שתף קטע נבחר

התאונה בכביש 6: ההאמרים ירדו באיטיות לשוליים - והמשאית התנגשה

ממצאים ראשוניים בתחקיר צה"ל מצביעים על אחריותו של נהג המשאית להתנגשות שבה נהרגו 2 חיילים. השיירה ובה שלושה האמרים ביקשה לעצור בצד בשל תקלה באחד מהם. לפי העדויות, ההאמר השלישי אותת, אך המשאית התנגשה בו ובשני הרכבים האחרים

 

בצה"ל ממשיכים לחקור את התאונה הקטלנית בכביש 6, סמוך לניצני עוז, שבמסגרתה התנגשה אמש (ג') משאית אזרחית בכלי רכב צבאי וגרמה למותם של שני לוחמי גולני, סמ"ר אשטו טספו וסמ"ר בר יעקוביאן. מפרטים ראשוניים שנאספו ומעדויות שמסרו גורמים בחטיבה והגיעו לידי ynet עולה התמונה הבאה: הכוח מנה שלושה רכבי האמר שעשו את דרכם מאימון בצפון לבסיס בדרום, כחלק מההכנות לתעסוקה מבצעית של גדוד הסיור החטיבתי בשומרון.

 

במהלך הנסיעה עצרה השיירה בתחנת דלק, והמשיכה לאחר מכן בנסיעה דרומה. לאחר כמה דקות שוב עצרה השיירה בצד הדרך, לאחר שחלק מהחיילים ביקשו להטיל את מימיהם. עם חידוש הנסיעה חש אחד הנהגים רעידות בהאמר כאשר הגיע למהירות של 40 קמ"ש. יושבי רכבו סימנו ליתר השיירה לעצור שוב בצד כדי לבדוק את החשד לתקלה.

 

בשלב זה ירד ההאמר הראשון לשול וכמעט השלים עצירה מוחלטת. שני כלי הרכב האחרים החלו גם הם בירידה לשול במהירות איטית, ובשלב זה התנגשה המשאית בעוצמה אדירה בהאמר השלישי – אף שעל פי עדויות חבריו הוא אותת – והוא נמעך לחלוטין. הפגיעה גרמה לתאונת שרשרת בין שלושת כלי הרכב הצבאיים. בנוסף, המשאית פגעה גם בג'יפ השני שהסתובב סביב צירו בשל העוצמה.

זירת התאונה, אמש בכביש 6 ()
זירת התאונה, אמש בכביש 6

סמ"ר אשטו טספו וסמ"ר בר יעקוביאן  ()
סמ"ר אשטו טספו וסמ"ר בר יעקוביאן

חשוד בהריגה. נהג המשאית, אנור אבו זינה ()
חשוד בהריגה. נהג המשאית, אנור אבו זינה

אחד ההרוגים ישב בהאמר השלישי וההרוג הנוסף בהאמר השני. שאר החיילים נפצעו - אחד באורח קשה, אחד באורח בינוני והיתר קל.

 

בזרוע היבשה לא עצרו את הנסיעות של כלי רכב צבאיים דוגמת האמר בכבישים בינעירוניים, עדות למגמה המסתמנת בחקירה שלפיה האשמה בפגיעה מוטלת על נהג המשאית. עם זאת, התחקיר הצה"לי יבדוק היבטים נוספים כמו האופן שבו שולחה הנסיעה המשימתית, האם בוצע תדרוך מקדים לפי הפקודות והאם מפקדי הלוחמים בגדוד הסיור דאגו שהנהגים בשיירה ישנו מספיק לפני הנסיעה הארוכה. הקצינים בגדוד צפויים למסור את גרסתם למצ"ח ולוועדת הבדיקה שהוקמה בפיקוד הצפון שחוקרים את התאונה.

 

מדובר צה"ל נמסר: "האירוע מתוחקר על-ידי מפקדים ומצוי בחקירת מצ"ח ומשטרת ישראל. בנוסף, מונה צוות מומחים לבדיקת נסיבות האירוע. התחקיר טרם הסתיים".

 

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך מוקדם יותר ביממה את מעצרו של נהג המשאית, אנור אבו זינה (44) מא-טור שבמזרח ירושלים, החשוד בהריגה. לטענתו, כלי הרכב הצבאיים עמדו באמצע הכביש. "מתייחסים אליי כמו למחבל", אמר. "הופתעתי כשראיתי את כלי הרכב".

 

סנגורו עו"ד צפריר יגור: "הוא טען שכלי הרכב של החיילים עמדו באמצע הכביש ולא היו בנסיעה. לצערי הם מתייחסים אליו רע מאוד".

 

בדיון ציין השופט ארז מלמד כי "לאבו זינה יש 115 הרשעות קודמות בעבירות תעבורה, בהן נהיגה ללא חגורה ונהיגה מסוכנת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמ"ר אשטו טספו וסמ"ר בר יעקוביאן
מומלצים