שתף קטע נבחר

יש אישום: רוסים התחזו לאמריקנים והפגינו בעד טראמפ

התפתחות בחקירת ההתערבות של רוסיה בבחירות בארה"ב: התובע המיוחד מולר הגיש כתב אישום נגד 13 אזרחים רוסים ו-3 גופים רוסיים שהפיצו "פייק ניוז" וניסו לפלג את המערכת הפוליטית האמריקנית כדי להביא לניצחון טראמפ. "הם התחזו לאמריקנים, רכשו שטחי פרסום בדרכי מרמה, נסעו לארה"ב לאסוף מודיעין - וארגנו הפגנות פוליטיות"

התביעה הפדרלית בארצות הברית הודיעה אמש (יום ו') כי כתב אישום הוגש נגד 13 אזרחים רוסים ושלוש חברות רוסיות בגין ניסיונם להשפיע על הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016 – התפתחות משמעותית בהליכים המשפטיים בפרשת ההתערבות הרוסית.

טראמפ ופוטין. הנשיא האמריקני מעולם לא הכיר בנכונות הטענות (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ ופוטין. הנשיא האמריקני מעולם לא הכיר בנכונות הטענות(צילום: AP)
סוכנויות המודיעין האמריקניות, נזכיר, קבעו כבר בשנה שעברה כי רוסיה השתמשה ברשת נרחבת של פעילים כדי להפיץ "פייק ניוז" ולהשפיע על דעת הקהל האמריקנית בניסיון להביא לניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות, מתוך הנחה שהוא המועמד העדיף לה – ולא יריבתו הילרי קלינטון.

התובע המיוחד מולר. טראמפ: "זה ציד מכשפות" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התובע המיוחד מולר. טראמפ: "זה ציד מכשפות"(צילום: AFP)

את רשימת האישומים שהוגשו נגד 13 האזרחים הרוסים והחברות הרוסיות הגיש משרדו של התובע המיוחד רוברט מולר, החוקר את המעורבות הרוסית. לפי כתב האישום, הרוסים השתמשו בפוסטים מזויפים ברשתות החברתיות ובשטחי פרסום שנרכשו במרמה בשמם של אזרחים אמריקנים כדי להטות את דעת הקהל לטובת טראמפ ונגד קלינטון במהלך המרוץ. אלה האישומים הישירים ביותר עד כה בגין התערבות רוסית בבחירות.

 

לפי כתב האישום, מטרת הרוסים הייתה לפלג את המערכת הפוליטית האמריקנית. סעיפי האישום הם בין השאר קשירת קשר, הונאה בנקאית וגניבת זהות בנסיבות מחמירות. עד להגשת כתב האישום אתמול הוגשו כתבי אישום בפרשה נגד ארבעה בני אדם בלבד, בהם היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ ויו"ר הקמפיין שלו.

הילרי קלינטון. המודיעין קבע: רוסיה ניסתה להשחיר את פניה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הילרי קלינטון. המודיעין קבע: רוסיה ניסתה להשחיר את פניה(צילום: gettyimages)

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר אמש לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא עדיין אינו בקיא בפרטי כתב האישום שהוגש נגד הרוסים, ולפיכך סירב למסור תגובה ממשית. עם זאת, רוסיה מתעקשת כבר יותר משנה כי לא התערבה בשום אופן בבחירות בארה"ב.

 

אחד הגופים שנגדם הוגש אמש כתב האישום הוא סוכנות האינטרנט הרוסית. לפי כתב האישום, המעורבים התערבו בקמפיין הבחירות בשנים 2016-2014. כתב האישום מתפרס על פני 37 עמודים, ונכתב בו כי הרוסים הנאשמים אימצו זהויות וירטואליות בדויות כדי לפרסם תכנים שיעוררו מחלוקת בארה"ב, ואף נסעו לארה"ב עצמה כדי לאסוף מודיעין. עוד נטען בו כי הם ארגנו הפגנות פוליטיות בעודם מתחזים לאמריקנים.

טראמפ. הפעילות הרוסית בנוגע אליו גברה בינואר-יוני 2016 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ. הפעילות הרוסית בנוגע אליו גברה בינואר-יוני 2016(צילום: AFP)

לפי כתב האישום, לסוכנות מחקר האינטרנט הרוסית, שמושבה בסנט פטרבורג, "הייתה מטרה אסטרטגית לזרוע חוסר הסכמה במערכת הפוליטית האמריקנית, בכלל זה במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016. הנאשמים פרסמו מידע משמיץ על כמה מועמדים, ובין תחילת 2016 לאמצע אותה השנה כללו הפעולות שלהם תמיכה בקמפיין של המועמד דאז לנשיאות דונלד טראמפ ופגיעה בהילרי קלינטון".

 

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס מסרה אתמול כי טראמפ עודכן אתמול בהגשת כתב האישום. טראמפ עצמו מעולם לא הכיר בנכונות הטענות של סוכנויות הידיעות האמריקניות שרוסיה התערבה בבחירות כדי להביא לניצחונו, והוא מתח ביקורת על החקירה של מולר בנוגע לשאלה האם צוות הקמפיין שלו שיתף פעולה עם הקרמלין. טראמפ טען כי מדובר בציד מכשפות נגדו.


פורסם לראשונה 16/02/2018 21:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ ופוטין. עליית מדרגה בפרשה
צילום: AP
מומלצים