה. הם הסכימו "להמשיך במאמץ בכל המישורים כדי למנוע מישראל לבנות את גדר הבטון בתוך שטחי לבנון".

 

לבנון: ישראל מפרה את הריבונות שלנו

במהלך מפגש שנערך אתמול בין אנשי צבא לבנונים וישראלים בתיווך פקחי שלום של האו"ם, טענה לבנון שכוונת ישראל לבנות חומה בגבול מפרה את הריבונות הטריטוריאלית שלה. צה"ל טוען מצידו שבניית החומה נעשית בשטח הטריטוריאלי של ישראל. בלבנון מתריעים גם מקידוחי גז ישראליים וטוענים כי השדה בשטחם.

 

שר הביטחון ליברמן התייחס לסוגיה בשבוע שעבר, האשים את חיזבאללה בפרובוקציות ואמר שישראל נסוגה לגבול הבינלאומי עם לבנון וכי היא מקימה את החומה בשטחה. ליברמן התייחס למכרז הראשון שפרסמה לבנון לחיפוש גז ונפט לחופיה ואמר שתהיה זו טעות מצידן של חברות בינלאומיות להשתתף בו. ללבנון וישראל סכסוך טריטוריאלי ימי לא פתור בעניין אזור חיץ משולש בשטח של 860 קמ"ר.

 

הנציגים הישראלים והלבנונים נפגשו בראש הנקרה בפיקוח של כוח יוניפי"ל כחלק מפגישותיהם השגרתיות באזור הגבול. "ממשלת לבנון דוחה את בניית החומה הזו ורואה בה הפרה של הריבונות הלבנונית", מסר צבא לבנון בהצהרה שפרסם לאחר הפגישה המשולשת בראש הנקרה.

 

הפגנת תומכי חיזבאללה בגבול לבנון-ישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנת תומכי חיזבאללה בגבול לבנון-ישראל(צילום: AFP)

אנשי יוניפי"ל בגבול ישראל-לבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנשי יוניפי"ל בגבול ישראל-לבנון(צילום: AFP)

 

 

החומות שצה"ל בונה, לטענתו, במקומות מאוימים בגבול כמו בין קילא למטולה, מוקמות בשטח ישראלי ולא חוצות ללבנון. מדובר בפרויקט שנמשך כבר שלוש שנים. לגבי שדה הגז, זה שטח שאינו בפיתוח ואינו מופק ממנו גז ולכן אין שם כוחות צבא שמגנים עליו.

 

שר הביטחון ליברמן התייחס לא מזמן להתבטאויות שרים בממשלה שאמרו ש"יש להחזיר את לבנון לתקופת האבן" אם חיזבאללה יפתח במלחמה. "קודם כול אנחנו רוצים פחות הצהרות. זה תמיד בריא, אבל יחד עם זאת אנחנו חיים במזרח התיכון", אמר ליברמן. "כל ההלקאה העצמית, כל הטירוף שלנו, שאנחנו כל הזמן מחפשים מה עוד אנחנו יכולים לעשות ובמה אנחנו אשמים - אנחנו לא אשמים. במזרח התיכון אתה צריך להתנהל לפי אותו פתגם של הרומאים - אם אתה רוצה שלום, תתכונן למלחמה. אנחנו בהחלט לוקחים בחשבון כל תרחיש אפשרי, אנחנו מעבירים מסר לקהילה הבינלאומית, לכל הגורמים הרלוונטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תרגיל של צה"ל בצפון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים