שתף קטע נבחר

רב שפגע מינית בגיסותיו ישלם 165 אלף שקל

בהליך הפלילי נגזרו 6 שנות מאסר על הרב שפגע בשתי אחיות של אשתו, בנות 14 ו-12. בהליך האזרחי הוא טען שלא הוכח שנגרם להן נזק

בית המשפט למשפחה בבאר שבע קיבל לאחרונה תביעת פיצויים אזרחית שהוגשה נגד רב שהורשע קודם לכן בהליך פלילי בביצוע עבירות מין בשתי גיסותיו – האחיות הקטנות של אשתו לשעבר. הרב טען שהאחיות לא הוכיחו את הנזק שנגרם להן מהמעשים, אבל השופט אלון גביזון דחה אותו וחייב אותו לפצות אותן ב-165 אלף שקל.

 

לפני כשמונה חודשים הודה הרב בביצוע מעשים מגונים באחיותיו של אשתו לשעבר, בזמן שהיו ילדות בנות 12 ו-14. הוא הורשע בהסדר טיעון ונגזרו עליו שש שנות מאסר וכן פיצוי למתלוננות בסך כולל של 30 אלף שקל. לאחר מכן הגישו נגדו האחיות תביעת פיצויים בהתאם לסעיף בפקודת הראיות המאפשר להתבסס על ממצאים שנקבעו בפסק דין פלילי כראיה במשפט אזרחי ללא צורך בהוכחה.

 

לטענתן מעשיו הסבו להן נזקים, קטעו את התפתחותן, הרחיקו אותן ממשפחתן וגרמו להן לחרדה ובדידות חברתית שנכפתה עליהן. הן ביקשו פיצוי על הכאב והסבל והעמידו את תביעתן על סך של 200 אלף שקל. הן ביקשו לפסוק לאחות הגדולה פיצוי גבוה יותר לנוכח המעשים הקשים שבוצעו בה, שכללו הפשטתה וחיכוך אבר מינו של הנתבע באבריה האינטימיים.

 

הרב טען מצדו שהתובעות לא הביאו כל ראיה לנזק שנגרם להן בגין מעשיו ויש להסתפק בפיצוי שנפסק להן בהליך הפלילי. הוא הוסיף שהתביעה לוקה בשיהוי של שנים רבות ושמטרת התובעות היא לסייע לאחותן, גרושתו, במאבקה הרכושי נגדו.

 

השופט אלון גביזון הבהיר שאמנם התובעות לא הביאו ראיות חיצוניות להוכחת נזקיהן, אך ניתן לפסוק להן פיצוי בגין כאב וסבל על סמך השכל הישר: "אין צורך להפליג במלים באשר לכאבן וסבלן הברור של נפגעות עבירות מין בכלל, וקטינות בפרט".

 

הוא הדגיש שבתצהירה העידה האחות הקטנה שמעשיו של הנתבע גרמו לה לבדידות, חוסר אונים ואף רגשות אשמה שכן הרגישה מופקרת. כמו כן, מעשיו גרמו לה לפחד מגברים, לעזיבת העולם הדתי, לאובדן הילדות והתמימות וניתוק מהמשפחה.

 

הנפגעת השנייה ציינה בתצהירה כי שום כסף לא ירפא את נפשה על מה שעולל לה הנתבע. כמו כן, בתסקיר שהוגש בהליך הפלילי צוין כי היא חווה בין היתר תחושות של ייאוש, דכדוך ועצב עמוק, רתיעה מגברים מבוגרים, פגיעה בביטחון העצמי וחרדה מתמשכת.

 

השופט גביזון קבע שהרב לא הצליח לסתור את כאבן וסבלן של התובעות, וציין כי לא יכולה להיות מחלוקת שפגיעה מינית בקטינה על ידי מבוגר, בוודאי כשהיא מתבצעת תוך ניצול הקרבה המשפחתית, גורמת כאב וסבל מתמשכים. אם הפוגע מבקש לסתור זאת – עליו נטל ההוכחה.

 

בפסק הדין ציין השופט שאומדן כאבה וסבלה של קטינה שנפגעה מינית על ידי בן משפחה אינו מלאכה פשוטה. "מהו הפיצוי הכספי לאובדן הילדות והתמימות?", תהה. בסופו של דבר הוא פסק לאחות הקטנה פיצוי של 40 אלף שקל ולאחות הגדולה 125 אלף שקל - בנוסף לסכומים שנפסקו לטובתן בהליך הפלילי. הרב חויב בהוצאות בסך 24,000 שקל.

 


פורסם לראשונה 16/02/2018 07:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: גבי בן דוד
עו"ד נירה בן דוד
צילום: גבי בן דוד
מומלצים