שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המדינה ש"טובעת" בגלל האקלים - דווקא גדלה
  מחקר חדש סותר את ההנחה שמדינות איים "יעלמו" כתוצאה מעליית גובה פני הים. שטחה של טובאלו באוקיינוס השקט גדל ב-3%: "יש מגמה של התרחבות, צריך לחשוב מחדש על ההתחממות הגלובלית"

  מחקר חדש מראה שמדינת האי טובאלו שבאוקיינוס השקט – שנחשבת למועמדת מובילה "להיעלם" בגלל ההתחממות הגלובלית ועליית גובה פני הים - למעשה גדלה.

   

  המחקר של אוניברסיטת אוקלנד בחן את השינויים בגיאוגרפיה של תשעת האטולים ו-101 שוניות האיים של טובאלו בין 1971 ל-2014, בעזרת תצלומי אוויר ותמונות לווין. לפי המחקר שמונה מתשעת האטולים וכמעט שלושה רבעים מהאיים גדלו במהלך המחקר ב-2.9%, למרות שגובה פני הים באזור עלה פי 2 מהממוצע העולמי.

  פונפוטי, אחד מאיי טובאלו ()
  פונפוטי, אחד מאיי טובאלו

  אחד החוקרים, פול קנץ', אמר שהמחקר מאתגר את ההנחה שמדינות איים בגובה של מטרים ספורים מעל פני הים יוצפו כתוצאה מהשינויים האקלימיים. "אנחנו נוטים לחשוב על האטולים באוקיינוס השקט כעל קרקע סטטית, שפשוט תוצף עם עליית גובה פני הים. אלא שיש הוכחה שהאיים האלה דינמיים מבחינה גיאוגרפית ומשתנים כל הזמן", אמר קנץ'.

   

  "הממצאים של המחקר הזה עשויים להיחשב כמנוגדים לאינטואיציה, בהתחשב בכך שגובה פני הים באזור עלה בחצי המאה האחרונה. אך המגמה הדומיננטית בשנים האלה בטובאלו היא התרחבות, ולא סחיפה". המחקר גילה שגורמים כמו דפוסי הגלים והסחף כתוצאה מסערות למעשה "מקזזים" את הסחיפה שנגרמת מעליית גובה פני הים.

   (צילום: google maps) (צילום: google maps)
  (צילום: google maps)
     

  צוות החוקרים מאוקלנד הדגיש שההתחממות הגלובלית עדיין נחשבת לאחד האיומים הגדולים ביותר על מדינות האיים, אך בעקבות המחקר שלהם צריך לחשוב מחדש על התמודדות עם הבעיה. המדינות צריכות לחשוב לטווח ארוך, ולא לחשוב שארצם אבודה ולהגר לאוסטרליה או ניו זילנד.

   

  "על בסיס המחקר הזה אנחנו חוזים שהשינוי שיהיה באיי טובאלו במאה השנים הבאות יהיה שונה ממה שמקובל לחשוב", אמר קנץ'. הוא וחבריו טוענים שמדינות האיים צריכות למצוא פתרונות יצירתיים כדי להתמודד עם הגיאוגרפיה המתפתחת של ארצם. אותה הסתגלות כוללת גם הגירה של תושבים במדינות לאיים גדולים יותר, שלפי המחקר עשויים לגדול גם כשגובה פני הים עולה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים