שתף קטע נבחר

לבנון: "שליח אמריקני הבהיר כי ישראל לא רוצה בהסלמה"

על רקע הקמת הגדר בגבול, בכיר לבנוני טען כי שליח אמריקני שביקר באזור לאחרונה העביר מסר ברור שלפיו ישראל לא מעוניינת בעימות ובהידרדרות המצב. נשיא לבנון המשיך לתקוף את ישראל: "נתמודד עם החמדנות הישראלית ביבשה ובים"

 

שליח אמריקני העביר מסר מרגיע לגורמים בלבנון שלפיו ישראל אינה מעוניינת בהידרדרות בגבול המשותף למדינות בעקבות בניית הגדר של צה"ל באזור. כך אמר היום (ה') בכיר בממשלת לבנון לסוכנות הידיעות רויטרס. לדברי הבכיר, השליח האמריקני ערך שיחות עם ישראל והבהיר ללבנונים כי אין כל סיבה לדאוג שמא ישראל מעוניינת בהסלמה.

 

נשיא לבנון, מישל עוון, התייחס לאחר ישיבת ממשלת לבנון למתיחות מול ישראל: "אנו ממשיכים במגעים למנוע את החמדנות של ישראל ביבשה ובים ונתמודד עם כל פגיעה בהם".

 

עוון הוסיף כי מתקיימות שיחות עם האו"ם ועם מדינות ידידות ללבנון כדי לטפל במצב. "אני מקווה שישראל לא מעוניינת בהסלמה", אמר הנשיא הלבנוני. "אנחנו נתמודד עם כל מתקפה נגד ריבונות לבנון".

בניית הגדר בגבול לבנון ()
בניית הגדר בגבול לבנון

אתמול הודיעה המועצה העליונה לביטחון של לבנון כי הורתה לכוחות הצבא למנוע מישראל לבנות חומה בצד הלבנוני של הגבול של שתי המדינות. עוד נמסר שאם ישראל תבנה גדר בגבול, הדבר ייחשב לפעולה תוקפנית נגד לבנון. "אנו מעניקים לכוחות הצבא את ההגנה המדינית לפעול נגד כל תוקפנות ישראלית על הגבול - ביבשה ובים. הגדר הישראלית על גבולנו פוגעת בריבונות שלנו ומפרה את החלטה 1701. נמשיך לפעול בכל המישורים, האזורי והבינלאומי, כדי להתנגד ולמנוע מישראל לבנות את גדר ההפרדה".

 

רשת "אל-מיאדין" דיווחה מפי גורם ביטחוני לבנוני כי צה"ל כבר החל לבנות את חומת הבטון, אך מחוץ לנקודות שלגביהן לבנון הביעה הסתייגות מראש וסירבה לבנייה בהן. ארה"ב עושה מאמצים לתווך בין ישראל ולבנון כדי ליישב את המשבר בין שתי המדינות בשתי סוגיות, שלדעת האמריקנים הן נפיצות ועלולות לגרום להסלמה: המאבק על הזכויות לקידוחי הגז הטבעי מול חופי לבנון וישראל ובעיקר סביב "בלוק 9" - וההתנגדות בלבנון לבניית החומה הישראלית בגבול בין שתי המדינות.

נשיא לבנון באמצע עם ראש הממשלה חרירי ויו"ר הפרלמנט ()
נשיא לבנון באמצע עם ראש הממשלה חרירי ויו"ר הפרלמנט

בשבועות האחרונים החלו באזור ראש הנקרה עבודות להקמת חומה, כחלק מפרויקט הנדסי בן כמה שנים שמבוצע בפיקוד הצפון לחיזוק התשתית המבצעית לאורך הגבול, מהים התיכון ועד הר החרמון.

 

הפרויקט כולל הקמת חומות בגובה של כעשרה מטרים ואף יותר, בנקודות מאוימות ובקרבת יישובים, כדי למנוע שליטה טופוגרפית באש, בתצפית או בעזרת שטחים מתים שמקילים על התקנת נתיבי חדירה מוסתרים. לרוב, חומות אלה מוקמות בקרבת יישובים צמודי גבול כמו מטולה ומשגב עם. ראש הנקרה היא הנקודה הצפונית במישור החוף הישראלי.

 

בצה"ל הבהירו לא אחת, גם ליוניפי"ל, כי כלל העבודות הללו והקמת המכשול הן בשטח ישראל ואינן גולשות לקו הגבול או צפונה ממנו. המטרה הכללית של המכשול והחומות היא להקשות על פלוגות "רדואן" של חיזבאללה, שבהן עשרות רבות של לוחמים מיומנים, לחדור לישראל בעימות הבא ולנסות לכבוש מוצב או יישוב ישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים