שתף קטע נבחר

סובלים מנזילת מים בדוד? זו יכולה להיות הסיבה לכך

מתי בפעם האחרונה תחזקתם את ברז ההזנה לדוד? היכן הוא ממוקם, מה תפקידו ומדוע כדאי להקפיד על תחזוקה שלו? אתר "המקצוענים" עם התשובות

רבים לא מודעים לקיומו של ברז ההזנה, ולצורך בתחזוקה שלו. וכך, במקרה של בלאי או הצטברות של אבנית, נגרמות נזילות מים שיכולות לגרום נזק לתשתית הגג או בסביבה שבה הוא ממוקם. מה צריך לדעת וכמה יעלה התיקון? לפניכם הסקירה.

 

"ברז הזנה הוא אחד האלמנטים הסניטריים בבית שרבים אינם מודעים לחשיבותו", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "הסיבה לכך היא מיקומו הנסתר, אשר גורם לנו להתעלם ממנו, עד להתרחשות תקלה. מיקומו של ברז ההזנה - בתוך הארונות מתחת לכיורים, מאחורי האסלה או במקרה של ברז הזנה לדוד שמש – לרוב על הגג".

 

עוד כתבות בנושא:

מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד

דוד שמש: העיקר האמינות

להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

 

 (צילום: shutetrstock) (צילום: shutetrstock)
(צילום: shutetrstock)

מהו ברז הזנה ומה תפקידו?  

תפקידו העיקרי של ברז ההזנה הוא לשלוט על מעבר המים בצנרת המגיעים לכלי הסניטרי שבשימוש (ברז, דוש המקלחת או דוד השמש). מוקד השירות: "ברז זה ממוקם בתחילת הצנרת המיועדת לכלי הסניטרי והרעיון העומד מאחורי התקנתו הוא לשמש כסוגר ביטחון לחדירת מים לצנרת, כאשר מבקשים לתקן בעיה בצנרת זו או בכלי הסניטרי עצמו".

 

ישנם הטועים ומבלבלים את ברז ההזנה עם ברז ערבוב המים. "מדובר בשני דברים שונים לחלוטין", מסבירים במוקד. "ברז הזנה הוא שם כללי לתיאור של ברז המתחבר לצינור המים ותפקידו העיקרי הוא לאפשר ניתוק של המים באופן נקודתי על מנת לאפשר טיפול במקרה של תקלה. כשאומרים ברז הזנה לדוד מתכוונים לברז השולט על מעבר המים לדוד. ברז ערבול הוא כינוי לווסת המגן מכוויות על ידי ויסות כמות המים בדוד והוצאה של מים בטמפרטורה של 50 מעלות, בכדי למנוע כוויות".

 

מדוע צריך ברז הזנה לדוד שמש?

"במקרה של תקלה בדוד השמש או בצנרות השונות, המשמשות להעברת המים אל הדוד ומהדוד חזרה לבית, יש לנתק את זרם המים על־ידי שימוש בברז ההזנה המיועד לדוד השמש", אומרים במוקד. "ברוב המקרים, ברז ההזנה לדוד ימוקם בקרבת דוד השמש אולם ישנם ברזי הזנה לדוודי שמש שממוקמים גם במרכזיית המים ולא על הגג עצמו. במקרה זה מומלץ לסמן את ברז ההזנה על מנת לדעת על איזה קו מים הוא שולט".

 

מה עלול לגרום לתקלה בברז הזנה?

מוקד השירות: "בשל הימצאות קורוזיה ואבנית רבה במים בישראל, נוצרות במהלך השנים תקלות, בברזים בכלל ובברזי הזנה בפרט. זאת, מכיוון שבברזים אלו לא נעשה שימוש תמידי, בדומה לברזים רגילים. כאשר ברז הזנה נותר מקובע ללא שימוש לתקופת זמן ארוכה, חלקיקי האבנית שבמים מצטברים עליו ובמשך הזמן תוקעים אותו וגורמים לקלקולו, דבר שיגרום בהמשך לנזילת מים מברז זה. על כן, מומלץ לפתוח ולסגור את הברז אחת לכמה חודשים, על מנת למנוע הצטברות של אבנית בו".

 

כמה יעלה להחליף ברז זה?

מוקד השירות: "במידה וישנן נזילות מים מברז ההזנה (כתוצאה מהצטברות אבנית או בלאי) מחליפים אותו בחדש. עלות החלפת ברז הזנה היא 350-250 שקל, בהתאם למורכבות ההתקנה".

 

מחפש מתקין דודי שמש? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים