שתף קטע נבחר

בכיר קטארי: כדי לשקם את עזה - חייבים לדבר עם ישראל

קול נדיר מהמפרץ הערבי: מוחמד אל-עימאדי, האחראי מטעם קטאר על שיקום רצועת עזה, קורא לערבים לעבוד עם ישראל מתוך הבנה שרק כך ייטב לפלסטינים: "בלי עזרת ישראל - כלום לא קורה". לצד זה הזהיר: "המצב ברצועה קשה, עלולה לפרוץ מלחמה"

בכיר קטארי השמיע אמש (יום ה') הצהרה נדירה כשהודה שכדי לסייע לתושבי רצועת עזה יש צורך לקיים מגעים עם ישראל. מוחמד אל-עימאדי, ראש הוועדה הקטארית לשיקום עזה, קרא לקהילה הבינלאומית לשלוח סיוע לתושבי הרצועה והזהיר כי המצב הקשה בה עלול להוביל להתלקחות מחודשת של האלימות.

 

 

ילדים פלסטינים בעזה. המצוקה ברצועה גוברת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים פלסטינים בעזה. המצוקה ברצועה גוברת(צילום: AFP)

בריאיון לסוכנות הידיעות AP אמר אל-עימאדי כי הוא מקווה שהסיוע שהבטיחה ארצו לעזה – תשעה מיליון דולר נוספים – יעודד מדינות אחרות להצטרף למאמץ. אף שלקטאר אין כיום יחסים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל, הוא הודה באופן נדיר כי אין לערבים ברירה אלא לקיים עם ישראל מגעים. "כשאתה רוצה לפעול בעזה, אתה חייב להגיע לשם דרך הישראלים", אמר. "בלי עזרת ישראל – כלום לא קורה".

 

תחת פיקוחו של אל-עימאדי השקיעה קטאר מאות מיליוני דולרים בפרויקטים גדולים בעזה, בכלל זה סלילת כבישים, שיקום בתי חולים והקמת בנייני דירות. הוא עצמו בא לפקח מקרוב על העבודות כמה וכמה פעמים.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פלסטינים מחכים לעבור מעזה למצרים, אתמול במעבר רפיח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פלסטינים מחכים לעבור מעזה למצרים, אתמול במעבר רפיח(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

גורמים בישראל ובעולם הזהירו בשבועות האחרונים כי עזה מתקרבת למצב של אסון הומניטרי, ואל-עימאדי הזהיר מכך גם הוא היום. הוא אמר כי הדבר החשוב ביותר כעת הוא שהמדינות התורמות לעזה יעבירו לה סיוע הומניטרי – ויענו גם על קריאותיה של ישראל שהמדינות הללו יממנו פרויקטים גדולים בעזה כגון רשת חשמל שבנייתה מעוכבת עוד ועוד.

 

אל-עימאדי אמר כי עבודתו מקצועית ולא פוליטית, אך הדגיש: "חלק מהמאמץ שלנו כולל עבודה צמודה עם הישראלים, עבודה צמודה מאוד עם כולם בעזה, כדי למנוע הסלמה נוספת ומלחמה. אנחנו רוצים שלום באזור ורוצים לעזור לאנשים".

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

אל-עימאדי סיפר כי לאורך השנים פיתח יחסים חמים עם גורמים ישראליים, בהם האלוף יואב (פולי) מרדכי: "אפשר לומר שזה טוב". עם זאת, הוא טען כי המניעים שלו עודם פרגמטיים: "לעזור לתושבי עזה – זו המטרה והכוונה הראשית שלנו".

 

חברי הפרלמנט האירופי קראו היום לארצות הברית לשקול מחדש את החלטתה לקצץ בכספי הסיוע שלה לאונר"א. "ארה"ב צריכה לכבד את התחייבויותיה לסוכנות הסיוע לפליטים הפלסטינים", מסרו. הם בירכו את הליגה הערבית על התחייבותה לגייס עוד כסף לסוכנות.


פורסם לראשונה 08/02/2018 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
ברצועת עזה. "לעבוד צמוד עם ישראל"
צילום: MCT
מומלצים