שתף קטע נבחר

גבאי נגד רבני הציונות הדתית: "עשיתם חשבון נפש - וזה עבר לכם"

יו"ר המחנה הציוני תקף את התנהלות הרבנים וטען כי הם מפלגים ומסיתים. "אתם שותקים כשמשפילים הומואים, כשרב עיר קורא לפיטורי רמטכ"ל וגם כראש ממשלה ושרים מסיתים נגד מחצית מהעם היהודי", תקף גבאי והוסיף: "אתם נותנים לזה תוקף ומעמיקים ומרחיבים את הקרע"

 

יוצא נגד הרבנים. אבי גבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יוצא נגד הרבנים. אבי גבאי(צילום: מוטי קמחי)

אבי גבאי נגד הרבנים: בנאום שנשא בכנס "בשבע" בירושלים תקף הבוקר (ג') יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי את התנהלות רבני הציונות הדתית על רקע הנושאים הבוערים על סדר היום בהם סוגיית השירות המשותף בצה"ל. גבאי טען כי שתיקת הרבנים על התבטאויות מעוררות מחלוקת היא בגדר פילוג והסתה.

 

"השתיקה שלכם הדהדה בימי אוסלו, והגיעה לשיא לפני רצח רבין. אולי אז, עשיתם את חשבון הנפש הציבורי, אבל זה עבר לכם ברגע שחזרתם לעמדת כוח", אמר גבאי. כשראש מכינה קדם צבאית מאשים את הצבא שהוא מגייס בנות והופך אותן ללא יהודיות - אתם שותקים. כשאותו רב משפיל את הקהילה הלה"טבית - אתם שותקים. כאשר רב עיר, בעזות מצח, קורא לפיטוריו של הרמטכ"ל על רקע הקמת יחידות מעורבות - אתם שותקים".

כאשר אותו רב עיר קורא לציבור שומעיו, שלא להשכיר דירות לערבים – אתם שותקים.

 

הוא המשיך ואמר: "גם כאשר ראש ממשלה ושרים מסיתים נגד מחצית מהעם היהודי ומדביקים להם כינויים של בוגדים ואויבים - אתם שותקים. כאשר מיליוני יהודים מהזרמים הקונסרבטיביים והרפורמים מודרים מרחבת הכותל, והופכים בידי ממשלת ישראל ליהודים סוג ב' – אתם לא רק שותקים, אתם לוקחים חלק פעיל בהקצנה הזו, שאין מאחוריה הלכה כלשהי. הרי גם רב הכותל וגם אביחי מנדלבליט המליצו על המתווה המדובר".

 

הוא פנה לרבנים ואמר: "ריבונו של עולם, מתי תפסיקו כבר לשתוק? מתי ויתרתם על כלל ישראל'? אני יודע שהביקורת שאני משמיע כאן היא קשה, אבל אני יודע גם, שיש רבים שנמצאים כאן באולם הזה, ורבים אחרים ששומעים אותנו כעת – שמסכימים עם הביקורת הזו. אלו הם קולות מתונים שנמצאים בתוך המחנה שלכם, אבל הם כמעט אינם נשמעים".

 

בסיכום דבריו הוא הוסיף: "אני מנצל את הבמה הזו כאן כדי להגיד לכם, הקולות המתונים –  בשתיקתכם, אתם נותנים תוקף לדברים החמורים האלה. ובכך אתם מעמיקים ומרחיבים את הקרע בתוך עם ישראל. לכם, הרבנים, יכול להיות תפקיד מרכזי בהפיכתנו לחברת מופת. לחברה משגשגת, שבמרכזה עומד שוויון ערך האדם באשר הוא אדם, ושלמותה של החברה כמרקם משותף בו יש מקום לכולם. קחו את התפקיד הזה. זה בידכם".

 

בעקבות דבריו של גבאי תקף אותו מזכ"ל מפלגת האיחוד הלאומי אופיר סופר: "מוטב שהוא גבאי יתעסק בחברת מפלגתו מרב מיכאלי שתומכת בפירוק המשפחה ,בזוהיר בהלול שמסרב לקרוא למי שמנסה להרוג יהודים מחבל ובשאר חברי מפלגתו המשמיעים קולות קיצונים העלולים להביא להרס המדינה בימים בהם מציינים 70 שנה להקמתה. הגיע הזמן שמר גבאי יחדל מלהטיף מוסר לציבור הנאמן למדינה. הציבור הדתי לא יסתום את פיות רבניו ויאבק על זכותם להשמיע דעת תורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אבי גבאי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים