שתף קטע נבחר

ברק: דברי יוסף אינם יאים לרב במעמדו

בתגובה לדברי הרב עובדיה יוסף על הנספים בשואה אמר ברק: דבריו עלולים לפגוע בזכר הנספים ברגשות בני משפחותיהם וברגשות העם כולו. גינויים חריפים במרצ ושינוי. שתיקה בליכוד. ברשות הפלסטינית אומרים: "הוא גזען ואידיוט"

"דברי הרב עובדיה אינם יאים לרב במעמדו", אמר היום (יום א') ראש הממשלה אהוד ברק, בתגובה לדברי הרב בדרשתו השבועית אמש. דברי יוסף עוררו תגובות נזעמות במערכת הפוליטית, בעיקר מצד מרצ ושינוי. לעומת זאת, בליכוד העדיפו שלא להגיב. יוסף אמר בין היתר כי "ששת המיליונים שנהרגו בשואה הם גלגול נשמות של אנשים שחטאו בגלגול הקודם". בנוסף אמר הרב כי "הערבים והישמעאלים האלה, כולם רשעים ארורים, כולם שונאי ישראל", ועל ברק (בלי לנקוב בשמו) "אין לו שכל, לבנאדם הזה, הוא רץ אחריהם כמו אמוק תפס אותו".
ברק הזהיר בישיבת הממשלה כי "דברי יוסף עלולים לפגוע בזכרם של הנספים בשואה, ברגשות בני משפחותיהם וברגשות העם כולו".
ראש הממשלה הוסיף כי "תנועה שעל דגלה חרותה התביעה להביא לאחדות בעם וקירוב לבבות, היה ראוי שמנהיגיה יתבטאו ברוח שתחזק תביעה זו. במקורותינו נאמר כי לא חרב בית המקדש אלא בגלל שנאת חינם, ואין שבוע נכון יותר מהשבוע של ט' באב לאיחוד בעם ולא פילוגו".
נשיא המדינה משה קצה הגיב: "אני מסתייג מהדברים, והם אינם מקובלים עלי, אם אכן הפרשנות שניתנה להם בכלי התקשורת נכונה". הנשיא הוסיף: "עם זאת אין להאשים את הרב באטימות כלפי קורבנות השואה, אני בטוח שהוא כואב את כאב השואה לא פחות מכל אדם אחר".
תנועת שינוי גינתה בחריפות את "דברי הבלע" של הרב יוסף. "אם יש נשמה חוטאת הרי היא זו של הרב עובדיה יוסף, שפוגע בזכר מיליונים של יהודים שנספו על לא עוול בכפם ומגיש לניאו נאצים ברחבי העולם נשק תעמולה להצדקת השואה", נמסר מהתנועה.
"דבריו של הרב עובדיה יוסף הם דברי מינות וכפירה ליקר ולקדוש מכל לעם ישראל", כך הגיב הבוקר יו"ר מרצ, יוסי שריד על התייחסותו של מנהיגה הרוחני של ש"ס לנספי השואה.
שריד הוסיף, "לא רק עובדיה יוסף אשם בדבריו האיומים אלא כל מי שעולה אליו לרגל - מפלגת העבודה והליכוד גם יחד, כל מי שרוקד לפי חלילו ומוכן להיכנע לכל תכתיביו. בשל הכרכורים והפיזוזים הפוליטיים האלו התחיל יוסף להאמין שהוא באמת גדול. אבל התבטאויותיו החוזרות ונשנות הן של אדם קטן שעולמו צר והוא מחלק כל חלקה טובה ביהדות ובציונות כדי להאדיר את כוחה של מפלגתו ושל רשת החינך שלה".
לדברי יו"ר מרצ, "רק כאשר יפסיקו הפוליטיקאים לעלות לרגל לעובדיה יוסף, הוא יתחיל לפשוט את רגלו הפוליטית".
יו"ר סיעת המפד"ל, שאול יהלום, אומר כי זכרם של קרבנות השואה שנספו על עצם היותם יהודים "קדוש ויקר לכל העם היהודי המתייחד עם זכרם". יהלום הוסיף: "כל אמירה הפוגעת בזכרם אין לה מקום וראויה שתימחק מהשיח הציבורי".
יו"ר סיעת חד"ש מוחמד ברקה אמר כי "סוף סוף יצא המרצע מן השק. הרב עובדיה יוסף שהתיימר להיות יוני לכל אורך השנים, גילה את פרצופו האמיתי של האשמאי הזקן הזה".
גורמים ביהדות התורה מסרו כי "כמו בהתבטאויות קודמות של הרב עובדיה הם לא יכולים לחלוק עליו בציבור".
גם הצהרותיו של עובדיה בגנות הערבים עוררו כעס רב. שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, אמר לסוכנות רויטרס: "ההצהרה של האידיוט והגזען הזה היא חרפה לכל ישראלי. כל ישראלי הוא בחזקת אשם בגזענות, עד שלא יגנה את הגזען והאידיוט".
ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה: "זה מזכיר לי את מה שאמרו הנאצים על היהודים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
ברק. עלול לפגוע ברגשות
אי-פי
יוסף. נשמות של חוטאים
דודו בכר
שריד. אדם קטן שעולמו צר
דודו בכר
גלי תיבון
הנשיא קצב. אני בטוח שגם הוא כואב
גלי תיבון
מומלצים