שתף קטע נבחר

אהבה משפחתית: איזה בעל חיים כדאי לגדל בבית?

בעלי חיים מקבלים אותנו כמו שאנחנו על אף מגרעותינו והם תמיד שמחים לראות אותנו. ילדים שגדלים עם בעלי חיים לומדים לגלות אחריות, דאגה לזולת, אמפתיה לאחר ואכפתיות. לכבוד יום המשפחה, הווטרינר ד"ר אבי ליליאן בטור מיוחד על הקשר בין בעלי חיים לבני אדם ואיך תוכלו למצוא את החיה המתאימה לגידול בבית

 

 

מה החשיבות של חיות מחמד לילדים? בעלי חיים ממלאים פונקציה חשובה ביותר בתא המשפחתי, לכל בני הבית ובייחוד לילדים.

 

הם משמשים לחברה, לשעשוע ולביטחון. ילדים לומדים מושגים כדוגמת אחריות, דאגה לזולת, אמפתיה ואכפתיות, וכן לומדים על רווחת בעלי חיים ועל מקומם בעולם.

 

בימים טרופים וקשים אלו חשוב לציין גם את יכולתם של כלבים למשל לשמור על ילדים, הן מבחינה פיזית והן מהבחינה הנפשית - שכן עם כלב ניתן לדבר, לשפוך את הלב..

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כלבים ובעלי חיים אחרים יודעים להקשיב, הם מקבלים אותנו כמו שאנחנו על אף מגרעותינו והם תמיד שמחים לראותנו. בנוסף, גדילה של ילדים עם בעלי חיים מנטרלת (או מפחיתה) את הפחד מהם.

 

קיימת גם חשיבות של טיפול בילדים בעזרת בעלי חיים. המדובר באוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים כגון אוטיסטים, מפגרים, נכים ,פגועי מוחין וחולים במחלות נפש, אשר נעזרים בבעלי חיים בכדי להתמודד עם הנכות והפגיעה הפיזית ולצלוח את תלאות החיים באופן משביע רצון.

 

בעל חיים הוא לא צעצוע

בעלי חיים משמשים לעזר בילדים עם בעיות פסיכו-פתולוגיות, אתנו-סוציאליות, פיזיולוגיות ואחרות. בעלי חיים נותנים מענה לילדים עם צרכים מיוחדים, דבר אשר לעתים החברה הבריאה נמנעת מלעשות.

 

קודם כל, לפני הכל, חשוב להבהיר לילד שבעל חיים הוא לא צעצוע. יש לו צרכים, רגשות ומה שאנחנו נותנים זה מה שאנחנו מקבלים. אם ניתן יחס טוב - נקבל כזה בתמורה ואם נמשוך בזנב של הכלב שלא נתפלא שהוא נושך אותנו.

 

  • התעללות עלולה להוביל לבריחה, נשיכה ומוות של בעל החיים. יש להתחשב בכל תנאי שעשוי לפגוע ברווחת בעל החיים. חשוב לזכור שיותר מאשר לבעל החיים יש זכויות - לבעליו יש חובות.

 

  • אסור לשכוח, שכל חיות הבר בארץ מוגנות וצריך אישור של רשות שמורות הטבע כדי לגדל אותן.

 

  • חשוב לדעת, שבעלי חיים צריכים חיסונים באופן קבוע, טיפול נגד תולעים (תילוע), וזריקות נגד ייחום.
  • חשוב ללמד את הילדים על החשיבות של סירוס ועיקור, וזאת כדי למנוע הולדה של גורים מיותרים, למנוע התנהגות תוקפנית ולמנוע מחלות מין.
  • חשוב להתאים את האוכל לבעל החיים ולגוון. צריך להתעניין ולדעת מה אסור לתת. לכלבים, למשל, אסור לתת עצמות של עוף (עלול לקרוע את המעיים), שוקולד (הלציטין יכול לגרום לתרעלת), בצל, פיצוחים ומשקאות אלכוהולים.
  • חשוב לדעת איזה צעצועים להתאים להם. למשל, לא לתת לכלב נעל בית ישנה כי אז הוא יחשוב שנעלי בית זה משחק ויקח גם את החדשות.
  • בעלי חיים נמשכים לחפצים שמכילים ריחות חזקים שלנו, וזאת מפני שהם מתגעגעים אלינו ואז הם עלולים ללעוס אותם. לדוגמא: שלט טלויזיה, נעליים. לכן יש להרחיק חפצים כאלו מהחיות, או לשים בחדרים שלא מותרת אליהם הכניסה. כדי להימנע מזה אפשר לתת להם הרבה צעצועים משלהם.
  • כלבים, כאמור, לא אוהבים להשאר לבד בבית, לכן חשוב להשאיר להם טלויזיה דלוקה בקול רם. חתולים אוהבים מראות, אז אפשר להשאיר להם טלויזיה בלי קול.

 

בעלי חיים בטבע מבלים 95% מהזמן בחיפוש מזון. טעות נפוצה היא להאכיל את בעל החיים 3 פעמים ביום בשעות קבועות (כי כך אנו רגילים לאכול). הרבה יותר מומלץ להחביא את המזון במקומות שהם יוכלו למצוא אבל גם תהיה להם הזדמנות לחפש.

 

איזה בעל חיים תגדלו?

 

הכלב

בעל החיים הראשון שבויית ולכן קרוב מאוד לאדם. היתרונות: הכלב הוא, כאמור, ידידו הטוב ביותר של האדם. הוא נאמן, חברותי ושומר.

 

החסרונות: צריך להוציא אותו לצרכים לפחות 3 פעמים ביום, עלות כלכלית גבוהה (מדובר בשנה הראשונה על בממוצע 5,000 ש"ח ועוד 3,000 ש"ח בשנים הבאות).

 

הכלב סובל אם משאירים אותו שעות ארוכות בבית (כלבים עלולים להכנס לדכאון משהייה ארוכה לבד בבית) ולכן למשפחות שנעדרות הרבה מהבית - לא מומלץ לבחור בכלב.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

יש כמובן גם חלוקה לפי גזעים - מי שרוצה כלב שישמש גם ככלב הגנה והרתעה יכול לגדל אמסטף (לא מזיק לבעליו אך יכול להיות מאיים ביותר למי שמאיים עליו או על בעליו).

 

למי שרוצה כלבים שמלכלכים פחות - מומלצים כלבים בעלי שערות קצרות כגון כלבי תחש. אולם כלבים אלה לא יעזרו במקרה של הגנה (להיפך, אם יבוא גנב הם יעזרו לו לארוז...).

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

חתולים

היתרונות: זולים לאחזקה, עושים צרכים בארגז חול בבית ונוח להם בבדידותם באופן טבעי. מי שמכיר אותם מקרוב יודע, שהם חברותיים ומפתחים קרבה עמוקה לבעלים שלהם, לא פחות מכלבים.

 

החסרונות: ישנם אנשים שאלרגיים לפרוות חתולים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

עופות מחמד

תוכים, יונאים, קנריות - במחקר שנעשה בארה"ב, התברר שתוכים וציפורי שיר היא חיית המחמד השלישית בשכיחותה אחרי כלבים וחתולים. תוכי הוא בעל חיים מאד חברותי, יכול לדבר, מאד שובב, אפשר להסתכל עליו שעות.

 

החסרונות: תוכים מדברים הם מאוד יקרים ועלולים להעביר מחלה שנקרת פסיטכוזיס, שעלולה לגרום לבעיות נשימתיות קשות.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

זוחלים

היתרונות: נחשים, איגואנות, צבים - הרבה ילדים ואנשים אוהבים את המגע הקר והנכרך שלהם על הגוף ואת היופי שלהם. זה גם מאד טרנדי. כשילד עולה חדש, לדוגמא, שלא כל כך מעורב חברתית מופיע לבית ספר עם איגואנה, הדבר זה יכול לשבור מחסומי שפה ומנטליות ומקרב אותו לאחרים.

 

חסרונות: האחזקה שלהם היא הרבה פעמים יקרה, היות וצריך לאחסן אותם בטרריום - כלי מיוחד ששומר על טמפ' ולחות מתאימים ומלא בחול (בגלל שהם בעלי דם קר). בנוסף, צריך לעשות להם פעם-פעמיים בשבוע אמבטיה עם פולידין (כדי שלא יהיו להם בעיות עור). חסרון נוסף: הנחשים אוכלים אך ורק בעלי חיים - עכברים חולדות ועוד.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מכרסמים קטנים

אוגרים, חולדות, גרבילים, שרקנים ועכברים למיניהם, נעימים למגע לא דורשים טיפול מורכב במיוחד ומחירם בחנויות המחמד אינו יקר.  

 

חילזון אפריקאי

חילזון שיכול להגיע לגודל של כדורגל ויש ילדים שמאד אוהבים שהוא זוחל עליהם.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אקווריום דגים

היתרון שלו הוא שהוא יכול להיות בכל בית ולא דורש כמעט טיפול. מוסיף הרבה יופי, ויש ילדים שמסתכלים על הדגים שעות.

 

מסר לסיום? מעל הכל, חשוב יעוץ של איש מקצוע וחיוני להקפיד על ליווי וטרינרי לכל החיים, דאגה ואהבה לבעל החיים. יום משפחה שמח! 

 

ד"ר אבי ליליאן (וטרינר) "מגן דוד ירוק" וחבר בארגון ארגון הווטרינרים לחיות הבית בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חיות מחמד בבית
צילום: shutterstock
מומלצים