שתף קטע נבחר

פצועה קל בפיצוץ מכונית תופת בירושלים

המכונית התפוצצה בשכונת מאה שערים - אך למרבית המזל לא גרמה לנזק רב. עד ראייה: "ראיתי עשן מיתמר לגובה של ארבע קומות". שרון: "הרשות הפלסטינית חייבת לפעול נגד הטרור"

פיגוע תופת אתמול (ה') אחר הצהריים בירושלים, בשכונת מאה שערים, סמוך לרחוב בית ישראל.
ניצב מיקי לוי, מפקד מחוז ירושלים, אמר בערוץ 2 כי "מדובר במכונית תופת. כנראה שחומר הנפץ הונח בתא המטען, כמות גדולה. המכונית התרסקה לחלוטין וחלקיה התפזרו ברדיוס גדול. מדובר במטען גדול. הנזק דומה לפיגוע שהיה נתניה. הפיצוץ העיף את כל חלקי המכונית לכל עבר. אני חושב שהיה נס גדול שאין נפגעים בנפש. את זה שהמכונית הוחנתה ברחוב צדדי ולא הומה אדם, אני יכול לייחס לפרישת השוטרים בבירה".
ממד"א נמסר על פצועה אחת קל, בת 60, שפונתה לבית החולים "הדסה הר הצופים", ומספר נפגעים קל מאוד שטופלו במקום. הפצועת, רומיה יהושוע, אשה חרדית, נפגעה מחתכים בראשה. הד"ר יאיר ברזילי, אורטופד בית החולים, מסר שמצבה טוב.
איזור הפיגוע הוא איזור מאוכלס, אך הוא אינו הומה אדם כמו איזור נחלת שבעה או שוק מחנה יהודה, שבהם בוצעו פיגועי תופת בעבר בירושלים. תושבים באיזור, ברובם חרדים, יצאו בהמוניהם לרחוב לאחר שהוא פונה, רקדו במקום, שרו והודו לאל. המשטרה עצרה מפגין אחד שצעק "מוות לערבים" במקום הפיגוע.

האחריות

אירגון המכנה את עצמו "ההתנגדות העממית - חללי סברה ושתילה" נטל אחריות לפיצוץ מכונית התופת בירושלים. בשטחים מעריכים כי מדובר באותה קבוצה של הפתח שביצעה את הפיגועים האחרונים תחת השם "גדודי אל אקצה" והפעם בחרה בשם "סברה ושתילה" בגלל היבחרו של אריאל שרון.

העדויות

עד ראייה סיפר בערוץ 2: "הפיצוץ היה חמש דקות לפני 17:00. לנגד עיני ראיתי עשן מיתמר לגבהים, לגובה של ארבע קומות. אחרי מספר שניות היה פיצוץ נוסף". עד ראייה אחר אמר כי "היה פיצוץ עז, משאית בלוני גז ירדה לפני המכונית שהתפוצצה, ואז היה עוד פיצוץ. המשאית לא נפגעה במזל גדול. שמעתי בומבה אחת ומיד אח"כ בומבה שניה, יצאתי לרחוב והוא נראה ריק, אז התרחקתי".
עד ראייה לפיצוץ, יוסי ברנדס, בן 21, תלמיד ישיבת מיר הסמוכה, שהגיע מאנגליה ללמוד בישיבה, סיפר כי ישב במסעדה מטרים ספורים ממקום הפיצוץ. "שמעתי פיצוץ ראשון, זה היה כמו גל, רצתי החוצה וראיתי דליקה גדולה. מיד עצרתי אנשים וצעקתי להם 'לא לעבור לא לעבור!', כי ידעתי שיהיה פיצוץ נוסף ואכן היה לאחר כמה שניות באותה עוצמה".

התגובות

ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, עזב את ישיבת העבודה ונסע למשרד הביטחון על מנת להתעדכן בפרטי הפיגוע ובפעולות הנדרשות. טרם צאתו אמר ברק כי "ידענו שיהיו נסיונות לפגוע בסיכויים של המשך תהליך השלום. אנו בתוך תקופה של התמודדות אלימה, שנצטרך לעשות בה הכל כדי למנוע פיגועים ולשנות את המציאות הזו".
ראש הממשלה הבא, אריאל שרון, אמר כי "ראש הממשלה המכהן כיום הוא מר ברק. בתגובה ששלחתי היום ליו"ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת. אמרתי לו שלישראל יש עניין בניהול מו"מ לשלום. מה שקרה היום הוא מקרה טראגי. עלינו להתאחד ולפעול באופן נחרץ נגד הטרור. ברק עוד בכסאו, הוא יטפל בעניינים, איני מתכוון עדין להפעיל את עמדתי. רק כשתאושר הממשלה החדשה אתחיל לפעול. עמדתי בעניין מאוד ברורה. כל ממשלה מוכנה לשלום אך ישנו תנאי בל יעבור - הפסקת הטרור והאלימות. אני ממליץ לא לקשור את הפיגוע לתוצאות הבחירות. אנו עומדים מול תופעת טרור שאנו חייבים להיאבק בה. הרשות חייבת למלא אחר התחיבויותיה בהסכמי אוסלו והסכמים אחרים לפעול נגד הטרור ותשתיתו. טיפול זה הוא תנאי בל יעבור לניהול מו"מ שאנו רוצים בו".
ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, הגיע למקום הפיצוץ ואמר כי "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהפיצוץ אירע יומיים לאחר הבחירות ולא לפניהם. ארגוני הטרור שוב הוכיחו כי הם רוצים לפגוע בתהליך המדיני".

את הידיעה כתבו: יהונתן ליס, אבישי בן חיים, ענת רואה, פליקס פריש ועלי וואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
מקום הפיגוע בירושלים
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
מכונית התופת
צילום ערוץ 2
צילום גלי תיבון
אלפי חרדים במקום הפיגוע
צילום גלי תיבון
מומלצים