שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מזמינים חשמלאי? זהירות, לא בטוח שהוא מוסמך
  לפני מספר חודשים נגרם אסון כתוצאה מרשלנות של בעל מקצוע, שלא היה מוסמך לעבוד בעבודות חשמל. כדי למנוע את האסון הבא, אתר "המקצוענים" עם מדריך מציל חיים

  בחודש נובמבר האחרון התחשמלה למוות שני ברדיצ'בסקי ז"ל, חמישה ימים בלבד לאחר חתונתה, בעת ששהתה במקלחת. שני, ודני בעלה הטרי, שכרו דירה והתקשרו לבעל הבית בטענה שיש בעיות חשמל בבית. בעל הבית הפנה אותם למישהו שהיה לכאורה חשמלאי, אך לא היה חשמלאי מוסמך.

   

  "במקרה מצער זה היה מדובר בדירת עמידר, שמערכת המים שבה הוחלפה ממתכת – לפלסטיק", אמר גולן ברזובסקי, יו"ר ארגון החשמל בהתאחדות המלאכה והתעשייה. "הוחלפה צנרת ולא נעשה חידוש הארקה, מה שיצר פחת בבית. כשהזמינו טכנאי לתקן את התקלה הוא טען שהפחת קופץ בגלל שהוא לא בסדר, בזמן שהמצב היה הפוך.

   

  "פחת שלא בסדר לא קופץ בכלל. הטכנאי החליט להוציא את הפחת והבחורה התחשמלה למוות באמבטיה. זוהי דוגמה קלאסית של התנהלות חאפרית חסרת אחריות, וחוסר הבנה בסיסי בחשמל. בעל מקצוע שמתעסק בעבודות חשמל מבלי שעבר הכשרה מסודרת וקיבל רישיון הוא רוצח בפוטנציה. פשוט כך. מעבר לכך שמדובר בעבירה פלילית, מדובר בסכנה ברורה".

   

  עוד כתבות בנושא:

  מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד

  דוד שמש: העיקר האמינות

  להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

   

  כמה בעלי רישיונות קיימים היום בישראל?

  "בישראל פועלים כיום כ-70 אלף טכנאי חשמל בעלי רישיון. ביחס לממוצע במדינות ה-OECD צריכים להיות בישראל 240 אלף בעלי רישיונות, כך שניתן להניח שישנה כמות גדולה של בעלי מקצוע העוסקים בתחום ללא רישיון, וכאן טמונה הסכנה".

   

  כיצד מקבלים תעודה של חשמלאי?

  "ישנן שלוש דרגות רישוי של בודקים: חשמלאי מוסמך, טכנאי מעשי ועוזר. על מנת להיות טכנאי מוסמך צריך לעבור קורס בין 1,200 שעות, ולעומת זאת, טכנאי בדרגת עוזר עובר הכשרה של 350 שעות סה"כ. מבחינת חלוקת התפקידים, הרי שבדרך-כלל בצוות יש חשמלאי מוסמך, חשמלאי מעשי ועוזרים. תפקידו של המוסמך הוא לאבחן את הבעיה ולחלק הוראות לטכנאי המעשי. הטכנאי המעשי יכול להאציל משימות על העוזרים, וזאת, רק בתנאי שהטכנאי המעשי נמצא בסביבה ומשגיח על הנעשה". 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  האם טכנאי נדרש להשתלמויות לריענון הידע המקצועי שלו?

  "השנה מועצת מקצועות החשמל ומשרד העבודה עובדים על תהליך שבו התקנות יתעדכנו: סוגי רישיונות חדשים, תנאים חדשים ומגבלות חדשות, שיאפשרו להתמודד עם תופעת "החאפרים". השינוי האחרון בתקנות היה לפני 40 שנה ולכן חשוב לעדכן אותן. בקרוב, חידוש רישיון יהיה מותנה בהכשרות תקופתיות שעל החשמלאי יהיה לעבור".

   

  כיצד הצרכן הביתי יכול לבדוק אם בעל המקצוע הוא מורשה?

  "ניתן להיכנס למאגר של המשרד הממשלתי ותחת הדף של 'איתור חשמלאי מורשה' להקליד את שם החשמלאי. קל לראות בבירור באיזו דרגת רישוי הוא מחזיק ומה תוקף הרישיון שלו".

   

  כך תתנהלו בצורה אחראית בבית

  "מומלץ לוודא שבעל המקצוע רושם מתחת לכל מפסק בלוח החשמל את שם האזור בבית שאליו הוא מחובר: "מטבח, סלון, חדר הורים, חדר ילדים וכו'". כך, בזמן תקלה קל לאתר את האזור שגורם למפסק לקפוץ. לעתים החשמל בבית תקין, למעט מכשיר אחד שגורם לקצרים ואשר ניתן לנתק אותו. אחת לחודש, מומלץ ללחוץ על כפתור הבדיקה שנמצא בלוח החשמל (מתחת לכפתור הפחת) ולבדוק שהוא אכן קופץ. אם הוא לא קופץ, סימן שהוא אינו תקין. במקרה כזה, אין להסס אלא יש להזמין מיידית חשמלאי מוסמך לבדיקת התקלה. מצב של היעדר הארקה בדירה, הוא מסוכן ביותר ובבחינת סכנת חיים".

   

  כמה זה עולה?

  מוקד השירות של אתר "המקצוענים": "דמי ביקור עולים 150-250 שקל, בדיקת הארקה תעלה 300-400 שקל, תיקון מגעים בלוח החשמל יעלה 250-350 שקל, החלפת פקק תעלה 250-350 שקל והתקנת ממסר פחת תעלה 350-450 שקל.

   

  "חשוב לציין שבמקרה שבעל המקצוע מבצע תיקון מסוים, דמי הביקור אמורים להיות מקוזזים מעלות התיקון. כמו כן, במקרה שיש צורך במספר תיקונים באותו הביקור, העלות אמורה להיות מופחתת משמעותית. לכן, כדאי לציין את מכלול התקלות האפשריות ולבקש הצעת מחיר ברורה בטלפון, למקרה שיהיה צורך ביותר מתיקון אחד".

   

  מחפשים חשמלאי? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף ב"אתר המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים