שתף קטע נבחר

השר ליברמן: "אנחנו טובים בלנהל מלחמות אין ברירה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע לוועידת השלטון המקומי וקק"ל וסיפק כותרות בשיחה שקיים עם הפרשן יואב לימור בוועידת השלטון המקומי וקק"ל. "ישראל בכל מקרה לא מתכננת שום מהלך צבאי יזום אך יחד עם זאת אם נגיע למצב שלא ישאירו לנו ברירה- נפעל", אמר

בשיתוף מרכז השלטון המקומי וקק"ל

 

אתמול נפתחה בגני התערוכה בתל אביב הוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי בשיתוף קק"ל. במהלך ימי הוועידה (ב-13 וב-14 בפברואר) יתקיים בפעם הראשונה יריד החדשנות האורבנית 'מוני-אקספו' שיאפשר לרשויות המקומיות הצצה יוצאת דופן אודות החידושים הטכנולוגיים בשוק, הפיתוחים העדכניים והחברות המובילות בתחומים המוניציפליים וגם כנס סייבר יעודי שיתמקד אך ורק באיומי סייבר במישור המוניציפלי.

 

בנוסף יעסקו הכנס והוועידה בשלל נושאים חשובים אחרים: אבטחת סייבר והעיר הדיגיטלית, הערכות לשעת חרום ברשויות המקומיות, התחדשות הישובים הדרוזים והצ'רקסים, מימון מונציפאלי, החינוך והתרבות. בכנס יתארחו ראשי ערים, מנכ"לי עיריות ובכירי עיריות ממדינות העולם.

 

בשיחה עם הפרשן יואב לימור על ביטחון ישראל, מוכנות העורף והמצב בצפון אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "איראן הכריזה עלינו מלחמה לא היום, אלא כמעט כל שבוע, כולל בימים האחרונים, שמעת הכרזות מפי הדרגים הכי בכירים בטהרן שכל מטרתם זה להשמיד את ישראל ולמחוק את הישות הציונית, זו בדרך כלל הטרמינולוגיה שלהם, רק בקיץ בטהרן הם הציגו טיל בליסטי עם כיתוב בעברית 'למחוק את מדינת ישראל מעל פני האדמה'", אמר ליברמן.

 

"היא הכריזה עלינו מלחמה כבר מזמן, היא גם נלחמת בנו בעיקר באמצעות שליחים, פרוקסי, חיזבאללה, ג'יהאד, עכשיו גם חמאס נטו תחת שליט והשפעה איראנית, וכמובן המשטר הסורי שהוא גם די נתון לחסותם של האיראנים. לכן זו מלחמה יומיומית לא רק במישור הצבאי אלא גם במישור הטרור הבינלאומי, ראינו לא מעט וזוכרים פיגועים בבואנוס איירס, במקומות אחרים, בבולגריה, הכל בהשראה איראנית. אנחנו נעשה הכל על מנת לשמור על ביטחונה של ישראל, אנחנו משמרים לעצמנו חופש פעולה מוחלט, עם כל הכרזות כאלו ואחרות, אנחנו משמרים חופש פעולה מוחלט, כל מה שצריך לעשות- נעשה".

 

אנחנו יכולים וטובים בלנהל מלחמות אין ברירה

שר הביטחון נשאל האם הוא צופה הסלמה בצפון השנה. "זה לא תלוי בנו, אין לנו שום תביעות, אנחנו לא רוצים לכבוש את לבנון או להקים התיישבות יהודית בסוריה, אנחנו רוצים שסך הכל יתנו לנו להמשיך לפתח פה תעשייה, כלכלה, מדע, חינוך, שירותי בריאות", הבהיר.

 

אך יחד עם זאת, הוסיף ליברמן כי "צריך להבין שיש מצבים שלא משאירים לך ברירה, והבינו את זה גם לפנינו. אני זוכר שגם אתה בוודאי גם זוכר מן ההיסטוריה בזמנו, כשברית המועצות החליטה למקם טילים בליסטיים בקובה ליד ארה"ב, הנשיא קנדי היה מוכן להסתכן במלחמת עולם שלישית, הוא אמר 'אנחנו לא נאפשר למצב את הטילים הרוסים בקובה'. סוריה הרבה יותר קרובה אלינו, היא גובלת בגבול יבשתי. לכן אנחנו מקווים שכולם יפעלו באופן הגיוני, ביישוב דעת, ולא נגיע למצב שלא משאירים לנו שום ברירה.

 

לדבריו, ישראל בכל מקרה לא מתכננת שום מהלך צבאי יזום אך יחד עם זאת אם נגיע למצב שלא ישאירו לנו ברירה- נפעל. "יש דברים שהם מטרידים ויש דברים שהם איום קיומי על עצם היכולת להתקיים פה במזרח התיכון וזה מצב שלא משאיר לך ברירות. למדינת ישראל אין את האופציה לנהל מלחמות יש ברירה, לנו יש אופציה אחת של לנהל מלחמה של אין ברירה ואם אני רוצה לעזוב את ההיסטוריה הקרובה וגם אם נלך להיסטוריה יותר קצת אחורה, אז זה ההבדל בין מלחמת תש"ח למבצע קדש בסיני. אנחנו יכולים וטובים בלנהל מלחמות אין ברירה".

 

לשליט סוריה הפנה ליברמן את הקריאה הבאה: "אל תעשו שטויות, אל תייצרו פרובוקציות, ובסופו של דבר כל מה שמדינת ישראל רוצה זה לחיות פה בשקט, המילה 'שלום' לצערי פה במזרח התיכון לא רלוונטית ולא קיימת, ואנחנו רוצים להיות בביטחון ולכן כל מה שאנחנו עושים זה משפרים ומחזקים את ההרתעה. כי אם אנחנו רוצים להיות פה בשקט אז הדרך היחידה זה גם פתגם שאהוב עליי: "אם אתה רוצה שלום תתכונן למלחמה" אין לנו דרך אחרת במזרח התיכון, ואני חוזר ואומר, טעות אסטרטגית עשה איש גדול לפני הרבה שנים שהביא אותנו למזרח התיכון ולא לגבול שוויץ איטליה. ופה במזרח התיכון, כמו במזרח התיכון, העניינים מאוד מורכבים והשכונה היא קשה מאוד".

 

אין משבר הומניטארי בעזה

"אמרת שאתה מקווה שלא תהיה הסלמה בצפון, בדרום בעזה?", נשאל ליברמן. "יצאנו מעזה עד המילימטר האחרון, פינינו 21 יישובים פורחים, העברנו 10,000 יהודים לתוך מדינת ישראל לפי כל הקביעות של הקהילה הבינ"ל וחזרנו עד המילימטר האחרון לקו הבינ"ל ולכן אנחנו מקווים שגם חמאס וגם הג'יהאד האסלאמי, במקום להשקיע מעל 300 מיליון דולר במנהרות וברקטות, שישקיעו את אותו כסף בשיפור מערכת המים, תשתיות, חשמל, חינוך. צריך להבין שחמאס גובה מסים ברצועת עזה מתושבים ומשקיע את זה במנהור וייצור רקטות. והם רוצים שנסבסד אצלם מערכות מים וביוב על חשבון משלם המסים הישראלי. אין משבר הומניטארי בעזה", קבע ליברמן.

 

"שלשום פעם ראשונה קיבלתי שוק, אמירה הס כתבה בעיתון 'הארץ' שאין משבר הומניטארי בעזה וכשהיא אומרת מה שאני אמרתי אני צריך כנראה לבחון את עצמי. המציאות האזרחית קשה, שלא נטעה, אבל חמאס כרגע מנסה למנף את הסיפור הזה על מנת לסחוט ויתורים בעיקר מאבו מאזן ומנסים להפעיל את מדינת ישראל ללחוץ על אבו מאזן להעביר לשם יותר כסף".

 

על איום המנהרות אמר ליברמן כי "ברור שעד סוף 2018 נסיר את איום המנהרות בדרום הארץ, אני חושב שאנחנו מתקדמים יפה מאוד שם. אני חושב שאם אני מדבר על מיגון העורף וההיערכות אין ספק שעוטף עזה נמצא במקום הטוב ביותר".

 

בשיתוף מרכז השלטון המקומי וקק"ל

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים