שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  1,500 ניאו נאצים צעדו בבירת בולגריה
  המפגינים ציינו בסופיה את חייו ופועלו של לאומן אנטישמי שתמך בגירוש של 11,343 יהודים לטרבלינקה. הממשלה הבולגרית ניסתה למנוע את המצעד, אך לשווא

   


  ניאו נאצים בסופיה (באדיבות הקונגרס היהודי העולמי) (באדיבות הקונגרס היהודי העולמי)
  ניאו נאצים בסופיה(באדיבות הקונגרס היהודי העולמי)

  1,500 פעילים ניאו נאצים מכל רחבי אירופה ערכו אמש (שבת) בסופיה בירת בולגריה מצעד לציון חייו ופועלו של חקיסטו לוקוב, מנהיג "הלגיונות הלאומיים הבולגריים". לוקוב תמך בחקיקת חוקים אנטישמיים במדינה ובגירושם של 11,343 יהודים למחנה ההשמדה טרבלינקה בזמן מלחמת העולם השנייה. הצועדים נשאו לפידים ודגלים וקראו קריאות לכבודו של לוקוב.

   

  המצעד מתקיים בסופיה משנת 2003, והפעם זכה לאבטחה כבדה של המשטרה הבולגרית. לפני תחילת המצעד התקיימה הפגנה של מתנגדי המצעד.

   

  הקהילה היהודית בבולגריה והקונגרס היהודי העולמי עשו מאמץ גדול לשכנע את ממשלת בולגריה לבטל את המצעד השנה, ואף מסרו לראש ממשלת בולגריה, בוקיו בוריסוב, עצומה שעליה חתמו 175 אלף איש וקראה לביטול המצעד. ממשלת בולגריה הטילה כמה איסורים ומגבלות על הצועדים. ואולם, לפי החוק בבולגריה לא ניתן למנוע את קיומו של האירוע בגלל חופש הביטוי.

   

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  המצעד בסופיה (באדיבות הקונגרס היהודי העולמי) (באדיבות הקונגרס היהודי העולמי)
  המצעד בסופיה(באדיבות הקונגרס היהודי העולמי)


  מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר: "הקונגרס מברך על הידידות החזקה של ממשלת בולגריה, תמיכתה בקהילה היהודית ויציאתה נגד ההפגנה המגונה הזאת. אנחנו לא יכולים לעמוד בשקט כאשר ניאו נאצים ואנטישמים מכל רחבי אירופה צועדים ברחובות סופיה או בכל עיר אחרת, ומבטאים באופן מסוכן את האידיאולוגיה האנטישמית שהביאה כמעט להשמדתה של יהדות אירופה. עד כמה שמצעד לוקוב נראה שולי, מה שקרה היום זאת חרפה.

   

  זינגר הוסיף כי ב-10 במרס מציינים 75 שנה לכישלון גירוש יהודי בולגריה למחנה ההשמדה טרבלינקה, וזהו אות כבוד "לעם הבולגרי האמיץ שהציל את 48 אלף משכניו היהודים מהשמדה בידי הנאצים. זהו תאריך שצריך לזכור ולכבד, ולא את תאריך ההתנקשות במשתפי הפעולה עם הנאצים".

   

  הוא הודה "למי שהתנגדו למצעד המביש הזה, כולל לממשלת בולגריה, עיריית סופיה ואנחנו מקווים שיזמו חקיקה אפקטיבית יותר שתוכל למנוע את קיומו של האירוע בעתיד אחת ולתמיד".

   

  נשיא הקונגרס רונלד לאודר שיגר מכתב אישי לנשיא בולגריה רומן רדב ושיבח את הצעדים הגדולים שממשלת בולגריה נקטה במאבק בהפגנות אנטישמיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות הקונגרס היהודי העולמי
  המצעד בבולגריה
  באדיבות הקונגרס היהודי העולמי
  מומלצים