שתף קטע נבחר

"ריגל עבור המוסד". שבדיה מנסה להציל נידון למוות באיראן

אחמד רזא ג'לאלי, מדען איראני משטוקהולם, הורשע בריגול בטהרן - שטוענת שהוא "הודה שהעביר לישראל מידע על תוכנית הגרעין". שבדיה העניקה לו אזרחות ודורשת שלא להוציא אותו להורג: "תנו לנו גישה לאזרח שלנו"

משרד החוץ השבדי אישר היום (שבת) ששבדיה העניקה אזרחות למדען איראני משטוקהולם שנידון לעונש מוות באיראן. אחמד רזא ג'לאלי, רופא ומרצה במכון קרולינסקה בשטוקהולם, נעצר באיראן באפריל 2016 ובהמשך הורשע בריגול. הוא הואשם שהעביר מידע לישראל במטרה לסייע להתנקש במדעני גרעין בכירים.

 

בדצמבר אשרר בית המשפט העליון באיראן את עונש המוות של ג'לאלי. התובע עבאס ג'פארי דולטבאדי אמר שהוא הודה שנפגש עם סוכני מוסד ישראלים, והעביר להם מידע על תוכניות הגרעין והביטחון של איראן ועל אישים איראנים.

ג'לאלי ורעייתו ()
ג'לאלי ורעייתו
 

"אנחנו יודעים שהוא קיבל אזרחות מוועד ההגירה", אמרו היום במשרד החוץ השבדי. "אנחנו ממשיכים בעבודה הקונסולרית שלנו למען ג'לאלי ומבקשים לקבל גישה קונסולרית לאזרח שלנו", מסרה היום דוברת משרד החוץ השבדי.

 

"אנחנו בקשר רציף עם הנציגים האיראנים, ביקשנו להגיע לג'לאלי והצגנו את עמדתה של שבדיה לגבי עונש המוות, שאותו אנחנו מגנים בכל הצורות. הדרישה שלנו היא שעונש המוות לא יתבצע", אמרו בשטוקהולם.

ג'לאלי נסע למטרות עסקים לאיראן, ואז נעצר ונשלח לכלא אווין. ארגון אמנסטי מסר שבמשך שלושה חודשים הוא הוחזק בבידוד ועבר עינויים. באמנסטי אמרו שבמכתב מאוגוסט מהכלא ג'לאלי טען שהוא מוחזק במעצר בגלל שסירב לרגל עבור איראן.

 

בשנה שעברה חתמו 75 חתני פרס נובל על עצומה שקוראת לרשויות באיראן לשחרר את ג'לאלי, כדי שהוא "יוכל להמשיך בעבודתו האקדמית למען האנושות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מגנים עונש מוות ודורשים שהוא לא יתבצע"
מומלצים