שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוחרי איברים ירצו מאסר בפועל וישלמו פיצוי
  במהלך ניהול תיק נגדם נעצרו ד"ר מיכאל זיס ושלומי ביטון בחשד כי סחרו באיברים. על פי הסדר הטיעון הם ירצו חמש שנות מאסר וישלמו מאות אלפי שקלים כפיצוי לתשעה מתלוננים נגדם

   

  ד"ר מיכאל זיס (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
  ד"ר מיכאל זיס (צילום: חגי אהרון)

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ג') חמש שנות מאסר בפועל על ד"ר מיכאל זיס וארבע שנות מאסר על שלומי ביטון, לאחר שהורשעו לפי הודאתם בהסדר טיעון בעבירות של סחר באיברים ועבירות נלוות. לביטון תתווסף שנת מאסר כיוון שבעבר הושת עליו עונש על תנאי. השניים היו חלק מרשת שפעלה בתחום השתלה בלתי חוקית של איברים. בפרקליטות מחוז דרום ציינו כי מדובר בעונש תקדימי ביחס לעבירות אלו.

   

  באוגוסט 2014 הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי נגד חמישה נאשמים, שעל פי הנטען היוו רשת שעסקה בסחר באיברים בין השנים 2012 ו-2014. לכל אחד מהם היה תפקיד מוגדר בשרשרת שהובילה לסחר באיברים בקנה מידה גדול.

   

  הנאשמים זיהו את הפוטנציאל הרווחי שטמון בתיווך שבין המצוקה הכלכלית של התורמים למצוקתם הרפואית של הנתרמים שהמתינו לכליה שתציל את חייהם. כך גרפו לכיסם על גבם של התורמים והנתרמים סכומי כסף גדולים. הרשת פעלה להעברת חולי כליות לטורקיה תוך הטסת תורמים שרובם בעלי בעיות כלכליות קשות, חלקם היו חייבים לשוק האפור או להוצאה לפועל.

   

  הנאשמים זיס וביטון לקחו חלק מרכזי ודומיננטי ברשת. זיס, רופא במקצועו, סיפק ארשת מקצועית לפעילות בלתי חוקית של סחר באיברים, ביצע את בדיקות ההתאמה והיה הגורם הדומיננטי שעמד מאחורי רשת זו. ביטון היה אחראי מבחינת הרשת לגיוס תורמים בעלי קשיים כלכליים תוך פרסום מודעות באינטרנט ובעיתונות מקומית.

   

  עניינם של שלושת הנאשמים האחרים, עוזי שמואלי, קובי דיין ודניאל פאר הסתיים והם נידונו לעונשים שונים, כל אחד בהתאם לחלקו בפרשה.

   

  במהלך ניהול התיק בבבאר שבע, נעצרו ביטון וזיס שוב לאחר שחברו פעם נוספת לביצוע עבירות דומות של סחר באיברים, והוגש נגדם כתב אישום בבית משפט השלום בפתח תקווה. שני התיקים אוחדו במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, כאשר הנאשמים הודו והורשעו בכתבי אישום מתוקנים בגין שני התיקים האמורים.

   

  בנוסף לעונש המאסר גזר בית המשפט על זיס תשלום פיצויים בסך כולל של 300 אלף שקל וכן חילוט של 100 אלף שקל במזומן לטובת אוצר המדינה. ביטון נידון לארבע שנות מאסר בפועל וכן הופעל במצטבר עונש מאסר מותנה של 12 חודשים שהוטל עליו בתיק אחר שהתנהל נגדו בגין עבירות דומות. בסך הכול ירצה חמש שנות מאסר בפועל, וישלם פיצויים בסך 60 אלף שקל לתשעת המתלוננים בשני התיקים שבהם הורשע.

   

  "העבירות בוצעו תוך ניצול בוטה של חולשות אנושיות. ראשית, חולשתם הכלכלית והנפשית של התורמים, שנבחרו בקפידה מסיבות אלה בדיוק ואשר מצבם הכלכלי הקשה הביא אותם להציע את כלייתם למכירה כמעשה ייאוש. שנית, מצוקתם הבריאותית של הנתרמים, שלמעשה עמדו בפני ברירה בלתי אפשרית בין הפרת החוק לבין הצלת חייהם", כתבה השופטת גילת שלו בגזר דינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים