שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ההסלמה בצפון: רוח גבית לליברמן ובעיה לכחלון
  תקציב 2019 מוגש לכנסת, כשברקע ההבנה שהאיראנים מרשים לעצמם יותר מבעבר; זה עשוי לחזק את דרישת שר הביטחון לתוספת תקציבית, ולהכניס את כחלון למלכוד מסוים; ומה הקשר לחקירות נתניהו? פרשנות

   

   

  תקציב המדינה לשנת 2019 מוגש היום (א') בבוקר לכנסת כאשר סוגיה מרכזית אחת נותרה בו פתוחה, ואולי ההסלמה הביטחונית ביממה האחרונה תכריע את גורלה - תקציב הביטחון.

   

  בדרך לאישור התקציב: איך מחלקים 479.4 מיליארד שקל

   

  באופן רשמי תקציב הביטחון שכבר אושר בממשלה הוא זה שסוכם במתווה הרב שנתי ושזכה לכינוי כחלון-יעלון. הוא אמנם מעולם לא נחשף במלואו לציבור, אולם קובע מסגרת תקציבית קבועה של כ-70 מיליארד שקל לתקציב הביטחון (לא כולל כספי הסיוע). אלא ששר הביטחון אביגדור ליברמן דרש כבר בנובמבר האחרון כמעט 5 מיליארד שקל נוספים, והתגובה של שר האוצר משה כחלון ושל אנשיו הייתה חדה ומיידית: זה לא יקרה. לטענתם, גם אנשי משרד הביטחון מבינים שלא כדאי לפתוח את המתווה. אולם אירועי היום, ההבנה המוחשית יותר שהסביבה הביטחונית משתנה ושהאיראנים מרשים לעצמם יותר מבעבר, יכולים לתת רוח גבית לדרישה של ליברמן.

  שר האוצר ושר הביטחון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
  שר האוצר ושר הביטחון(צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
   

  את התקציב תאשר הכנסת בקריאה ראשונה ככל הנראה ביום שלישי, ולאחר מכן יתחילו הדיונים המפורטים בוועדות. אולם סוגיית תקציב הביטחון תידון רק לאחר מכן.

   

  כדי לא להעיב על קידום תקציב 2019 שאמור לעבור בלו"ז מהיר, החליטו ליברמן וכחלון לתת לוועדה בראשות המל"ל, לבחון את הנושא, ולהגיש לקבינט המדיני ביטחוני מסקנות עד פסח, כלומר עד סוף חודש מרץ. עד אז אמורה הכנסת כבר לאשר את התקציב גם בקריאה שנייה ושלישית, אולם תמיד אפשר לקצץ בתקציבי המשרדים האחרים עבור תקציב הביטחון.

   

  הקשר לחקירות נתניהו

  מי שאמור להכריע בסוגיית התקציב בסופו של דבר הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששקוע בשבועות האחרונים עד הצוואר בחקירות. על פי פרסומים שונים, במשטרה אף שוקלים לדחות את פרסום ההמלצות בענייניו לאור המתיחות. מה הקשר בין החקירות לתקציב הביטחון? הקלף המנצח של נתניהו מאז ומעולם היה הביטחוני. את הכלכלה הוא העביר בממשלה הנוכחית לכחלון ולפני כן ליאיר לפיד. הוא יודע שבבוא היום מה שמכריע את הכף בבחירות בישראל זה הביטחון. אחת הדרכים לבסס זאת, במיוחד בתקופה כה מתוחה, תהיה להגדיל את תקציב הביטחון - בטח כאשר ישנה דרישה כה גדולה מצד המערכת עצמה, או לפחות מצד שר הביטחון.

   

  לסרב כליל להצעה הזו, לא יצטייר יפה עם תדמית "מר ביטחון". גם כחלון שבחודשים האחרונים הבהיר שתקציב הביטחון לא יגדל מעבר לסיכום יהיה במלכוד. מצד אחד בחודשים האחרונים הוא התגאה בתקציב החברתי שהוא מעביר, כלומר בתוספת שתינתן לתקציבי המשרדים האזרחיים (כמו תקציב הבריאות, הרווחה או החינוך) ומבחינתו אחת ההצלחות שלו היא ריסון תקציב הביטחון. מצד שני להיכנס ראש בראש עם ליברמן ונתניהו על תקציב הביטחון, כשברקע הסורים הצליחו להפיל מטוס ישראלי, זה לא בהכרח הדבר הכי חכם פוליטית.

   

  בכל מקרה דיונים בנושא טרם החלו ממש, ובלאו הכי בכירי מערכת הביטחון וראש הממשלה היו עסוקים ביממה האחרונה בסוגיה הסורית-איראנית עצמה. אולם ייתכן מאוד שנחזור לשמוע כבר בקרוב שוב את אותה מנגינה שנשמעה עד אישור התקציב בממשלה בחודש שעבר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים