שתף קטע נבחר

גידלה לבדה את בתה – האב חויב להחזיר את הכסף

במשך 4 שנים בחר גבר לא לקחת חלק בחייה של בתו. כשחודש הקשר תבעה האם החזר על התקופה, ובית המשפט חייב את האב לשלם 90 אלף ש'

בית המשפט למשפחה בפתח תקווה חייב לאחרונה גבר להחזיר לאם בתו בת ה-8 כ-90 אלף שקל, עבור מזונות והוצאות נוספות שבהן נשאה לבדה במשך ארבע שנים שבהן התנכר לילדה. השופטת אילת גולן-תבורי דחתה את התנגדות האב וקבעה שהאם זכאית להחזרים על ההוצאות ההכרחיות.

 

הורי הילדה נפרדו עוד במהלך ההיריון. למחרת הלידה הודיעה האם לאב שנולדה לו בת, אך הוא בחר לא לקחת חלק בחייה – רגשית או כלכלית – עד שמלאו לה 4 שנים.

 

כשחודש הקשר הגישה נגדו האם תביעת מזונות שבמסגרתה דרשה גם החזרים על מזונות עבר. במסגרת התביעה הגיעו השניים להסכמה שלפיה האב ישלם מעתה ואילך מזונות בסך 1,550 שקל בחודש, אבל הם לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי מזונות העבר.

 

האם טענה שעליו להחזיר לה את המזונות וההוצאות מיום הלידה ועד גיל ארבע, כגון מגורים, מעון, גן וקייטנה. האב טען שהאם המתינה ארבע שנים עד הגשת התביעה ויש לדחות אותה בגלל השיהוי הגדול. בנוסף, במהלך השנים היא לא התייעצה עמו בנוגע להוצאות ולא סיפקה עבורן הוכחות, ולכן אין לחייבו בהן ודי במזונות שישלם מעתה והלאה.

 

לעניין העיכוב בהגשת התביעה הסבירה האם שהיא כלל לא רצתה לתבוע מזונות, ועשתה זאת רק כשנוכחה לדעת שהיא לא מצליחה להסתדר ולספק לבתה אפילו את המינימום ההכרחי.

 

השופטת אילת גולן-תבורי קיבלה את ההסבר של האם בעניין העיכוב. לצד זאת היא הבהירה שההלכה לגבי מזונות קובעת כי כאשר האם לא נשואה (גרושה או פנויה) לא רואים בהמתנה שלה עם הגשת התביעה כוויתור על מזונות.

 

בנוסף נקבע שהאם סיפקה די אסמכתאות לכך שהוצאותיה היו לגיטימיות והכרחיות, כך שהן לא חייבו היוועצות כוללת של שני ההורים. עם זאת, השופטת לא מצאה לנכון לחייב את האב בהוצאות המגורים משום שהילדה והאם חיות אצל הסבתא מבלי לשלם על כך.

 

לאחר שהשופטת גולן-תבורי ערכה אומדן של מזונות העבר תוך התחשבות ביכולת הכלכלית של שני ההורים, היא חייבה את האב להשיב לאם 88,064 שקל, כולל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד. בתוך כך היא החליטה להקל על האב ולהתחשב בו, ואפשרה לו לשלם את הסכום ב-60 תשלומים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רוית ישראל
עו"ד אורלי קעטבי עמיר
צילום: רוית ישראל
מומלצים