שתף קטע נבחר

דילמה של שניות: ביצוע המשימה או נטישה והישרדות

תחקור הטייסים והרכבת חלקי המטוס שהתרסק בצפון יסייעו להבין כיצד הופל ע"י הסורים. נראה שעשרות טילים שנורו במקביל הכריעו את מערכת ההתרעה. הטייסים נאלצו לבחור תוך שניות: להשלים את התקיפה או להציל את חייהם

 

 

חקירת התרסקות ה-F-16 בשבת כתוצאה מפגיעת טיל נ"מ סורי תצבור היום (יום ב') תאוצה עם הרכבת חלקי המטוס שהתפזרו בסמוך לקיבוץ הרדוף והמשך התחקור של שני הטייסים שנטשו ונפצעו - אחד באורח קשה ואחד קל. עד כה סומן תרחיש אפשרי עיקרי לנסיבות האירוע, ולפיו עומס יתר על מערכות ההגנה של המטוס היה הגורם העיקרי שאפשר את הפגיעה.

 

המטוס תמרן בגובה של יותר מ-10,000 רגל בשמי הגליל, באופן שגרם לו להיות חשוף יותר למטח הנ"מ ששוגר אליו. הנעילה של טילי הנ"מ על ה-F-16 הייתה מהירה מאוד, והטייסים לא הספיקו לדווח דבר ברשת הקשר לפני שפלטו עצמם.

 

באותם רגעים היו הטייס והנווט בשיאה של משימת תקיפת הקרון שהפעיל את המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל זמן מה קודם לכן. כתוצאה מכך הם נאלצו תוך שניות בודדות לבחור בין ביצוע המשימה שהוטלה עליהם לבין הצלת חייהם. עשרות טילי נ"מ סוריים מסוגים שונים למעשה "הרוו" את מערכות ההגנה וההתרעה של מטוס הקרב, והכמות החריגה שלהם הייתה גורם מרכזי בתוצאה הקטלנית.

 

 
שרידי המטוס שהתרסק ליד הרדוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שרידי המטוס שהתרסק ליד הרדוף(צילום: AFP)

הנשיא ריבלין מבקר את הטייס שנפצע קשה (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
הנשיא ריבלין מבקר את הטייס שנפצע קשה(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

אתמול התחזקה ההערכה שאחד מטילי הנ"מ התפוצץ בקרבת מטוס הסופה ורסיסים חדרו לקוקפיט וגרמו לפציעה המשמעותית של אחד משני הטייסים. פגיעה ישירה במטוס – אילו התרחשה - הייתה גורמת לתוצאה קשה בהרבה וייתכן שגם למותם של שני אנשי הצוות.

 

כך או אחרת נראה שמערכות המטוס לא נתנו התרעה מספקת על איום הטילים ונבדק אם כשל טכני גרם לאמצעי ההגנה של ה-F-16 לפעול באופן לקוי.

 

בחיל האוויר הגדירו את האירוע כנדיר והמסקנות שיופקו יתייחסו למגוון היבטים של הפעלה בגיחות התקפיות עתידיות בצפון, אם וכאשר.

 

הפלת המטוס הישראלי עמדה במרכז העימות הצבאי המוגבל שהתרחש בשבת בבוקר בין צה"ל, כוחות איראניים וסוריים. לפנות בוקר חדר כלי טיס איראני בלתי מאויש לשטח ישראל והופל כעבור כדקה וחצי על ידי מסוק אפאצ'י. מטוסי חיל האוויר מיהרו לתקוף את הקרון שהפעיל אותו מעומק השטח הסורי, וכאמור אחד מהם נפגע בשמי ישראל מאש נ"מ של צבא אסד והתרסק. בתגובה תקף צה"ל שורת מטרות איראניות וסוריות כולל עמדות נ"מ.


פורסם לראשונה 11/02/2018 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרידי המטוס שהתרסק ליד הרדוף
צילום: רויטרס
מומלצים