שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קצבת הנכות תעמוד על 3,700 שקל: "לא נעצור המאבק"
  ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קבעה כי קצבאות הנכים לא יעמדו על 4,050 שקלים כפי שנקבע בעבר, בשל טעות חישוב. הנכים זועמים: "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. לא לתוצר הזה התכוונו"

  3,700 במקום 4,050: בתום דיון סוער אישרה היום (ב') ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת את הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות. שבעה חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק, וחברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) נמנעה. הצעת החוק מפרה סעיפים רבים שהממשלה הבטיחה לנכים במתווה שסוכם עם נציגיהם בחודש ספטמבר. אמנם בהצעת החוק נקבע כי עלות כלל הפעימות תעמוד על 4.34 מיליארד שקלים, סכום גבוה ב-140 מיליון שקלים ממה שהובטח לנכים, אך בשל טעויות בחישוב הסכום לא יספיק כדי לעמוד במה שסוכם עמם.

   

   

  בעוד שנציגי הממשלה הבטיחו לעגן בחוק את העלאת הקצבאות לגובה של 4,050 שקלים, בארבע פעימות עד ינואר 2021, הצעת החוק קובעת כי בתום כל הפעימות, הקצבה לא תפחת מ-3,700 שקלים בחודש.

   

  הצעת החוק מפרטת פעימה אחת בלבד, ב-1 במרס 2018, שתעלה את הקצבה לסכום של 3,270 שקלים לאדם, וקובעת כי עד סוף שנת 2019 יהיו רשאים שרי האוצר והרווחה להגיש תקנות לאישור ועדת העבודה והרווחה, שבהן תפורט הגדלה נוספת של הקצבאות, אך לא תוקם ועדה לעניין כפי שתוכנן בתחילה.

   

  הבטחת הממשלה להצמיד את הקצבה לשכר הממוצע במשק הופרה גם היא באופן חלקי, כשלפי הצעת החוק ההצמדה תחל רק בשנת 2022.

   

  לנכים הובטח כי הדיסריגארד (סכום ההשתכרות שמעל לו מקוזזת קצבתו של נכה עובד) יעלה ל-4,300 שקלים, עם אופציה להעלאה נוספת לגובה שכר המינימום, במקום 2,800 שקלים כיום. עם זאת, על פי הצעת החוק, הדיסריגארד יועלה ל-3,700 שקלים בלבד. 

  מחאת נכים. ארכיון (צילום: הנכים הופכים פנתרים) (צילום: הנכים הופכים פנתרים)
  מחאת נכים. ארכיון(צילום: הנכים הופכים פנתרים)

   

  קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב-470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, כשבחישוב זה נכלל מיזוג הקח"ן (קצבה חודשית נוספת שמקבלים נכים שנקבעה להם דרגת אי כושר עבודה).

   

  בעוד שעד כה ניתן קח"ן רק לבעלי נכות רפואית בדרגה 80% ומעלה (בעלי נכויות רפואיות בדרגות נמוכות יותר הסתפקו ב-351-152 שקלים עד כה), כל הנכים הזכאים לקצבת נכות כללית יקבלו כעת קח"ן, בסכום שווה של 452 שקלים בחודש. מעתה, ככל שאדם קיבל קח"ן נמוך יותר, או לא קיבל קח"ן כלל, כך תגדל קצבתו הכללית. עלות תוספת זו עומדת על 240 מיליון שקלים.כמו כן תינתן תוספת של 200 שקלים בחודש לקצבת השר"מ לשתי הרמות הגבוהות.

   

  יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "הסכום לא מספיק כדי להשיג את מה שכולנו רוצים, עם זאת הגענו להישגים גדולים ולהעלאות משמעותיות בקצבה. העלינו את כלל הנכים מעל קו העוני, ונתנו תוספות משמעותיות לאלה שהיו ברף התחתון שלו. נמשיך את הדרך, והמאבק הזה לא יסתיים עד שהכנים יגיעו למלוא השירותים הנדרשים להם".

   

  פעילי נכים שנכחו בדיון הביעו מורת רוח מהצעת החוק: "זה לא צודק ולא הגיוני, נמשיך עם כל המחאות שתכננו ועצרנו", אמר יו"ר "ארגון נכי הפוליו", יהודה דורון. "לא העליתי בדעתי שממשלת ישראל תעשה לנו חצי היריון. אני מעריכה את המאמץ, אבל לא לתוצר הזה התכוונו", אמרה יו"ר "מטה מאבק הנכים", נעמי מורביה. "המאבק יעבור לבתים. אנחנו, אלפי נכים, לא נעצור", אמר מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אייל כהן. פעילה התפרצה לדברי חברי הכנסת וצעקה: "אם לא יהיו לנו חיים, גם לכם לא יהיו. גורמים לנו להתאבד". הפעיל עופר סופר הוצא מהדיון לאחר שצעק לעבר חברי הכנסת: "נאצים".

   

  ח"כ אילן גילאון (מרצ), אשר לא השתתף בהצבעה הסופית על הצעת החוק, אמר: "אני מבקש סליחה ומחילה מכל מי שיושב כאן. מילה היא לא מילה והסכמה היא לא הסכמה. ההחלטה הנוכחית גבוהה מאוד לעומת מה שהיה, אבל זה היה משא ומתן של עורמה. אנחנו לא מגיעים לסכומים שקבענו אפילו בפשרה השלישית שלנו. כל מיני פרופסורים נשכרו כדי לבלבל את כולם ולעשות הסחת דעת".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארגון "מטה מאבק הנכים"
  מחאת נכים בחודש שעבר
  צילום: ארגון "מטה מאבק הנכים"
  מומלצים