שתף קטע נבחר

בישראל מעריכים: העימות הבא עם האיראנים בלתי נמנע

במערכת הביטחון מאמינים כי על אף שרשרת האירועים בצפון בסופ"ש, טהרן נחושה להמשיך במאמציה להתבסס באזור - אולם מבהירים כי התגובה הישראלית תהיה קשה יותר בפעם הבאה. עוד מציינים בישראל כי פרט לתקיפת קרון המל"ט בסוריה, הותקף יעד איראני נוסף

 
 

ביום שלאחר סבב הלחימה מול איראן וסוריה, שבמהלכו יורט מל"ט איראני שחדר לשטח ישראל, הותקפו מטרות בסוריה והופל מטוס F-16 של חיל האוויר, בישראל מעריכים כי האיראנים נחושים במאמציהם להתבסס באזור וכי התקרית הבאה בין שתי המדינות היא רק עניין של זמן. עם זאת, במערכת הביטחון מבהירים כי בפעם הבאה המכה שתנחית ישראל על איראן תהיה קשה יותר.

 

אתמול הפיץ צה"ל תיעוד מאחת התקיפות, שבהן הושמד בין היתר קרון השליטה במל"ט האיראני ששוגר מבסיס T4 ליד תדמור שבמרכז סוריה. גורמי ביטחון אמרו היום כי חיל האוויר תקף יעד איראני נוסף בסוריה - בעל חשיבות גדולה עבור טהרן.

תיעוד התרסקות מטוס חיל האוויר ()
תיעוד התרסקות מטוס חיל האוויר

באשר להפלת מטוס חיל האוויר על ידי טילי נ"מ סוריים והאפשרות שסוריה תשתמש בכך כמנוף, מציינים בישראל כי האירוע מעלה את הביטחון של הנשיא אסד, אולם מדגישים כי בסוריה מבינים איזה מחיר ישלמו אם מקרה כזה יחזור על עצמו. עוד מבהירים בישראל כי הפלת המטוס לא הייתה צריכה לקרות ושכעת ממתינים לתחקיר חיל האוויר בעניין.

 

על אף קריאתה של רוסיה לפיה יש לכבד את הריבונות הסורית, טוענים בישראל כי הרוסים אכן מוטרדים מההתפתחויות האחרונות באזור, אך אומרים מנגד כי אף מדינה לא ניסתה לתווך בין המדינות או להרגיע את המתיחות.

 

מטוס הקרב של חיל האוויר יורט בעקבות התקיפה של המל"ט האיראני. שני הטייסים הצליחו להיחלץ ממנו לפני שהתרסק ליד קיבוץ הרדוף. אחד מהם נפצע קל ואילו השני באורח קשה. מבית החולים רמב"ם בחיפה שבו אושפז הטייס, נמסר הבוקר כי חל שיפור במצבו.

 

ד"ר ירון בר לביא, מנהל טיפול נמרץ ברמב"ם, מסר כי צוות המחלקה גמל את הטייס מהנשמה. הוא בהכרה מלאה, ומצבו מוגדר בינוני, אף שהוא עדיין בטיפול נמרץ. חיילי צה"ל המשיכו הבוקר באיסוף שברי המטוס ליד קיבוץ הרדוף, לאחר שכלים כבדים אספו חלקי תחמושת כבר אתמול.

זירת התרסקות מטוס ה-F-16 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת התרסקות מטוס ה-F-16(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, אמר בצהריים בהתייחסות פומבית ראשונה של בכיר בצה"ל להסלמה הביטחונית בגבול סוריה - כי "במציאות שבה המערכה שבין המלחמות יכולה להפוך בן רגע למלחמה של ממש - לאוגדה מרחבית שהגבול הסורי הוא ביתה, שמורה משמעות שקשה להפריז בחשיבותה". עוד אמר כי "איראן מבקשת לייצר פיקוד קדמי בסוריה, לא ניתן לזה יד".

 

בטקס חילופי מפקד אוגדת הבשן (210), החולשת על רמת הגולן, במחנה נפאח שברמה, הזהיר האלוף כי "מי שיחצה את הגבול בפשט ובדרש יזכה לתגובה הולמת". לדבריו, "המעורבות האיראנית באזור היא איום מטריד לישראל ולעולם כולו". עם זאת הבהיר כי "פנינו אינם להסלמה".

 

"בשנים האחרונות שולחת איראן את ידיה הארוכות על מנת לבסס את כוחה באזור. אנו רואים את מאמציה הגדולים ליצור סהר שיעי במזרח התיכון. המעורבות האיראנית באזור היא איום מטריד בעבור ישראל אך גם בעבור העולם המערבי כולו. אירועי שבת האחרונה מהווים משנה תוקף לחשיבות המעמד הזה שעיתויו נקבע חודשים מראש", אמר סטריק.

 

לדבריו, "היום ברור לכולם מה שידענו מזמן: איראן מבקשת לייצר פיקוד קדמי בשטח סוריה שמטרתו פגיעה בישראל. לא ניתן לזה יד. לא נסכן את אזרחי ישראל ולא נאפשר לערער את יציבות האזור כולו. פנינו אינן להסלמה אך היכולת גבוהה ואיננו מהססים להשתמש בה. כך עשינו בעבר, כך פעלנו אתמול וכך נוסיף כל אימת שנצטרך".

 

"ביצענו בסוריה אלפי פעולות"

ראש להק אוויר, תא"ל אמנון עין-דר מבסיס חיל האוויר בתל נוף, התייחס הבוקר לתקיפת חיל האוויר בסוריה בעקבות חדירת המל"ט האיראני משטחה לישראל, והסביר: "אנחנו פועלים בסוריה, רק בשנה האחרונה כבר ביצענו בסוריה אלפי פעולות ואנחנו מתמודדים גם עם חלק מהירי הזה. במקרה הזה המטוס נפגע, מן הסתם אנחנו לא מרוצים מזה ונתחקר זאת, נלמד מה לעשות בפעמים הבאות".

 

ואולם הוא לא סבור שמדובר ב"מארב איראני", שנועד לגרור את צה"ל לתסבוכת מבצעית. "אני לא מזהה בשלבים האלה שום דבר רוחבי ומפתיע. זה לא נראה כמו אמבוש, זה נראה כמו פעולה שהם העריכו שהיא תצליח להם בלי שנאתר אותה. זה לא קרה. הצלחנו להפיל את המטוס, ושאר הירי היה כאשר גם הצלחנו לאתר בקבועי זמן מאוד קצרים גם את מפעילי המל"ט הזה בטווחים מאוד רחוקים".

 

לדבריו, "המל"ט ששוגר היה בטכנולוגיה מאוד גבוהה, זה חיקוי של מל"ט אמריקני שנפל בידיהם". עוד הוסיף: "האיראנים מתבססים בסוריה או לפחות מנסים, לכן גם פגענו בהם מעבר להפלת המל"ט וגם נמשיך לעשות את זה כל אימת שנאתר אותם, זה יהיה חלק מהעניין".

 

עין-דר הגדיר את פעולתה של רביעיית המטוסים שהשתתפה בתקיפת קרון השיגור האיראני שהפעיל את המל"ט, כ"תקיפה עמוקה בתוך סוריה. במסגרת התקיפה נורו לעברם כמות גדולה של טילים, אחד מהם פגע במטוס או בסמוך לאחד מהמטוסים שלנו, הוא נפגע ונאלץ לנטוש".

 

כמו כן הבהיר בעניינו של מערך הנ"מ הישראלי: "מערך הנ"מ שלנו לא נועד מול טילי הגנה אווירית, זו לא המשימה שלו". עין-דר אף הסביר כי צה"ל יירט בעבר רקטות מסוריה: "יש יכולת כזאת. כשזה נכון, בודקים את האפשרות לעשות את זה. אבל זה לא היה המקום".

 

לדבריו, הפגיעה במערכת ההגנה האווירית הסורית היא בעלת משקל בלתי מבוטל: "לא הייתה פגיעה כזאת מאז 1982 במערך שלהם, היא מאוד רחבה, היא תשפיע עליהם ועל קבלת ההחלטות. אני לא מניח שהם לא ינסו להתגונן בעתיד, אבל הם נפגעו בצורה מאוד משמעותית, והרמזים לזה מתחילים להתגלות הבוקר, למרות שמנסים להסתיר את זה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים