שתף קטע נבחר

ח"כ סלימאן בכנסת: "ישראל קנתה נפט מדאעש"

במהלך ויכוח עם ח"כ רויטל סוויד, התבטאה חברת הכנסת מהרשימה הערבית המשותפת בחריפות נגד ישראל: "לא אני זאת ששיתפתי פעולה עם דאעש, האו"ם תיעד את שיתופי הפעולה של הממשלה הזאת עם הקבוצות האלה"

האשמות חסרות ביסוס נגד ישראל מעל דוכן הנואמים בכנסת: ויכוח סוער במליאת הכנסת וההתבטאות נוספת שנויה במחלוקת של ח״כ עידא תומא סלימאן (הרשימה הערבית המשותפת). אחרי שהאשימה את ישראל בהסלמה של המצב הביטחוני אמרה הערב (ב) מעל דוכן הכנסת כי ממשלת ישראל משתפת פעולה עם דאעש.

 

 

ח"כ סלימאן התייחסה לדברים שאמרה קודם לכן ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) ואמרה: "לא אני זאת ששיתפתי פעולה עם הקבוצות האלה, האו"ם תיעד את שיתופי הפעולה של הממשלה הזאת עם הקבוצות האלה". חברת הכנסת מהרשימה המשותפת המשיכה ואמרה: "כבר תועדו הקשרים הללו, כבר פורסמו דברים על קניית נפט מדאעש, זו עשתה ומואשמת ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו. הממשלה תקפה פעם אחר פעם מדיניות ריבוניות, אני אמרתי ואני מאתגרת את כולם, שיצאו קצת מחוסר ההקשבה, כן הייתי קול שונה ביום שבת, שונה בזה שהזהרתי מפני מדינות מתגרה שגוררת את אזרחי מדינת ישראל ואת עמי האזור למלחמות מיותרות. זאת חובתי ולא זכותי לעמוד ולהתריע על מלחמות מיותרות, על התגרויות, על התנהגות הרפתקנית שרוצה להכניס את כולנו".

 

היא פנתה לחברי האופוזיציה ואמרה: "אני אומרת לכם, אולי תפסיקו להתנהג כמו חיקוי עלוב של הקואלוציה, תתנהגו כמו האופוזציה, תדברו על שלום, על שוויון. אל תהיו שבוים בידי התדרוכים, תזקפו קומה, תביעו אלטרנטיבה. תדברו נגד מלחמות. אני לא אשב בשקט". ח"כ סוויד לא יכלה לשמוע את הדברים נגד ישראל וצעקה: "את תומכת בחיזבאללה".

 

ח"כ סלימאן. האשמות קשות נגד ישראל (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
ח"כ סלימאן. האשמות קשות נגד ישראל(צילום: ערוץ הכנסת)

 

ח"כ סלימאן המשיכה ותקפה את ח"כ סוויד: "את לא תלמדי אותי מוסר ואת לא תטיפי לי מוסר, הגיעה הזמן שתפתחי את האוזניים שלך, תקשיבי כאשר המוסר מדבר, אל תתבכייני על העם הסורי. מי שאכפת לו אכפת לו מכל העמים, את לא עשית למען העם הסורי והפסקת המלחמה".

 

הוויכוח התפתח לאחר שח"כ סוויד עלתה לנאום והתייחסה לאמירה של סלימאן מלפני יומיים על רקע האירועים הביטחוניים האחרונים ולפיה מי שמתחיל את המלחמה הוא מי ששולח מטוסי קרב להפציץ במדינות אחרות. סוויד פנתה לסלימאן מעל דוכן הנואמים ואמרה: "אני שואלת אותך, את מי את מייצגת? באמירה הזאת שלה, היא מייצגת את רוב ערביי ישראל? היא מייצגת אותך איימן עודה? במי היא תומכת? במי ששוחט וטובח כבר שש שנים בבני עמו? במיליוני אנשים שנעקרו מביתהם ונרצחו?

היא תומכת בחיזבאללה. בארגון טרור שיושב פה. באיראן שעומדת להתבסס פה באמצעות מליציות שיעיות". בשלב הזה התפתח ויכוח קולני בין סוויד שנאמה ובין סלימאן שצעקה: "תפסיקו לשקר ותפסיקו להסית".

 

סוויד הניפה את התמונה המפורסמת של התינוק הסורי שנראה שרוע על שפת הים וצעקה: "תשאלי אותו האם הם ממצמצים לשנייה כשהם הורגים". סלימאן ביקשה להגיב על הדברים: "אני רציתי לתת את ההודעה האישית לאחר שכבר על הדוכן הזה חברת הכנסת רוטיל סוויד עמדה והתשלכה וסילפה דברים שאני אמרתי. ואני רוצה להגיד בצורה הכי ברורה - אני נגד מלחמות, כל המלחמות, אני נגד מירוצי החימוש ככה העקרונות שלי. אני נגד מדיניות גזענית ויומרנית, נגד מדינות ריבוניות באזור או בעולם, אני נגד שיתופי פעלה עם קבוצות קיצוניות וטרורסטיות שטובחות בעמים כמו דאעש, לא אני זאת ששיתפתי פעולה עם הקבוצות האלה, האו"ם תיעד את שיתופי הפעולה של הממשלה הזאת עם הקבוצות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ תומא סלימאן
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים