שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: בוטלה הרשעת "הבנק הערבי" במימון פיגועי חמאס
  ההחלטה פורצת הדרך של בית המשפט בברוקלין מלפני שלוש שנים בוטלה בעקבות "טעות" בהנחיות שניתנו לחבר המושבעים. הפסיקה שבוטלה קבעה כי "הבנק הערבי" סיפק לחמאס ציוד שאפשר לו לבצע פיגועים במהלך האינתיפאדה השנייה. הצדדים הגיעו להסדר ולכן לא יתקיים משפט חוזר

  בוטלה הפסיקה שקבעה כי מימן טרור. "הבנק הערבי", ירדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בוטלה הפסיקה שקבעה כי מימן טרור. "הבנק הערבי", ירדן(צילום: AFP)

  בית משפט לערעורים בארצות הברית ביטל הערב (ו') פסיקה שקבעה כי "הבנק הערבי" סיפק לחמאס ציוד שסייע לו לבצע פיגועים. במקום זאת, הגיעו הצדדים להסדר עם התובעים - ולכן לא יתקיים משפט חוזר. בית המשפט לערעורים במנהטן קבע כי הפסיקה משנת 2014 התקבלה בעקבות מה שהוגדר כ"טעות" בהנחיות שניתנו לחבר המושבעים בעת הדרכתו בזמן המשפט.

   

  בשנת 2014, 297 אמריקנים, קורבנות ובני משפחות של פיגועים שביצע חמאס בישראל, תבעו את "הבנק הערבי". התובעים האשימו את בנק ההשקעות הגדול בירדן בכך שביודעין איפשר לבצע פעולות בחשבונות של פעילי חמאס - ומימן למעשה את התשלומים למשפחות המחבלים המתאבדים, האסירים והפצועים מתחילת האינתיפאדה השנייה, תשלומים שהסתכמו במיליונים.

   

  בעקבות התביעה, הרשיע בית משפט אמריקני את "הבנק הערבי" באספקת ציוד לחמאס. המושבעים אף הורו לבנק לשלם פיצויים לנפגעים ב-24 פיגועים שארגון הטרור ביצע בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית. ההחלטה הגיעה בסיום משפט בברוקלין שארך שישה שבועות וזכה לסיקור צמוד.

   

  לפי עורכי הדין זו הייתה הפעם הראשונה שבה משפט בנוגע למימון טרור מגיע לבית משפט אמריקני. במקביל הורה בית המשפט לערעורים לדון בתביעה דומה של כ-200 נפגעי פיגועי חמאס נגד הבנק הסקוטי.

   

  ההרשעה בספטמבר 2014 סיימה למעשה עשור של מאבק משפטי שניהלו קורבנות טרור אמריקנים של חמאס נגד "הבנק הערבי", והגיע בשיאו לבית המשפט הפדרלי בברוקלין. הם תבעו מאות מיליוני דולרים מהבנק הירדני, ששימש לטענתם בתור צינור להעברת כספים לחמאס בשטחים. מדובר בפיגועים שבוצעו בתקופת האינתיפאדה השנייה, ובהם הפיגוע בדולפינריום, באוניברסיטה העברית ובמסעדת סבארו שבירושלים.

  תשעה נרצחו וכ-100 נפצעו. זירת הפיגוע באוניברסיטה העברית (צילום: AP) (צילום: AP)
  תשעה נרצחו וכ-100 נפצעו. זירת הפיגוע באוניברסיטה העברית(צילום: AP)

  15 נרצחו וכ-140 נפצעו. הפיגוע בסבארו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  15 נרצחו וכ-140 נפצעו. הפיגוע בסבארו(צילום: גיל יוחנן)

  21 נרצחו. אזכרה לנרצחי הפיגוע בדולפינריום (צילום: שי רוזנצוויג) (צילום: שי רוזנצוויג)
  21 נרצחו. אזכרה לנרצחי הפיגוע בדולפינריום(צילום: שי רוזנצוויג)

  ההחלטה התייחסה ל-24 פיגועי טרור בישראל בשנים 2004-2001, שבהם נרצחו 39 אמריקנים ונפצעו 102. חלק ניכר מהתובעים היו ישראלים בעלי אזרחות אמריקנית שניצלו לשם כך את החוק האמריקני.

   

  לאחר תום הדיון הודיע הבנק כי בכוונתו לערער על ההחלטה. בהודעת הבנק נכתב כי פסק הדין אינו מפתיע והזהירו כי הפסיקה חושפת את הבנקים לאחריות עצומה בעת שהם מספקים שירותים שיגרתיים ללקוחותיהם. הערב הערעור התקבל.

   

  ה"בנק הערבי", שהוקם בירושלים בשנת 1930 ובסיסו כעת בעמאן בירת ירדן, מפעיל כ-600 סניפים ברחבי העולם, לרבות במנהטן ובשטחי הרשות. הבנק הואשם כי סיפק שירותים פיננסיים למבצעי פיגועים ולארגוני צדקה בשליטת חמאס, כמו גם להעברת מלגות של יותר מ-5,000 דולר לכל אחת מהמשפחות של המחבלים המתאבדים ופעילי טרור אחרים. התובעים טענו שהבנק הירדני ניהל חשבונות של חמאס ושל מנהיגיו, בהם אחמד יאסין.

   

  התביעה הראשונה הוגשה על ידי קורטני לינדה, שבעלה ג'ון נהרג ממטען צד ברצועת עזה בשנת 2004 בזמן ששימש כאיש ביטחון של דיפלומטים אמריקנים. התיק שהיה ידוע בכינוי "לינדה נגד הבנק הערבי" עבר בערכאות הערעור השונות והגיע עד לבית המשפט העליון. בכל השנים הללו לא סייעה מחלקת המדינה האמריקנית לתובעים.

   

  הייתה זו התביעה הראשונה נגד בנק שהתבססה על החוק האמריקני נגד טרור. התביעה המקורית כללה כמות כפולה של פיגועים ואלפי תובעים, שרבים מהם ישראלים שאינם בעלי אזרחות אמריקנית. עם זאת, אלו שאינם מחזיקים באזרחות ארה"ב לא נכללו לבסוף בכתב התביעה.

   

  הדרך למשפט נסללה לאחר שבית המשפט העליון בארה"ב דחה ב-30 ביוני 2014 בקשה של הבנק הירדני לבטל סנקציות נגדו בגלל שסירב לספק רישומים של לקוחותיו. הבנק לא הצליח לשכנע כי על ידי חשיפת שמות הלקוחות הוא צפוי לעמוד בפני הפרת החוק הפלילי בירדן, בלבנון וברשות הפלסטינית. המשפחות התובעות טענו כי הסיוע הבנקאי היה קריטי למאמצי ארגון הטרור לזכות באהדת הציבור הפלסטיני. הבנק מצידו טען כי הוא סיפק שירות בנקאי רגיל "ללא כוונה לסייע לחמאס או לארגון טרור מוכר אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים