שתף קטע נבחר

אולמרט: "מאחל לנתניהו שיסיים את תפקידו מהר"

ראש הממשלה לשעבר תקף את ראש הממשלה המכהן בהופעה פומבית ראשונה מאז שחרורו מהכלא, והתייחס לעסקת שליט: "מדינה לא הולכת למלחמה ולא מסכנת את צבאה ואת חייליה כדי לשחרר אדם. לא נכון לעשות את זה"

 

 

 

בהופעה פומבית ראשונה מאז שוחרר מהכלא, תקף ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו על עסקת שליט - וסירב להתייחס באריכות לחקירות נתניהו. "אני לא ידוע כשתקן וחשבתי שיהיה נכון ומכובד לשמור על שקט ולא לקפוץ", אמר באירוע בתל אביב כשנשאל על חקירות ראש הממשלה. "אנחנו לא בקשר מאז 2009", אמר על יחסיו עם נתניהו. "מדי כמה זמן אני שומע דברים מבני משפחתי וכל זה. אני מאחל לראש הממשלה שיסיים את תפקידו מהר ובדרך נאותה".

 

לדבריו, הוא סירב לעסקת שליט בעת שכיהן כראש ממשלה: "קשה לדבר על המחיר ששילמנו. המחיר שאני סירבתי לקבל היה נמוך יותר גם במספר המשוחררים וגם באפיון שלהם". הוא התייחס לעסקה שבה הוחזרו גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר ושוחרר סמיר קונטאר ואמר: "במקרה זה עשינו את העסקה הכי נכונה וראויה שאי פעם נעשתה בהקשר של חילופי שבויים - שחררנו רוצח מתועב אחד שישב 30 שנה בכלא ושחררנו עוד אדם אחד שהיה הזוי קצת, שלא היה בריא בנפשו ורצינו להיפטר ממנו".

אולמרט, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אולמרט, הערב(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו מחבק את שליט, לאחר שחרורו ב-2011 (צילום: לע"מ) (צילום: לע
נתניהו מחבק את שליט, לאחר שחרורו ב-2011(צילום: לע"מ)

אולמרט, ששוחרר מהכלא לפני כחצי שנה, אמר כי "ההנחה שלנו הייתה שרגב וגולדווסר כבר לא בחיים, ומה שגרם לזה שהעסקה התבצעה זה שהודענו לחיזבאללה דרך גורם זר כי אם לא יסכימו על העסקה, נכריז עליהם כחללים ונפסיק את המשא ומתן. זה נותן אינדיקציה מה צריך לעשות כשמדובר על אנשים שאינם בחיים. רק אז הם הודיעו שהם מקבלים את העסקה.

 

"במקרה של שליט היו לי שיחות עם בני המשפחה", הוסיף אולמרט. "אמרתי להם תמיד, 'אתם הורים, יכולים לבקש לשחרר לא אלף, אלא עשרת אלפים'. זה הכי אנושי ומובן שהורים של חייל צעיר שנמצא בידי חמאס יבקשו לעשות זאת, אבל אני כראש ממשלה לא אעשה את זה. מהמקום שבו נמצא ראש ממשלה צריך לראות את הדברים בצורה אחרת. מדינה לא הולכת למלחמה ולא מסכנת את צבאה ואת חייליה, עם כל הכאב שכרוך בדבר, כדי לשחרר אדם. זה לא נכון לעשות את זה".

 

לדברי אולמרט, שזכה למחיאות כפיים כשאמר זאת, "צריך להגיד את זה ולא לכסות את זה בכיסויים ללב היהודי הרחמן. זה תפקיד של הנהגה". הוא נשאל כיצד יש לנהוג כדי להחזיר את גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין: "מדובר בשני חיילים מתים. לפי דעתי - אם מדינת ישראל בזמן הנכון ובדרך המתאימה תוכל לגרום להבאת הגופות לקבר ישראל. אני לא הייתי עושה יותר מזה".

 

בכנס שנערך בבית התפוצות על ידי עמותת אריק למנהיגות על שם אריאל שרון לציון 70 שנה לקרב לטרון, נשאל אולמרט לגבי הפעלת לחץ על חמאס ובתשובתו רמז להידרדרות היחסים עם רג'פ טאיפ ארדואן בתקופת נתניהו: "לחץ עם טורקיה? כשנדע לדבר עם הטורקים אולי נוכל. פעם ידענו, היום לא ממש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אולמרט, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים