שתף קטע נבחר

נתניהו לפוטין: "נפעל נגד כל ניסיון איראני להתבסס בסוריה נגדנו"

ראש הממשלה מסר הערב כי שוחח עם נשיא רוסיה והבהיר לו כי לישראל הזכות והחובה להגן על עצמה. הוא שוחח גם עם מזכיר המדינה האמריקני: "פנינו לשלום, אך נפעל מול כל ניסיון איראני להתבסס צבאית נגדנו בסוריה". פוטין השיב לנתניהו: "להימנע מצעדים שיובילו לעימות"

 

בעקבות ההסלמה בצפון שוחח הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ועם מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון. "ישראל תגן על עצמה מפני כל התקפה ומפני כל ניסיון לפגוע בריבונות שלנו", אמר נתניהו אחרי יממה סוערת עם אירועים רבים. 

 

"קיימתי היום שורה של התייעצויות עם שר הביטחון והרמטכ"ל", אמר נתניהו. "איראן עשתה ניסיון לפגוע בריבונות שלנו. היא הפרה את הריבונות שלנו, החדירה כלי טיס שלה לשטחה של ישראל משטח סוריה. חיל האוויר הפיל את כלי הטיס הזה, ופגע במרכז השליטה והבקרה ששיגר אותו".

נתניהו ופוטין במפגש במוסקבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ופוטין במפגש במוסקבה(צילום: EPA)
 

"ישראל גם תקפה בעוצמה מטרות איראניות וסוריות אחרות שפעלו נגדנו. זוהי גם הזכות שלנו וגם החובה שלנו ואנחנו נמשיך לממש אותן ככל שיידרש. שאף אחד לא יטעה בכך", הדגיש ראש הממשלה.

 

נתניהו סיפר על השיחה עם פוטין ועם טילרסון: "חזרתי באוזניו על זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו מול התקפות עלינו משטח סוריה. סיכמנו שהתיאום הביטחוני בין הצבאות שלנו ימשך. שוחחתי גם עם מזכיר המדינה האמריקני על ההתפתחויות של היממה האחרונה, ועל התפתחויות נוספות באזור".

 

לסיום אמר נתניהו: "אני מבקש להבהיר - פניה של ישראל לשלום, אך נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו בסוריה או בכל מקום אחר". סוכנות הידיעות הרוסית "אינטפרקס" דיווחה כי פוטין אמר בשיחה עם נתניהו כי יש להימנע מצעדים שיובילו לעימות".

נתניהו עם ליברמן ואייזנקוט בהערכת מצב בקריה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
נתניהו עם ליברמן ואייזנקוט בהערכת מצב בקריה(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

בפנטגון אמרו הערב כי ארה"ב לא השתתפה בפעילות של צה"ל בצפון, ואמרו: "ישראל היא בעלת הברית הביטחונית הקרובה ביותר שלנו באזור. אנחנו תומכים לגמרי בזכותה להגן על עצמה מול איומים על שטחה ואזרחיה".

 

"אנחנו חולקים את החשש של רבים באזור שפעילויות מערערות יציבות של איראן מאיימות על השלום העולמי ועל הביטחון, ומעוניינים בשיתוף פעולה בינלאומי גדול יותר כדי להתמודד עם הפעולות המסוכנות של איראן", אמרו בפנטגון.   

 

גם במחלקת המדינה הגיבו למצב: "אנו מודאגים מההסלמה והאלימות באזור הגבול עם ישראל ותומכים בזכותה של ישראל להגן על ריבונתה ועל אזרחיה".

 

בהתייחסות משרד החוץ הרוסי להסלמה בגבול הצפון נאמר כי "כל הצדדים צריכים לכבד את ריבונות סוריה", ושמוסקבה "מודאגת מאוד" מהאירועים. "כל איום על ביטחונם של אנשי צבא רוסיה באזור הוא בלתי מתקבל על הדעת", נמסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי גדעון / לע"מ
נתניהו ופוטין
קובי גדעון / לע"מ
מומלצים