שתף קטע נבחר

בוטל פטור לפושט רגל שהתגלה כבעלי דירה

נכה צה"ל שקיבל הפטר מחוב של כמיליון ש' הודה בהליך משפטי אחר שגבה דמי שכירות עבור דירה הרשומה על שמו. ביהמ"ש החליט לעשות מעשה

בית המשפט המחוזי בחיפה ביטל לאחרונה הפטר שניתן לפושט רגל שטען שאין בבעלותו נכסים, אך הודה בהליך אחר שגבה דמי שכירות עבור דירה שרשומה על שמו. השופטת ישראלה קראי-גירון התרשמה שהאיש מתאים את גרסאותיו בהתאם לערכאה שבפניה הוא מתדיין ולתוצאה הרצויה בעיניו.

 

ב-2008 נפתח תיק פשיטת רגל נגד נכה צה"ל שצבר חובות של יותר ממיליון שקל. לפני כארבע שנים הוא קיבל הפטר בהסתמך על הצהרתו שאין נכסים בבעלותו, ובמסגרתה ציין שדירה שרשומה על שמו הועברה לאשתו לשעבר ולילדיו בהסכם הגירושים. אולם מאחר שהנאמן בתיק עמד על כך שהזכויות בדירה שייכות לבעל, התיר בית המשפט לנושה המרכזי, בנק דיסקונט, לפעול למימוש הדירה.

 

כחמישה חודשים לאחר מתן ההפטר הגישה בת זוגו הנוכחית של החייב תביעה לפסק דין הצהרתי שלפיו הזכויות באותה דירה שייכות לה. החייב תמך בעמדתה, ככל הנראה מתוך רצון למלט את הנכס מהנושים.

 

לפני כשנה נדחתה התביעה שלה ואולם במסגרת ההליך מסר החייב כמה הצהרות שהביאו את הנאמן לדרוש את ביטול ההפטר לחלוטין. הוא טען שבמהלך בירור תביעת בת הזוג הוכח שהחייב גבה דמי שכירות בגין השימוש בדירה, בניגוד להצהרותיו שלפיהן הנכס אינו בבעלותו. לדבריו, החייב התנהל בחוסר תום לב והסתיר זכויות בנכסים נוספים.

 

החייב טען מנגד שאין סיבה ממשית לבטל את ההפטר ואין להסתמך על הקביעות העובדתיות בתביעת בת הזוג. הוא הודה שגבה דמי שכירות עבור הנכס אך טען שעשה זאת במסגרת הרשאה שקיבל מבנו, שהוא בעל הזכויות האמיתי בדירה.

 

הוזהר כי יהיו השלכות

אבל השופטת ישראלה קראי-גירון קיבלה את בקשת הנאמן וביטלה את ההפטר. היא ציינה שטענת החייב שלפיה בנו הוא הבעלים של הנכס סותרת את הצהרתו במהלך ניהול תביעת בת זוגו, שבה טען כי היא בעלת הנכס.

 

נקבע שדי בהודאת החייב שהוא אכן גבה דמי שכירות עבור הנכס כדי לבטל את ההפטר, שכן ההחלטה להעניק לו אותו קבעה במפורש שאם יתברר שהוא גבה דמי שכירות - הנאמן יהיה רשאי להגיש בקשה לביטול הצו.

 

השופטת ציינה שהחייב הוזהר לא אחת במהלך בירור תביעת בת זוגו שלהתנהלותו תהיה השלכה על הליכי פשיטת הרגל. לדבריה, בפסק הדין ממצאים עובדתיים הסותרים את טענותיו בהליך פשיטת הרגל והוכח באופן חד משמעי שהוא גבה דמי שכירות עבור הדירה בעודו בהליך.

 

השופטת קראי-גירון הוסיפה שגרסת החייב בתגובתו לבקשת הנאמן מחזקת את ההתרשמות שיש באמתחתו גרסאות שונות ורבות בנוגע לזכויותיו בנכסים שונים, והוא מעלה אותן בהתאם לערכאה ולאינטרס שכל הליך בא לשרת. "החייב לא מהסס לטעון טיעונים עובדתיים נוגדים ושונים", סיכמה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים