שתף קטע נבחר

חרדים וחילונים נגד כרייה בנגב: "הבריאות שלנו קודמת"

3,500 מתושבי ערד והסביבה הפגינו נגד כריית פוספטים משדה בריר. אחת המפגינות מחסידות גור: "אנחנו מוחים נמרצות נגד הזלזול בחיי אדם"

כשהם מניפים שלטים שעליהם נכתב "שדה בריר, תחזירו לנו את האוויר" ו"ילדים ערד יצאו להיות בריאים", הפגינו אחר הצהריים (יום ה') כ- 3,500 מתושבי ערד ותושבי היישובים הבדואים באזור בכניסה לעיר נגד תוכנית כריית הפוספטים בשדה בריר הסמוך. בשבוע שעבר הגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר הבריאות, ערר על החלטת קבינט הדיור לאשר את הכרייה בסמוך לערד.

 

 

הנשים מצד אחד (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
הנשים מצד אחד(צילום: אילנה קוריאל)

הגברים מצד שני (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
הגברים מצד שני(צילום: אילנה קוריאל)

 

הפגנה שבה הפגינו זה לצד זה חילונים, חרדים ובדואים לא זכורה שנים רבות - אבל הכרייה הצפויה איחדה בין אלפי המפגינים. בין המפגינים גם כמה מאות נשות מחסידות גור. נשות החסידות הפגינו בצד אחד של הכביש, מול מאות החסידים. "הבריאות שלנו קודמת להכל", אמרה אחת המפגינות. "ברגע שמבקשים מאיתנו לצאת ולהפגין, אנחנו באות. יש סכנה גדולה מאוד לבריאות, אז אנחנו יוצאות מגדרנו ומפגינות. אצלנו קדושת החיים זה ערך על. ולכן, למרות שאין זה ממנהגינו לצאת לרחובות ולשווקים, אנחנו כאן, מוחים נמרצות נגד הזלזול בחיי אדם".

 

"זה הבריאות שלנו", אמרה אישה נוספת. "זו אחריות ציבורית. זה החיים של הילדים שלנו". 

 

מחמד אלקורען, תושב אל פורעה, אמר כי "אני גר באמצע המכרה שאמור לקום. זה יעקור אותי מהבית אם יקום מכרה. זה יהפוך אותי להיות פליט. זה להרוג את הנגב, להרוג את הדרום".

 

גם סגן הבריאות הפגין

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיע גם הוא להפגין נגד הכרייה: "בריאות זה דבר שאין לו מחסום, אותן הבעיות, אותן המחלות. אנחנו חייבים למנוע את ההחלטה של הוועדה העליונה שהחליטה לאשר את הכרייה. אני אומר מתוך אחריות, יש מקום אחר לעשות את זה, זה לא חייב להיות פה. אם יש מקום אחר, לא צריך לסכן את הציבור".

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בהפגנה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בהפגנה(צילום: רועי עידן)

 

ח"כ סעיד אלחרומי אמר בהפגנה: ""אנחנו נעשה הכל ביחד, בתיאום מלא. כבר שבועיים שאנחנו לא נחים בעקבות החלטת קבינט הדיור. אנחנו כאן, בדואים ערבים ויהודים עומדים ביחד נגד הגזרה הנוראית הזה. הדבר הזה יפגע בבריאות של כולם, בתיירות, בבריאות".

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

בהמשך לאישור של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, קבינט הדיור אישר לפני שבועיים תוכנית מתאר הכוללת מספר אתרים לכרייה וחציבה בארץ, בתוכנית נידונה גם הקמת אתר כרייה של פוספטים בשדה בריר בנגב. לפני אישור סופי של החציבה תקודם תוכנית מפורטת לכל אתר הכוללת גם בדיקת השפעתה על הסביבה.

 

עם זאת, לדעת משרד הבריאות אין בכך כדי להבטיח הגנה מתאימה על בריאות הציבור. המשרד דורש כבר מספר שנים לבצע תסקירי השפעה על הבריאות.

 

 

בשדה בריר נמצאים פוספטים בשווי מוערך של 60 מיליארד שקל. חברת רותם אמפרט אמורה להתחיל לכרות בשנים הקרובות במקום, לאחר שייגמרו המחצבים באזור הכרייה הנוכחי במישור רותם. במשרד להגנת הסביבה טענו כי אין בכרייה חריגה מתקני זיהום האוויר בהתאם לחוק אוויר נקי, אם כי אין ספק שהאישור יוסיף לתחלואה בערד וסביבותיה, ובערד לבדה אדם אחד נוסף צפוי למות כל 8-9 שנים מסיבוכי מחלות ריאה כתוצאה מהכרייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קוריאל
חרדים מפגינים את הכרייה ליד ערד
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים