שתף קטע נבחר

קטוע רגליים שובת רעב: "3,000 שקל על אמבולנס לחודש - גזר דין מוות"

רענן קרקליס מנשר נדרש לשלם מדי חודש סכום הגבוה מקצבת הנכות שלו עבור אמבולנס שיוביל אותו לטיפולים בבית החולים, בעקבות הסדר התשלומים של קופ"ח כללית. "אין לי שום אפשרות לעמוד בזה מבחינה כלכלית", אמר בראיון לאולפן ynet

 

 

רענן קרקליס, נכה קטוע רגליים, שובת רעב כבר יומיים באוהל שהקים מול מנהלת קופת חולים כללית בנשר. זאת במחאה על שהוא נדרש לשלם כ-3,000 שקל בחודש עבור נסיעה באמבולנס לטיפולי הדיאליזה שהוא נזקק להם בבית החולים כרמל בחיפה. קרקליס איבד את שתי רגליו לאחר שחלה בסוכרת ובסרטן.

 

בשש השנים האחרונות הוא נאלץ לעבור 17 טיפולי דיאליזה בחודש, ובסיומם נדרשת השגחה רפואית צמודה בשל תופעות כגון ירידת לחץ דם והתעלפויות. לכן הוא נזקק להסעה באמבולנס. על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, קופת החולים חייבת לממן 50% מעלות התשלום לחברה שמפעילה את שירותי ההסעה באמבולנס, ומימון החצי השני מושת על המטופל.

 

בעבר עלות ההסעה עמדה על 700 שקלים, אך במכרז החדש שקופת חולים כללית ערכה לאחרונה, העלות הצטמצמה לכדי 350 שקלים בלבד, כך שמטופלים נדרשים לשלם 175 שקלים. ואולם עבור קרקליס ועוד ארבעה מטופלים אחרים במנהלת כרמל של כללית, שנמצאים במצב דומה – השינוי מהווה בשורה קשה.

 


קרקליס באוהל המחאה ()
קרקליס באוהל המחאה

עד כה, מתוך רצון לסייע למטופלים, חברת האמבולנסים ויתרה להם על החצי שנדרשו לשלם, והסתפקה בתשלום של 350 שקלים. אך כעת, מאחר שהסכום שהיא מקבלת מהקופה ירד ל-175 שקלים, החברה אינה מוכנה להמשיך להשלים את הסכום בעצמה ודורשת מהמטופלים לשלם עבור ההסעה. עבור קרקליס שמתקיים מקצבאות בלבד, מדובר בהוצאה שאינו יכול לעמוד בה.

 

"הוציאו לי גזר דין מוות", אמר בראיון לאולפן ynet. "אני אמור לשלם 2,975 מתוך 2,342 שקלים של קצבת הנכות שלי. אני לא יודע אם אני צריך לקנות בזה תרופות או אוכל או לנסוע באמבולנס".

 

קרקליס, שהפסיד כבר טיפול דיאליזה אחד, מתכוון להמשיך במחאה עד לפתרון הסוגיה, גם אם הדבר יפגע בבריאותו הרופפת ממילא. "אני אמשיך את המאבק הזה למרות שאני מסכן את החיים שלי", אמר. "אני לא רוצה להיכנס למלחמות של חברות האמבולנס עם קופת החולים, זה לא ענייני. אני מבין את הכוונה שלהם אבל הם צריכים להבין אותנו גם. אין לי שום אפשרות לעמוד בזה מבחינה כלכלית".

 

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "מצוקתו של המטופל מובנת לנו והצוותים שלנו עומדים עמו בקשר רצוף. צוות העובדות הסוציאליות שלנו נפגש עמו, יזם פנייה לרשויות הרווחה המופקדות במדינה על סיוע בעת מצוקה כלכלית ונתן לו הדרכה כיצד לקבל סיוע מהרווחה ומעמותות.

 

"כדי להקל על מטופלי הדיאליזה במחוז חיפה וגליל מערב, נערך מכרז שהביא להוזלה משמעותית בתעריף הנסיעה ומכאן גם הפחתה ניכרת בשיעור השתתפותם. בנוסף, התשלום שלנו לחברות האמבולנס שזכו במכרז מתבצע ישירות, בלא להטריח את המטופלים בהגשת מסמכים במרפאה, תשלום והמתנה להחזר".

 

עוד נמסר מהקופה כי אנשיה פועלים על פי חוק, ללא כל שינוי בעניין הזכאות כפי שקבעה המדינה. "פעלנו לשיפור עלויות ומניעת הטרחת מטופלים. השארנו גם בידי המטופלים את הזכות לבחור בחברות אמבולנס שלא במכרז, אך ההחזר הוא כמובן בתעריף המוזל למטופלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים