שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הוסף כתבה
  הכי מטוקבקות
   זירת הקניות
   "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך"
   בשבת האחרונה קראנו את פרשת משפטים – אבן היסוד של הדת היהודית לעשות צדק ולרדוף אותו. ברוח זו, הגיע הזמן לעשות חשבון נפש עמוק בשיטת השיפוט בכדורגל הישראלי, ולהיעזר באמצעים טכנולוגיים

   כל כך סמלי שהשבת קראנו את פרשת משפטים, פרשה שהיא המקור לכל, אבן היסוד של הדת היהודית לעשות צדק ולרדוף אותו. הדיינים שבתורה לא עשו לעצמם הנחות, עד כדי ששמואל האמורא פסל עצמו באחד המקרים מלשפוט אדם, משום שנתן לו ידו וסייע לו לעבור גשר בסמוך לבית הדין.

    

   לאחרונה אנחנו רואים יותר ויותר טעויות בשיפוט במגרשי הכדורגל. נכון, השופטים הם בסך הכל בני אדם, אבל כשהטעויות הללו הופכות כבר לריטואל קבוע, זה אומר דרשני. החיים והמוות ביד הלשון, כלומר על פי אמרתו של שופט ניתנת הכרעה לטובת אחד הצדדים. לכן, על השופט להיות זהיר בפסיקותיו ולהיות זהיר מכל חשש לנגיעה ואינטרס בנושא הדיון כי מדובר בחיים ומוות.

    

    (צילום: ShutterStock) (צילום: ShutterStock)
   (צילום: ShutterStock)
    

    

   הדרך להתמודד עם הנטיות האנושיות אינה להתעלם מהן ולהציג את השופטים כמי שיכולים להיות על אנושיים. להיפך, האמון בשופטים יירכש דווקא מכך שהם יהיו יותר מודעים לחולשותיהם האנושיות וההתמודדות איתן.

    

   הגיע הזמן לעשות חשבון נפש עמוק בשיטות השיפוט בארץ, כי זו לא קובלנה של קבוצה אחת נגד השופטים, אלא של כל הקבוצות. הגיע הזמן להיעזר באמצעים טכנולוגיים, כי מה שהאדם אינו יכול לעשות יכולה הטכנולוגיה לעשות.

    

   יקומו השופטים ויגידו: העין האנושית שלנו מוגבלת, אנחנו מוכרחים להיעזר באמצעים טכנולוגיים על מנת להכריע בצורה צודקת והוגנת. זו תהיה ההוכחה
   שהם אינם מתיימרים להיות על אנושיים, אלא להיפך – יגלו קבל עם ועדה שהם מכירים בכך שהיכולת שלהם מוגבלת, אבל הם שואפים בכל דרך להגיע לצדק המיוחל.

    

   מעבר לאמצעים הטכנולוגיים, הגיע הזמן שבאיגוד השופטים יכנסו ישיבת חירום, יעשו בדק בית ויבחנו היכן הם טועים ויסיקו מסקנות. ברגע שבו השופטים יגלו סימנים אנושיים, הוי אומר – להכיר במוגבלויות שלהם, להודות כשהם טועים, לחשוב פעמיים לפני שהם מכריעים משחקים, להיות יותר קשובים לעוזריהם, אזי גם אם בכל זאת יקרו עדיין טעויות הם יוכיחו שעשו כל שבידיהם להימנע מהם, והדברים יהיו יותר נסלחים.

    

   מערכות השפיטה והאכיפה מהוות נדבך יסודי בכדורגל, אבל היא צריכה להיעשות במקסימום צדק ובמינימום טעויות, אחרת שחקני הכדורגל יהוו רק הכרעה משנית לגורלם של המשחקים.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   צילום: gettyimages
   השופטים צריכים להודות בחולשותיהם
   צילום: gettyimages
   מומלצים