שתף קטע נבחר

מכור לרובים שהרג בעלי חיים: זה רוצח ההמונים מפלורידה

ניקולס קרוז, בן ה-19 שאומץ בילדותו, נזרק מבית הספר בגלל בעיות משמעת ושלח איומים להנהלה. אתמול הוא חזר לתיכון שלו עם רובה ופצצות עשן ורצח לפחות 17 תלמידים ומורים: "ידענו שאם מישהו יבצע דבר כזה כאן זה יהיה קרוז. היו לו בעיות רבות ומעולם הוא לא התחבר לאיש". הפרופיל שלו ברשת החברתית חושף נער שאהב רובים ורצה "להרוג כמה שיותר אנשים"

 

 

הכתובת הייתה על הקיר - של הרשת החברתית: הוא נזרק מבית הספר בגלל בעיות משמעת ופרסם ברשתות החברתיות מסרים אלימים - זהו ניקולס קרוז, הנער בן 19 שפתח אתמול (יום ד') במסע ירי בתיכון בעיר פארקלנד שבפלורידה ורצח לפחות 17 בני אדם.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

שריף מחוז ברווארד, סקוט יזראל, אישר שקרוז למד בעבר בתיכון Marjory Stoneman Douglas, והסנאטור הדמוקרטי ביל נלסון מפלורידה ביל נלסון אמר לרשת "פוקס ניוז" שקרוז חבש מסכת גז במהלך הירי ונשא על עצמו פצצות עשן. עוד נמסר מפי הרשויות ועדי ראייה שקרוז הפעיל את אזעקת האש בבית הספר "כדי לגרום לכל התלמידים לצאת למסדרונות כדי להגדיל את מספר הקרבנות" - והחל לטבוח בהם. 

 

סבל מבעיות התנהגות. ניקולס קרוז ()
סבל מבעיות התנהגות. ניקולס קרוז

ג'ים ג'ארד, מורה למתמטיקה בבית הספר, סיפר לרשת CNN שהוא לימד את קרוז בשנת 2016 ושהופתע לשמוע שהוא רוצח ההמונים שנעצר על ידי כוחות הביטחון. "הוא היה ילד שקט בכיתה, מעולם לא היו לי בעיות עם ניק", אמר ג'ארד. בראיון לעיתון "מיאמי הראלד" אמר המורה שהנהלת בית הספר הפיצה מייל שהוא הזהירה את המורה מפני קרוז, לאחר שזה איים על כמה תלמידים. "אמרו לנו בשנה שעברה שאסור לו להיכנס לקמפוס עם תיק גב עליו. בשנה שעברה היו בעיות איתו כשאיים על תלמידים, ואני מניח שהוא התבקש לעזוב את הקמפוס".

 

"ירה ברובים כי זה נתן לו ריגוש"

המפקח על בתי הספר במחוז ברווארד, רוברט ראנסי, הגיע לאזור הירי ואמר לכתבים שצוות בית הספר לא קיבל על התראות ספציפיות על קרוז. "ייתכן שהיו סימנים, אבל לא מעבר לכך".

 

ניקולס קוק, תלמיד בבית הספר סיפר לרשת WSVN-7 שקרוז היה אדם "מתבודד". לדבריו, "היו לו הרבה בעיות בחטיבת הביניים". תלמיד אחר סיפר לתקשורת המקומית שקרוז היה ילד עם כל מיני בעיות. "תמיד היו עניינים איתו. הוא ירה ברובים משום שחשב שזה נותן לו, אני חושב, תחושת ריגוש".

 

"הוא דיבר רק על רובים, סכינים וציד", אמר חברו לשעבר לכיתה של קרוז ג'ושוע צ'ארו לעיתון "מיאמי הראלד". "אני לא יכול לומר שהופתעתי. מאירועי עבר הוא נראה כמו סוג הילד שיכול לעשות משהו כזה".

 

"נער בעייתי מאוד"

הצצה לחשבונותיו של קרוז ברשתות החברתיות חשפו, לדברי השריף יזראל, נער "בעייתי מאוד". בחלק מהתמונות הוא נראה מחזיק אקדח ומניף סכינים ועל מיטתו שרועים כמה רובים.

 

בתמונה אחרת באינסטגרם שלו נראה קרוז מחזיק רובה בצמוד לפניו. דקוטה מנצ'ר, תלמידה בתיכון, העידה כי ההנהלה העיפה את קרוז בשנה שעברה בעקבות קטטה שהתפתחה בינו לבין בן זוגה החדש של חברתו לשעבר. "פעם הייתי מיודדת איתו", סיפרה דקוטה, "אבל לא ראיתי אותו כבר יותר משנה, הוא התחיל להיות יותר ויותר מוזר". היא סיפרה גם שקרוז כתב באינסטגרם על הרג חיות ודיבר על אימוני קליעה למטרה בחצר האחורית שלו עם רובה אוויר. לדבריה, "אני חושבת שכולם חשבו שאם מישהו יעשה דבר כזה זה יהיה קרוז".

 

צ'אד, תלמיד אחר בן 18 שלמד בעבר עם קרוז, סיפר כי בחטיבת הביניים קרוז נהג להפעיל את אזעקת האש בכל יום מחדש, עד שסולק בכיתה ח'. "הוא היה משוגע על רובים", סיפר צ'אד לסוכנות הידיעות רויטרס. "הוא היה סוג של מנודה. לא היו לו הרבה חברים. הוא היה עושה כל דבר משוגע בשביל להצחיק, אבל הוא היה בעייתי".

 

איבד את שני הוריו המאמצים

רשת ABC דיווחה שקרוז אומץ על ידי לינדה ורוג'ר קרוז כשהיה תינוק. עוד דווח שאמו המאמצת, שעברה לגור בניו יורק, הלכה לעולמה בנובמבר 2017 לאחר שחלתה בשפעת. אביו המאמץ מת לפני 13 שנה מהתקף לב.

 

הלן פסקיולה, שכנה של משפחת קרוז בפארקלנד, סיפרה לעיתון "ניו יורק טיימס" שקרוז ואחיו זכארי, שגם אומץ על ידי לינדה ורוג'ר, סבלו מבעיות התנהגות. לדבריה, האם המאמצת נהגה לפעמים להתקשר למשטרה כדי שתגיע לביתה ותשוחח עם שני הבנים. "אני חושבת שהיא רצתה להפחיד אותם קצת", אמרה השכנה. "לניקולס היו בעיות התנהגות, אבל מעולם לא חשבתי שהוא יעשה דבר כזה".

 

מאז שאמו הלכה לעולמה עבר קרוז להתגורר בבית משפחתו של אחד מחבריו. הוא התחיל לעבוד בחנות מקומית ולמד במרכז לנערים בסיכון. רשת CNN דיווחה שהיורה מפארקלנד קיבל טיפול במרפאה לבריאות הנפש למשך זמן מה, אבל בשנה האחרונה קרוז לא פקד את המקום.

 

"הוא היה משוגע שאהב להרוג חיות"

"הוא היה משוגע משום שהוא אהב להרוג דברים קטנים כמו חיות קטנות, צפרדעים וחיות אחרות, והוא פשוט היה בעל מוח מטורף. הוא היה גזען והוא היה פשוט משוגע", סיפר אחד התלמידים לרשת החדשות 10ABC.

 

קרוז נכנס אתמול לבית הספר שבו למד בסביבות 14:00 (שעון מקומי) עם רובה חצי אוטומטי AR-15 ומחסניות רבות – ופתח באש לכל עבר. המשטרה המקומית אישרה שהוא רצח לפחות 17 בני אדם ועשרות נוספים נפצעו.

 

קרוז בעת מעצרו ()
קרוז בעת מעצרו

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אולי, תלמיד בבית הספר שבו למד קרוז, כתב ברשת החברתית: "הכרתי את הילד שירה בבית הספר והיו לו טונות של בעיות בריאותיות שכל המבוגרים פשוט התעלמו מהן. היה לו את האינסטגרם שהוא פשוט העלה בו תמונות של חיות שהוא הרג באכזריות, ופעם אחת הוא תקף פיזית את אחד החברים שלי".

 

כמה תלמידים שהיו בבית הספר בעת הירי סיפרו לכלי תקשורת שונים שהם ידעו מיד שמדובר בקורז. מת'יו ווקר סיפר לרשת WFOR-TV שכל חבריו לכיתה "ידעו שזה יהיה הוא. כל מה שהוא פרסם ברשת החברתית היה על כלי נשק".

 

תלמיד אחר סיפר לרשת CNN שלקרוז היו שאיפות להתגייס לצבא האמריקני ושהוא נהנה לצוד. "הוא תמיד נראה שקט מאוד ומוזר. תמיד עם עצמו, מעולם לא ניסה באמת להתחבר עם מישהו, אבל ברגע שניתנה לו ההזדמנות הוא אהב לדבר".

 

לפני תשעה חודשים כתב קרוז ברשת החברתית שהוא הולך להרוג "יום אחד" אנשי אכיפת חוק משום שהם "נטפלים לאנשים הטובים". פעם אחרת הוא כתב, לפי CNN, שהוא רוצה "להרוג כמה שיותר אנשים שאוכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים